Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis: Lietuvos pozicija Astravo AE klausimu principinga ir aiški
2017 m. gegužės 26 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.
Gegužės 26 d., Buivydžių kaime, Vilniaus rajone, susitikime su Lietuvoje reziduojančiais užsienio valstybių ambasadoriais Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis sakė, kad Lietuvos pozicija Astravo AE klausimu yra principinga ir aiški.
„Astravo AE statybos turi būti sustabdytos dėl projekto neatitikimo tarptautiniams aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartams, dėl daugelio itin rimtų pažeidimų projekto vystymo procese, dėl nuolat vykstančių rimtų incidentų Astravo AE statybos aikštelėje, žemos darbo saugos kultūros, branduolinę saugą prižiūrinčios institucijos ir statybos darbus atliekančių organizacijų kompetencijos ir patirties stokos vystant Astravo AE projektą bei dėl nuolatinių manipuliacijų tarptautiniais instrumentais ir viešąją nuomone Baltarusijoje ir kaimyninėse šalyse“, – sakė parlamento vadovas.
Pasak jo, netinkamai parinkta vieta AE statybai yra viena didžiausių grėsmių ir svarbiausių pažeidimų šiame projekte.
„Aikštelė parinkta politiniu sprendimu, dar prieš tarpvalstybinį poveikio aplinkai vertinimą, o tai sunku būtų įsivaizduoti demokratinėje šalyje. Būtent todėl neatliekami moksliniai tyrimai, vengiama tarptautinių ekspertų aikštelės parinkimui vertinti, manipuliuojama tarptautiniais instrumentais“, – sakė Seimo Pirmininkas.
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.
Parlamento vadovo teigimu, Astravo AE yra geopolitinis projektas, be ekonominio pagrįstumo. „Tai grėsmė mūsų nacionaliniam saugumui, todėl vasario mėnesį Lietuvos parlamentinės politinės partijos pasirašė susitarimą dėl bendrų veiksmų nesaugios Astravo atominės elektrinės (AE) klausimais, o balandžio 20 d. Lietuvos Seime vienbalsiai priimtas įstatymas dėl būtinųjų priemonių skirtų apsisaugoti nuo nesaugių trečiųjų šalių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių“, – teigė V. Pranckietis.
Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.
Jo nuomone, selektyvus tarptautinių reikalavimų taikymas, ypač pastangos legitimizuoti projektą atgaline tvarka negali būti toleruojamas. „Tai ne tik grėsmė Europos Sąjungos (ES) aplinkai ir gyventojams, tai ir tarptautinės teisės viršenybės klausimas. ES šalys yra nekart pareiškusios principinę poziciją dėl branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimų taikymo kaimynystėje. Šiandien ypač svarbu, kad ES vieningai pasiųstų stiprų signalą, jog kompromisų saugos sąskaita nebus“, – sakė Seimo Pirmininkas.
Penktadienį susitikimą su ambasadoriais Buivydžių kaime organizavo Aplinkos ministerija, siekdama pristatyti Astrave statomos atominės elektrinės grėsmes.
Informaciją parengė
Dalia Vencevičienė
Seimo Pirmininko vyresnioji patarėja
Tel. (8 5) 239 6016, mob. 8 698 42 071
El. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo