Seimo narės J. Šukevičienės pranešimas: „Stipri bendroji rinka – tai Europos saugumo ir konkurencingumo pagrindas“
2025 m. gegužės 16 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Šiandienos Europoje, kur geopolitiniai iššūkiai ne tik transformuoja saugumo sampratą, bet ir keičia ekonominių sprendimų kraštovaizdį, tvari ir stipri bendroji rinka tampa ne prabanga, o būtinybe. Briuselyje skamba trys kertiniai žodžiai – saugumas, konkurencingumas ir gynyba. Lietuvos pozicija šiose diskusijose yra aiški – integruota vidaus rinka turi būti Europos strateginio atsparumo pagrindas, o prekybos politika – lanksti, bet tvirta.
„Pagrindinis uždavinys – visi turi pasirūpinti savimi. Kaip? Stiprinti savo vidaus rinką, skatinti ir plėsti dalykinius santykius su kitomis šalimis, stiprinti gynybos pramonės sektorių“, – sakė Seimo Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetų narė, Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotoja Jurgita Šukevičienė po susitikimų Europos Parlamente su EP nariais.
Pasak jos, Europos Sąjunga, susidurdama su nestabilumu pasaulinėje prekyboje – nuo tiekimo grandinių sutrikimų iki augančių priklausomybių nuo autoritarinių režimų – turi ne tik išlaikyti savo atvirumo politiką, bet ir stiprinti vidinę sanglaudą. Lietuva aktyviai remia šį požiūrį ir išsiskiria kaip viena iš labiausiai pro-integracinių ir pro-prekybinių valstybių narių.
„Turime naują prekybos strategiją, bet reikalingas ir naujas veiksmų planas. Europos Sąjunga turi likti atvira, tačiau taip pat stiprinti kritinių sektorių atsparumą ir mažinti strategines priklausomybes – ypač energetikoje, žaliavų tiekime ir skaitmeninėse technologijose“, – pažymėjo J. Šukevičienė.
Lietuva: iš integracijos naudų – į strateginį aktyvumą
Nuo įstojimo į ES 2004-aisiais, Lietuva ne tik pasinaudojo bendrosios rinkos teikiamomis galimybėmis, bet ir tapo aktyvia šios sistemos formuotoja. Lietuviškos prekės – nuo elektronikos iki žemės ūkio produkcijos – randa kelią į ES ir pasaulio rinkas, o vidaus rinka tebėra kertinis Lietuvos ekonominio augimo ramstis.
Dabar, kai kalbama apie naujas laisvosios prekybos sutartis, Lietuva laikosi konstruktyvios pozicijos. „Lietuva lauks Europos Komisijos ekonominio vertinimo, bet iš esmės matome šias sutartis kaip galimybę diversifikuoti prekybą. Kartu svarbu išgirsti ir mūsų ūkininkų išreikštą susirūpinimą – šie aspektai turi būti sprendžiami Komisijos lygmeniu“, – sakė Seimo Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetų narė.
Prekybos politikos kryptis: lankstumas ir strateginė autonomija
Lietuva ragina ES prekybos politiką nukreipti ne tik į liberalizavimą, bet ir į atsparumo didinimą, ypač mažinant priklausomybę nuo nedemokratinių režimų, diversifikuojant partnerystes. Taip pat pritariama ir ES iniciatyvai įvesti papildomus muitus Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijai bei trąšoms – tai būtina tiek karinės agresijos finansavimo ribojimui, tiek Europos maisto saugumui užtikrinti.
Ukrainos integracija: moralinė pareiga ir strateginis interesas
Lietuvos balsas taip pat itin aiškiai girdimas kalbant apie Ukrainos ekonominę integraciją. Nuo karo pradžios Lietuva buvo viena aktyviausių Autonominių prekybos priemonių (ATM) rėmėjų, suteikusių Ukrainai galimybę eksportuoti į ES be muitų ir kvotų. Šios priemonės atnaujintos ir 2024 m.
„Turime arba toliau liberalizuoti prekybą su Ukraina, arba pratęsti ATM režimą, kol pasieksime ilgalaikį susitarimą. Tai – ne tik ekonominė būtinybė Ukrainai, bet ir strateginis saugumo interesas visai Europai“, – teigė J. Šukevičienė.
Ateities kryptis – tvirta ir lanksti Europa
„Europos Sąjungos prekybos politika turi keistis. Laisvosios prekybos sutartys turi likti pagrindinis įrankis, tačiau turime būti lankstesni jų formoje ir turinyje. Svarbiausia – stiprinti prekybą, o ne naudoti sutartis kaip visų kitų politikos tikslų įgyvendinimo priemonę“, – sako J. Šukevičienė.
Lietuva išlieka aktyvi, konstruktyvi ir strategiškai mąstanti ES narė, raginanti ne tik saugoti tai, ką turime – stiprią vidaus rinką, bet ir kurti tvarią, saugią, konkurencingą Europą, kurioje kiekvienas sprendimas turi ne tik ekonominį, bet ir geopolitinį svorį.
Daugiau informacijos:
Jurgita Šukevičienė
Mob. +370 698 55 899
El. p. [email protected]
Rūta Petrukaitė