Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Parlamentinį kongresą pasveikino Lietuvos ir tarptautinių organizacijų vadovai: turime užtikrinti pasaulio tvarką, grįstą tarptautine teise

2023 m. gegužės 12 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Ilona Šilenkova)

 

Šiandien Seime prasidėjo dvi dienas truksiantis pasaulinis parlamentinis kongresas „Pasaulio ateitis“. Renginio dalyvius pasveikino Lietuvos ir tarptautinių organizacijų vadovai. Sveikinimo kalbose – susirūpinimas geopolitinėmis įtampomis, dėmesys Ukrainai ir parlamentinei demokratijai.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vaizdo kreipimesi pabrėžė, kad žiaurus Rusijos karas prieš Ukrainą primena, jog pasaulio ateitis priklauso nuo „mūsų kolektyvinio gebėjimo paremti ir užtikrinti pagarbą tarptautinei teisei“. Tai, pasak Prezidento, taip pat reiškia pagarbą valstybių sienoms ir įsipareigojimą nenaudoti jėgos joms keisti.

G. Nausėda pakvietė parlamentus ir jų narius konsoliduoti pastangas stiprinant ir įgyvendinat parlamentinę demokratiją, kartu kovoti su augančiomis grėsmėmis žmogaus teisėms, demokratijai ir teisės viršenybei. „Siekiant šių tikslų parlamentinis matmuo yra itin svarbus“, – akcentavo Prezidentas.

 

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Ilona Šilenkova)

 

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kalbėjo apie būtinybę užtikrinti pasaulio tvarką, grįstą tarptautinės teisės normomis: „Kai valstybės gerbia tarptautinę teisę, jos sukuria stabilią ir nuspėjamą aplinką, kurioje gali klestėti bendradarbiavimas. Tai vienintelis būdas įveikti ateities pasaulinius iššūkius“, – teigė Lietuvos parlamento vadovė. Tuo metu tarptautinei teisei, V. Čmilytės-Nielsen žodžiais, šiandien kyla grėsmė: „Stebime, kaip nepaisoma tarptautinių normų ir taisyklių, kaip agresyvus elgesys ir kitų valstybių suverenumo ir teritorijų vientisumo pažeidimas tampa nauja norma. Tai gresia pasaulinės sistemos stabilumui bei saugumui ir kenkia mūsų pačių gebėjimui  išspręsti iškilusius iššūkius.“

Seimo Pirmininkės įsitikinimu, nėra per stipru teigti, kad pasaulio ateitis sprendžiama Ukrainoje. „Agresija prieš Ukrainą susijusi net tik su teritorijos vientisumu ar geopolitiniais interesais. Tai susiję su pamatinėmis vertybėmis, kurios yra mūsų visuomenių pagrindas. Su žmonių teise patiems pasirinkti savo ateitį ir gyventi laisvoje ir demokratinėje visuomenėje. Su teisine valstybe,  žmogaus teisėmis ir kiekvieno žmogaus orumu“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo vadovė pakvietė parlamentarus šias vertybes aktyviai ginti. Ji pateikė pavyzdį, kaip politikai galėtų įsitraukti į tokius politinius procesus. V. Čmilytė-Nielsen paminėjo savo iniciatyvą surengti NATO valstybių narių parlamentų vadovų susitikimą, kuris vyks prieš NATO viršūnių susitikimą birželio 2–3 dienomis. „Tikiuosi, kad šis aukšto lygio susitikimas padės parlamentų vadovams ir parlamentarams geriau pasirengti nacionalinėms diskusijoms aktualiais NATO klausimais, taip pat prisidės valstybėms narėms siekiant bendro sutarimo, kuriuo turi būti grindžiama Aljanso politika, ir padės užtikrinti, kad Aljanso veikla ir politika taptų skaidresnė bei suprantamesnė parlamentams ir visuomenei“, – pabrėžė Seimo Pirmininkė.

 

Seimo Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

Jungtinių Tautų Generalinio sekretoriaus pavaduotojas politikai Gajus Bernardas Raideris (Guy Bernard RYDER) vaizdo sveikinime pristatė JT Generalinio sekretoriaus iniciatyvas, kuriomis siekiama spręsti gyvybiškai svarbias ateities kartų problemas. Pranešėjas įvardijo vyriausybių susitarimą dėl Deklaracijos ateities kartoms, kurioje būtų pripažinti ateities kartų poreikiai, pasirinkimo laisvė; specialaus pasiuntinio ateities kartoms, kuris, be kita ko, patartų vyriausybėms, kaip geriausiai atstovauti ateities kartų interesams, paskyrimą; ateities laboratorijų tinklo JT sistemoje su centru Helsinkyje sukūrimą. Šias iniciatyvas G. B. Raideris siejo su JT pasirengimu Ateities viršūnių susitikimui (angl. Summit of the Future), kuris įvyks Niujorke 2024 m. rugsėjo 22–23 dienomis, ir pakvietė Kongresą aktyviai prisidėti prie šio renginio tikslų įgyvendinimo.

 

Tarpparlamentinės Sąjungos Prezidentas Duartis  Pačėkas. Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Ilona Šilenkova)

 

Tarpparlamentinės Sąjungos (TS) Prezidentas Duartis  Pačėkas (Duarte PACHECO), kaip ir kiti kalbėtojai, akcentavo parlamentų aktyvesnio įsitraukimo, sprendžiant šiandienos ir pasaulio ateities problemas, būtinybę. D. Pačėkas pabrėžė, kad TS, kuri atstovauja 180 valstybių ir vienija 47 tūkstančius parlamentarų, pasmerkė karinę agresiją prieš Ukrainą bei neteisėtą Ukrainos teritorijos aneksiją. TS vadovas paragino parlamentarus ryžtingai veikti, nes, pasak jo, parlamentų nariai savo rankose turi galią priimti sprendimus. „Turime bendradarbiauti su kolegomis iš Ukrainos ir padaryti viską, kad padėtumėme laimėti šį karą“, – sakė TS Prezidentas. Politikas akcentavo, kad Ukrainos pergalė bus ne tik Ukrainos laimėjimas, bet Europos demokratinių vertybių pergalė.

...

Renginių nuotraukos skelbiamos Seimo „Flickr“ paskyroje. Jas galima laisvai naudoti nurodant šaltinį.

Tiesioginės transliacijos vyksta ir vaizdo įrašai bus skelbiami Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“. Dėl papildomos informacijos ar vaizdo medžiagos prašome kreiptis el. p. [email protected]

Daugiau informacijos apie pasaulinį parlamentinį kongresą galima rasti ČIA.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Spaudos biuro patarėja Jolanta Anskaitienė

Tel.: (8 5)  239 6508, mob. 8 699 04 243

El. p. [email protected]

 

 

       Naujausi pakeitimai - 2023-05-12 11:49
       Jolanta Anskaitienė