Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Seimo Laisvės frakcijos pranešimas: frakcija siūlo veiksmų paketą apsaugai nuo seksualinio smurto

2022 m. rugsėjo 22 d. pranešimas žiniasklaidai 

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Seimo Laisvės frakcijos narės Morgana Danielė ir Ieva Pakarklytė paskelbė apie pasiūlymų paketą, kuriame bus koncentruojamasi į apsaugą nuo seksualinio smurto ir jo prevenciją. Paketą sudarančių trijų projektų įgyvendinimas bus vienas svarbiausių Laisvės frakcijos Seimo rudens sesijos prioritetų.

Anot paketo autorių, reikalinga sukurti visapusišką pagalbos sistemą asmenims, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tam, kad valstybė galėtų efektyviau pasirūpinti šiais asmenimis ir pasiūlyti kompleksines paslaugas, parlamentarės siūlo steigti specializuotus pagalbos centrus.

„Lietuvoje vis dar trūksta aiškios pagalbos sistemos nukentėjusiems, stokojame mokymų specialistams, kaip dirbti su seksualinį smurtą patyrusiais žmonėmis. Tam būtinos didesnės investicijos, tad planuojant 2023 m. biudžetą šiai sričiai reikia skirti daugiau lėšų ir kokybiško dėmesio. To ir sieksime“, – sako I. Pakarklytė.   

Kitas svarbus žingsnis – efektyvesnė seksualinės prievartos prevencija. Laisvės frakcijos narės siūlo Baudžiamojo kodekso pakeitimus, numatančius atsakomybę už lytinį santykiavimą su žmogumi be aiškiai išreikšto savanoriško sutikimo.  

Pasak I. Pakarklytės ir M. Danielės, seksualiniai nusikaltimai visuomenėje tebėra apipinti mitais ir polinkiu kaltinti auką – pavyzdžiui, traktuojama, kad seksualinis nusikaltimas nebuvo įvykdytas, jei nebuvo panaudotas fizinis smurtas, atkreipiamas dėmesys į neva provokuojančią aukos aprangą, elgesį ar pan. Toks požiūris – viena iš priežasčių, lemiančių, kad apie nusikaltimą praneša vos 1 iš 4 nukentėjusiųjų.   

„Situacija turi keistis. Turime suvokti, kad bet kokie seksualinio pobūdžio veiksmai, atliekami be aiškiai išreikšto savanoriško sutikimo, yra nusikaltimas, ir kaltas yra smurtautojas – jokiu būdu ne auka. Baudžiamojo kodekso pakeitimai padėtų įtvirtinti šį suvokimą ir, tikimės, paskatintų drąsiau kreiptis pagalbos“, – teigia M. Danielė. 

Parlamentarės taip pat siekia atkreipti dėmesį į Rusijos kruvino karo metu vykdomus seksualinius nusikaltimus prieš Ukrainos moteris. Siūloma teikti Seimo rezoliuciją, smerkiančią teroristinės valstybės karių vykdomus seksualinius nusikaltimus Ukrainoje. Ja siekiama atkreipti dėmesį apie mažiau girdimą, tačiau ne mažiau siaubingą karo realybę, kupiną seksualinio smurto, paliekančio amžinus randus Ukrainos merginoms ir moterims. 

Ši rezoliucija ragintų atsakingas institucijas efektyviai vykdyti šių nusikaltimų tyrimą, o Lietuvos Vyriausybę – palaikyti tokius tyrimus ir mūsų šalyje suteikti reikiamą pagalbą nuo seksualinio smurto karo metu nukentėjusiems asmenims.

 

Daugiau informacijos:

Agnė Vidugirytė                

Seimo Laisvės frakcijos atstovė spaudai

Mob. 8 646 79 450            

El. p. [email protected]

       Naujausi pakeitimai - 2022-09-22 11:35
       Monika Kutkaitytė