Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Ateities forumas „Intelektualinis Lietuvos savarankiškumas“: visuomeniniai rinkimų komitetai. Ar reikia pokyčių?

2022 m. vasario 3 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Seimo Ateities komitetas kartu su Martyno Mažvydo biblioteka pristatė antrąją šiais metais Ateities komiteto neformalaus Ateities forumo „Intelektualinis Lietuvos savarankiškumas“ diskusiją, kurioje dalyviai aptarė Seime registruotą Rinkimų kodekso projektą ir visuomeninių rinkimų komitetų ateitį.

Buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko prof. Dainiaus Žalimo nuomone, Rinkimų kodekse visuomeniniai rinkimų komitetai neturėtų būti visiškai suvienodinami su politinėmis partijomis. D. Žalimas: „Visuomeniniai rinkimų komitetai neišvengiamai turi būti tol, kol yra proporcinė rinkimų sistema, nes pagal Konstitucijos reikalavimą, turi būti palikta galimybė asmenims, kurie nenori būti partijų nariais <...> dalyvauti rinkimuose.“ Pasak D. Žalimo, vertinant rinkiminius komitetus ir jų veiklą, būtina pabrėžti, kad šie dariniai, skirtingai nei partijos, dažniausiai susiformuoja vieniems rinkimams ir veikia tik viename regione.   

Buvęs ilgametis Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas pastebi, kad Rinkimų kodekse Lietuvos partinė sistema stiprinama visuomeninių rinkimų komitetų sąskaita.  Z. Vaigausko teigimu, „partijos gauna, tam tikra prasme, įvarčių iš rinkimų komitetų, ir čia buvo pasirinktas kelias, kad tokiu atveju, partijas ir sistemą reikėtų stiprinti įvedant apsunkinimus rinkimų komitetams“. Dėl tokios padėties, Z. Vaigausko nuomone, kaltė krenta ne tik partijoms, bet ir Lietuvos Konstitucijai. Pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą, asmuo savęs negali išsikelti kaip nepriklausomo kandidato savivaldybių tarybų rinkimuose, todėl vienintelė išeitis yra jungtis į visuomeninius rinkimų komitetus.

Alytaus miesto savivaldybės tarybos narė Vilija Ramanauskienė pritarė išsakytoms mintims, kad rinkimų komitetai turėtų veikti tik vietos savivaldoje. Kaip ir kiti diskusijos dalyviai, ji nepritarė rinkimų komitetų ir partijų suvienodinimui, tačiau nesureikšmino trumpo jų veiklos laikotarpio ir pasisakė už komitetų valstybinį finansavimą.

Seimo Tyrimų skyriaus vedėjas, politologas Alvidas Lukošaitis taip pat pasisakė prieš visuomeninių komitetų ir partijų veiklos suvienodinimą. Anot jo, visuomeniniai  rinkimų komitetai negali prilygti politinėms partijoms, nes „joms trūksta tęstinumo ir aiškumo“. „Politinių partijų veikla tęstinė todėl, kad viskas siejama su tam tikra ideologija, ideologiškumu, politinėmis doktrinomis, idėjomis, kurių po rinkimų gali tikėtis sulaukti rinkėjai. <...> Kiek žino žmonės, ko galima laukti po rinkimų iš kokio nors rinkimų komiteto?“, – klausė A. Lukošaitis. Toks komitetų formavimasis, politologo nuomone, dar labiau silpnina partijas ir dar labiau jaukia jauną Lietuvos politinę sistemą.

Panašios nuomonės laikėsi ir politikos apžvalgininkas Stasys Gudavičius. Jo teigimu,  dabartinis visuomeninių rinkimų komitetų teisinis reguliavimas nėra pakankamas ir diskriminacinis partijų atžvilgiu. Siūlomas Rinkimų kodekso projektas griežtina reikalavimus dėl komitetų steigimo, todėl, S. Gudavičiaus žodžiais, to negalima laikyti politinių partijų stiprinimu kažkieno sąskaita.

Diskusijoje dalyvavo: prof. dr. Dainius Žalimas, Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto dekanas, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas; Zenonas Vaigauskas, buvęs Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas; Alvidas Lukošaitis, Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyriaus vedėjas; Stasys Gudavičius, „Verslo Žinių“ politikos ir aktualijų apžvalgininkas; Vilija Ramanauskienė, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narė.

Diskusiją moderavo Seimo Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata.

 

Daugiau informacijos:

Raimundas Lopata

Ateities komiteto pirmininkas

El. p. [email protected]

 

 

Parengė

Gediminas Kašėta

Strateginio prognozavimo skyriaus

Išorinės informacinės aplinkos ekspertas

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

El. p. [email protected]

 

 

Ateities komiteto biuras

Tel. (8 5) 239 6950

El. p. [email protected]

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2022-02-03 11:32
       Jolanta Anskaitienė