Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Ateities komitete: Lietuvos migracijos politika turi būti susieta su socialinės ir ekonominės plėtros strateginėmis kryptimis, būtini pokyčiai ES migracijos ir prieglobsčio politikoje

2021 m. spalio 25 d.

 

Ateities komitetas svarstė parlamentinės kontrolės klausimą „Migracijos politikos (ne)tikroviška vizija“, kuriame Vyriausybės, akademinės bendruomenės ir verslo atstovai kėlė politinio atsako reikalaujančius klausimus: ar imigrantai užpildys Lietuvos darbo rinkos spragas? Grįžtantys lietuviai ar atvykstantys užsieniečiai? Kokios kvalifikacijos? Ar egzistuoja Lietuvoje talentų darbo rinkai pritraukimo programos? Kaip sprendžiama pabėgėlių problema Europos Sąjungos mastu?

Kalbant apie legalią migraciją, posėdyje daugiausia diskusijų sukėlė verslo poreikius atitinkančios, reikalingos kvalifikacijos darbo jėgos atsivežimas iš užsienio. Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Gudas akcentavo, kad šiuo metu vyksta globali kova dėl kompetencijų: „Pramonės įmonės šiandien yra unikalioje situacijoje: jos galėtų pagaminti bene trečdaliu daugiau negu pagamina šiandien, dėl to, kad vyksta (gamybos) perkėlimai iš tolimųjų Rytų į Europą, ir klientai, kurie perkelia gamybą, sprendžia, kur produkcijos gamyba bus tvariausia. Lietuvoje trūksta 150–200 tūkst. darbuotojų.“

Verslas susiduria su dideliais iššūkiais ieškant tinkamų kvalifikuotų ir norinčių bei galinčių dirbti nekvalifikuotų darbuotojų Lietuvos darbo rinkoje. Siekiant spręsti šią problemą, siūloma peržiūrėti ir tobulinti migracijos procesus reglamentuojančias tvarkas: atsisakyti darbo rinkos poreikių vertinimo, darbuotojų atrankos pagal sąrašus bei kvalifikacijas procedūrų, paliekant šias funkcijas vykdyti darbdaviams ir įdarbinimo specialistams; naudoti deramas komunikavimo priemones palengvinant legalią imigraciją, o panaikinus perteklinę migracijos biurokratiją, nesudaryti dirvos nelegaliam darbuotojų įvežimui, išnaudojimui ir mokesčių nemokėjimui Lietuvoje.

Vyriausybės kanceliarijos vyriausioji patarėja migracijos klausimais Audra Sipavičienė pastebėjo, kad netikroviška migracijos politika yra tai, ką turime Lietuvoje, bet ne tai, ko norime. Legali migracija Lietuvoje, anot jos, yra panaši į „gaisrų gesinimą“ – ko trūksta, tą atsivežame. „Tikra politika turi būti susieta su socialinės ir ekonominės plėtros  strateginėmis kryptimis, švietimo sistemos plėtra, nukreipta ne į dabartį, bet ir į ateitį“, – sakė A. Sipavičienė.

Formuojama migracijos politika turi būti atsieta nuo dempingo, migrantų išnaudojimo, nustatant aiškius ir efektyvius saugiklius, ir nukreipta į aukštos pridėtinės vertės ekonomiką: talentai, mokslininkai, start up‘ai, studentai. Būtini drąsūs ir pagrįsti politiniai sprendimai, tinkamas finansavimas, techninė parama, palanki mokslinė ar darbinė aplinka esantiems, sugrįžtantiems ir naujai atvykusiems talentams. „Emigravęs talentas – tai grąžintinas šalies turtas“, – pabrėžė Vilniaus universiteto profesorė Gindra Kasnauskienė.

Siekiant stabdyti nelegalios migracijos srautus ir ateityje išvengti hibridinių atakų, buvo akcentuotas pokyčių ES teisėje poreikis, stipresnė sienų apsauga ir piktnaudžiavimui atsparesnė ES prieglobsčio sistema.

Vidaus reikalų ministrės patarėjas Raimundas Kalesnykas informavo, kad šiuo metu ES migracijos ir prieglobsčio politika yra keičiama įvedant solidarumo mechanizmą, kuris suvokiamas per tris žingsnius: įsipareigojimo ir darbo su pabėgėliais prisiėmimas ES mastu, sponsoriavimas ir pagalba grąžinant neteisėtai patekusius ir neturinčius galimybės pasilikti asmenis ir restribucija – greitesnis grąžinimas į kilmės šalį. Esminis pokyčių ES teisėje momentas – greitai reaguoti į neteisėtos migracijos instrumentalizavimą politikos tikslais ir gintis nuo hibridinių atakų. ES migracijos politikoje tebelieka balanso tarp žmogaus teisių ir saugumo iššūkis,  dėl šio vertybinio pokyčio jau yra prasidėjusios diskusijos.

Migracijos politikos klausimo svarstymas bus tęsiamas kituose Ateities komiteto posėdžiuose Seimo rudens sesijos metu.

 

Daugiau informacijos:

 

Raimundas Lopata

Ateities komiteto pirmininkas

El. p. [email protected]

 

Parengė

 

Jolanta Žaltkauskienė

Ateities komiteto biuro patarėja

El. p. [email protected]

Tel. (8 5) 239 6746

 

       Naujausi pakeitimai - 2021-10-25 12:02
       Jolanta Anskaitienė