Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Žmogaus teisių komitetas: seksualinio smurto prieš vaikus prevencijai būtinas maksimalus valstybės dėmesys

2023 m. kovo 15 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Seimo Žmogaus teisių komitetas dviejuose posėdžiuose surengė parlamentinės kontrolės klausimo „Ar veikia vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo sistema: prevencija, išaiškinamumas, pagalba“ svarstymus ir priėmė sprendimą kreiptis į kompetentingas institucijas.

Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, per 2020 m. mūsų šalyje užfiksuoti 185 atvejai, kai nuo seksualinio smurto galimai nukentėjo vaikai; 2021 m. – 239 atvejai, o praėjusiais metais – 300 atvejų. Šių metų pirmąjį mėnesį tokių atvejų užfiksuota 22. Tačiau mokslininkai mano, kad atvejų yra gerokai daugiau, tačiau vaikai nėra linkę pasisakyti apie tokias patirtis dėl išgyventų smurtautojo grasinimų; dėl nesupratimo, kad su jais buvo atliekami netinkami veiksmai; dėl baimės būti apkaltintiems patiems ar kitų priežasčių.

Atsižvelgdamas į seksualinio smurto prieš vaikus reiškinio žalą asmeniui (vaikui) ir visuomenei, Žmogaus teisių komitetas aiškinosi, ar yra sukurta sistema, numatanti efektyvias šio reiškinio prevencijos priemones. Komiteto posėdyje buvo aptariamos šios temos:

• Europos Tarybos konvencijos dėl vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo ir seksualinės prievartos prieš juos (vadinama Lansarotės konvencija) nuostatų įgyvendinimas Lietuvoje;

• Seksualinio išnaudojimo ir seksualinės prievartos prevencija per kokybišką lytiškumo ugdymą, įgyvendinant Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą;

• Suaugusių laimėtos bylos dėl jų vaiko amžiuje patirto seksualinio smurto kaip prevencijos priemonė, padedanti išaiškinti smurtautojus vaikų kolektyvuose, ugdymo įstaigose ir kt.;

• 14–16 metų amžiaus paauglių, susiduriančių su seksualiniu smurtu, specifika (didelė latentiškumo rizika, konfliktiniai santykiai su tėvais, užsisklendimo periodas, alkoholio ir psichoaktyvių medžiagų panaudojimas vykdant seksualinius nusikaltimus);

• Teisinės ir psichologinės pagalbos patyrusiems seksualinį išnaudojimą ir (ar) seksualinę prievartą asmenims prieinamumas visuose regionuose.

Įvertinęs ekspertų, nevyriausybinių organizacijų pastebėjimus dėl vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo sistemos spragų, įskaitant Lansarotės konvencijos nuostatų nepaisymą praktikoje, komitetas kovo 15 d. posėdyje priėmė sprendimą kreiptis į institucijas pagal kompetenciją su pateiktais konkrečiais siūlymais, kurių tikslas – užtikrinti šio vaikus žalojančio reiškinio prevenciją, dėmesį skiriant švietimo priemonėms, prieinamai ir efektyviai teisinei, psichologinei ir kitai reikalingai pagalbai visiems nukentėjusiems ar smurto grėsmę patyrusiems vaikams, taip pat didinti atvejų išaiškinamumą.

 

Parengė ir daugiau informacijos suteiks

Seimo Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Lukšienė, el. p. [email protected]

       Naujausi pakeitimai - 2023-03-15 16:11
       Jolanta Anskaitienė