Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Energetikos ir darnios plėtros komisija: vartotojai turi galimybę pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir taip užsitikrinti palankiausią kainą

 

2021 m. birželio 30 d. pranešimas žiniasklaidai

 

                      Birželio 29 d.  Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija  susitiko su energetikos viceministre Inga Žiliene ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininku Renatu Pociumi aptarti padidėjusias gamtinių dujų ir elektros energijos kainas buitiniams vartotojams.

                      Gamtinių dujų tarifai buitiniams vartotojams yra perskaičiuojami 2 kartus per metus. Tarifai buitiniams vartotojams perskaičiuoti, įvertinus prognozuojamą šešių mėnesių gamtinių dujų produkto kainos svertinį vidurkį, taip pat yra įvertintas vartotojų skaičiaus arba suvartoto dujų kiekio  pasikeitimas bei susidarę skirtumai dėl prognozuotos ir faktinės gamtinių dujų produkto kainos (plačiau 2021 m. gegužės 31 d. VERT pranešime).

                      Gamtinių dujų produkto kaina gamtinių dujų biržose  per metus išaugo daugiau nei 6 kartus – nuo 5 eurų/MWh iki 30 eurų/MWh, kai tuo tarpu į 2021 m. II pusmečio tarifą buitiniams vartotojams buvo įvertinta 20,64 eurų/MWh kaina, t. y. 1,6 karto mažesnė gamtinių dujų produkto kaina. Taigi, didžiausią įtaką gamtinių dujų kainai daro pokyčiai Europos gamtinių dujų biržose, nuo kurių priklauso į Lietuvą importuojamų dujų kaina. Pažymėtina tai, kad nuo 2021 m. liepos 1 d. I grupės gamtinių dujų vartotojai mokės 26 proc. arba 0,13 euro/m3 didesnį kintamosios dalies tarifą (pastovioji dalis nesikeičia), t. y. mėnesio išlaidos padidės 0,59 eurų daugiau nuo praėjusį sezoną mokėtos sumos, o II grupės gamtinių dujų vartotojai mokės 46 proc. didesnį kintamosios dalies (pastovioji dalis nesikeis) tarifą, t. y. mėnesio išlaidos būtų 14,06 eurų daugiau nei 2021 m. I pusmetį.

Gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams bus mažesnės nei 2019 metais ir turi tendenciją kilti, – pažymėjo R. Pocius. Gamtinių dujų tarifai Lietuvos vartotojams yra mažesni nei Latvijos vartotojams ir nuo 54,2  iki 59,98 proc. mažesni nei ES vidurkis.

                      Elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams, kaip ir dujų, yra perskaičiuojami 2 kartus per metus. Perskaičiuojant tarifus, kurie įsigalioja nuo liepos 1 dienos yra perskaičiuojama elektros energijos įsigijimo kaina ir viešuosius interesus atitinkančios paslaugos (VIAP). Lyginant su 2021 m. I pusmečiu, 2021 m. II pusmečiui elektros energijos kaina padidėjo 8,71 procentu. Tai sąlygojo 5,96 proc. padidėjusi elektros energijos pokyčio įsigijimo kaina. Didžiausią įtaką elektros kainai daro prognozuojama elektros energijos rinkos kaina, nuo kurios priklauso elektros įsigijimo bei VIAP kaina. Kainų pokyčius tarptautinėse rinkose lėmė ne tik žaliavų ateities sandorių reikšmingas kainų didėjimas tarptautinėse rinkose, elektros energijos ateities sandorių kainos didėjimas ir t. t., bet ir daugiau nei du kartus padidėjusios apyvartinių taršos leidimų kainos (plačiau 2021 m. gegužės 24 VERT pranešime). Elektros energijos tarifai Lietuvos vartotojams yra nuo 39,8  iki 46,48 proc. mažesni nei ES vidurkis.

                      Taigi, dujų ir elektros energijos kaina perskaičiuojama 2 kartus per metus, ir šį kainų kilimą daugiausiai lėmė pasaulinės rinkos kainos. Net ir padidėjus kainoms, tarifai buitiniams vartotojams išlieka kone perpus mažesni nei ES vidurkis. Pažymėtina ir tai, kad vartotojai, įvertinę savo poreikius, turi  galimybę pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir taip užsitikrinti palankiausią kainą.

                      Didėjančios dujų kainos Europos rinkoje bei didėjančios apyvartinių taršos leidimų kainos rodo, kad turime diskutuoti ir rasti sprendimus dėl ilgalaikių priemonių, orientuotų į žaliosios energetikos transformaciją, sukuriant reikiamą infrastruktūrą ir skatinimo, paramos mechanizmus, pažymėjo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Justinas Urbanavičius.

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Rūta Bėčiūtė, tel. (8 5) 239 6813, e. p. [email protected]

       Naujausi pakeitimai - 2021-06-30 13:39
       Valdas Sinkevičius