Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos pranešimas: „Socialdarbiečių“ siūloma rinkimų sistema labiau atitinka visuomenės lūkesčius“

2020 m. vasario 26 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)

 

Vasario 26 d. Seimo Spaudos konferencijų salėje vyko Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos narių – Seimo Pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo ir Užsienio reikalų komiteto pirmininko Juozo Bernatonio – spaudos konferencija apie siūlomą rinkimų įstatymo projektą, kurį priėmus visuomenė į Seimą galėtų rinkti ne partijas, o asmenybes. Šis pasiūlymas yra vertas diskusijų – naujoji sistema nebūtų taikoma šiems artėjantiems rinkimams spalį, o įsigaliotų tik 2024 m.

„Nėra blogo laiko daryti gerus darbus“, – sako parlamentaras J. Bernatonis. Jo nuomone, „socialdarbiečių“ pasiūlytos rinkimų sistemos priėmimas būtų geras darbas atliktas dėl rinkėjų, nes labiau atitiktų rinkėjų lūkesčius.

Vasario viduryje G. Kirkilo, J. Bernatonio ir Irenos Šiaulienės įregistruotas rinkimų įstatymo projektas atvėrė duris diskusijoms apie esamos sistemos ydas ir galimos naujos sistemos privalumus. Iki 2024 metų užtektų laiko išdiskutuoti ne tik su politikais ir visuomene, bet ir su ekspertais bei priimti tinkamiausią variantą. G. Kirkilas pasidžiaugė, kad ir Lietuvos Respublikos Prezidentas yra išreiškęs nuomonę, jog apie rinkimų sistemą reikia kalbėti ir diskutuoti.

„Per kiekvienus rinkimus pakeičiame apie trečdalį apygardų ribų. Suformuojame vienmandates apygardas, kurios iš esmės neatspindi jokios bendruomenės, todėl didelės prasmės išsaugoti tą mažoritarinę dalį nėra. Išrenkam dviejų tipų parlamento narius, o tai atsispindi parlamento darbe, ypač per biudžeto svarstymą“, – apie dabartinės sistemos ydas kalba G. Kirkilas. Kaip svarbiausią priežastį, kodėl rinkimų sistemą reikėtų keisti į naujai pasiūlytąją, G. Kirkilas įvardija žmonių norą rinkti asmenybes.

Ambasadoriumi Estijoje dirbęs buvęs teisingumo ministras Juozas Bernatonis sako, kad tokią rinkimų sistemą, kokią siūlo „socialdarbiečiai“, turi ir estai, ir latviai, ir lenkai. Šešerius metus dirbęs ir gyvenęs Estijoje J. Bernatonis domėjosi ir nagrinėjo šios šalies rinkimų sistemą, kur žmonės tikrai aktyviai diskutuoja, ką rinkti, ir aktyviai dalyvauja rinkimuose.

„Estijoje rinkimų sistema modernesnė, ji labiau atitinka ir mūsų rinkėjų lūkesčius. Kuriant dabartinę Lietuvos rinkimų sistemą, tai buvo daroma paskubomis. Kitose šalyse, Estijoje, Latvijoje iškovojus nepriklausomybę grįžta prie tradicinių parlamento rinkimų sistemų, o Lietuvoje – grįžta tik iš dalies, iš dalies palikta sovietinė sistema. Ir sovietmečiu iš pradžių rinkimų sistema buvo proporcinė, bet mažoritarinę sistemą įvedė būtent Josifas Stalinas, nes tai jis laikė galimybe įtakoti, kas bus išrinktas. Mažoritarinė sistema, jei kalbame apie mūsų kaimynus, yra likusi Baltarusijoje, ir pusiau – Lietuvoje“, – sako J. Bernatonis.

Anot parlamentaro, siūloma rinkimų sistema atlieptų visuomenės nuomonę.

„Ir anksčiau esu siūlę rinkimų sistemos pakeitimus. Buvo sakoma, žmonės nori balsuoti vienmandatėse apygardose. Tai netiesa, žmonės nori balsuoti už asmenybes, nesvarbu, kokios bus apygardos, kaip jiems bus pasiūlyta. Mūsų siūlomu atveju būtų prarandama žymiai mažiau rinkėjų balsų, ženkliai geriau būtų atspindėta visuomenės pareikšta valia“, – sako J. Bernatonis.

Užsienio reikalų komiteto pirmininkas pripažįsta, kad partijas ši siūloma sistema truputį trikdo, nes nebūtų balsuojama konkrečiai už partijas. Pagal teritorinį paskirstymą būtų 13 ar 14 apygardų, o save iškėlę kandidatai būtų surašyti į atskirą sąrašą. Žmogus galėtų pasirinkti iš aiškaus sąrašo“, – sako Seimo narys J. Bernatonis.

Buvęs ilgametis Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, kad Lietuva – vienintelė regione valstybė, likusi su mažoritarine rinkimų sistema. Jis taip pat pabrėžia, kad nauja sistema turėtų nekintančias apygardų ribas, o jei keistųsi gyventojų skaičius, pasikeistų ne apygardų ribos, bet mandatų skaičius.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos informacija

Evelina Butkutė-Lazdauskienė

Mob. 8 650 48 830

       Naujausi pakeitimai - 2020-02-26 14:20
       Monika Kutkaitytė