Seimo Darbo partijos frakcijos pranešimas: „Brangstant studijoms, mažės aukštojo mokslo prieinamumas ir didės socialinė atskirtis“
2021 m. vasario 3 d. pranešimas žiniasklaidai
Opozicinė Seimo Darbo partijos frakcija nuotolinio posėdžio metu apie švietimo sistemos problemas ir iššūkius diskutavo su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene. Pokalbyje taip pat dalyvavo akademinės bendruomenės ir studentų sąjungos atstovai. Frakcijos nariams nerimą kėlė, kad padidinus norminę studijų kainą sumažės aukštojo mokslo prieinamumas.
„Praėjusią savaitę Vyriausybė patvirtino naują norminių studijų kainų skaičiavimo tvarką, kuri lems kylančias studijų kainas. Lietuvoje turime paradoksalią situaciją – esame pirmaujanti šalis pagal socialinės atskirties rodiklius, o kartu turime vieną didžiausių proporcijų Europos Sąjungoje pagal studentų skaičių, studijuojančių savo lėšomis. Tad minėtas studijų kainos kilimas gali lemti mažesnį studijų prieinamumą, ypač tiems studentams, kurie už studijas moka patys“, – sako Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vigilijus Jukna.
Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė taip pat įžvelgia daug grėsmių dėl šių pakeitimų. Pasak jos, ženkliai išaugus studijų kainoms, dalis savo lėšomis ateitį kuriančių studentų nebepajėgs įgyti išsilavinimo.
„Esamoje situacijoje nėra tobula ir pati krepšelių skirstymo tvarka. Be to, ne visos rizikos dėl augančių kainų yra įvertintos – mes norėtume pabrėžti, kad su problemomis susidurs tautinių bendrijų ir regionų vaikai“, – pastebi Seimo narė I. Kačinskaitė-Urbonienė.
Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.
Tuo tarpu švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė diskusijoje užsiminė, kad studentų Lietuvoje ir taip jau yra pernelyg daug. Pasak jos, tokį sprendimą paskatino kelis kartus besiskiriančios skirtingų krypčių studijų kainos ir mūsų šalies jaunimo noras įgyti būtent universitetinį išsilavinimą – studentų skaičius Lietuvos universitetuose yra didesnis nei kolegijose ar profesinėse mokyklose. Pasak ministrės, rinkai nereikia tiek universitetų absolventų, kiek šiuo metu paruošia Lietuva.
„Piramidė persivertusi – daugiausia jaunimo veržiasi studijuoti universitetuose, tik po to seka kolegijos, o po jų – profesinio rengimo mokyklos. Iškreipta situacija. To nėra net turtingiausiose pasaulio valstybėse. Be to, labai stipriai skiriasi universitetinių studijų kaštai priklausomai nuo srities. Finansavimo modelį derėtų peržiūrėti, kad visiems, nepriklausomai nuo to, kurioje srityje studijuotų, būtų galimybė, jeigu nepasisekė įstoti į valstybės finansuojamą vietą, tai valstybės nefinansuojamoje turėtų būti panašios galimybės ir kainos neturėtų skirtis kaip šiandien – net 9 kartus“, – pastebėjimais dalijosi ministrė J. Šiugždinienė.
Ministerija visuose pranešimuose teigė, kad dėl pasikeitusių studijų kainų, aukštojo mokslo prieinamumas nemažės. Tačiau realybėje finansinių išbandymų studentams bus. Vyriausybei padidinus kolegijų ir universitetų studijų kainų dydžių koeficientus, studijos brangs. Po šių pakeitimų norminių studijų kainų bazinis dydis universitetuose kils maždaug 12 eurų iki beveik 1376 euro, kolegijose augimas bus didesnis, apie 82 eurus iki 1275 euro. J. Šiugždinienė pokalbio metu pripažino, kad šiuo atveju brangs ir mokamos studijos. Tiesa, ji pastebi, kad ženkliausiai keisis tik socialinių mokslų krypties studijų kaina. Šios krypties studijų kaina kils maždaug dvigubai – t. y. nuo 1,5 tūkst. iki beveik 3 tūkst. eurų.
„Manome, kad ministerijos inicijuoti įstatymų pakeitimai naudos neatneš, priešingai, įneš tik daugiau panikos, o ilgalaikėje perspektyvoje ir žalos. Pirmiausiai, ką turėtume padaryti, tai užtikrinti sklandų, kokybišką ir nepertraukiamą ugdymo procesą. O svarbiausia, įgyvendinant nacionalinės svarbos švietimo reformas, turėtų būti užtikrintos savalaikės ir išsamios diskusijos ne tik su ministerija, bet ir su visuomene“, – sako Seimo narė I. Kačinskaitė-Urbonienė.
„Mes manome, kad visas šis procesas yra skubotas. Tokioje situacijoje vertėtų pirmiausiai šnekėtis apie ydingo studijų finansavimo modelio tobulinimą. Kitu atveju socialinė ir išsilavinimo atskirtis Lietuvoje tik didės“, – pastebi Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas V. Jukna.
Daugiau informacijos:
Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas
Vigilijus Jukna
El. p. [email protected]
Tel. (8 5) 239 6634
Monika Kutkaitytė