Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Dovilės Šakalienės pranešimas: „Po paviešintų uigūrų Kinijoje kankinimų Seime rengiama rezoliucija“

2021 m. vasario 3 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetai pritarė parlamentarės Dovilės Šakalienės pasiūlymui parengti Seimo rezoliuciją, raginant imtis tarptautinio tyrimo dėl Kinijos vykdomų nusikaltimų žmogiškumui bei genocido Sindziango provincijoje prieš uigūrų etninę mažumą.

Antradienio vakarą Jungtinės Karalystės nacionaliniam transliuotojui BBC paskelbus naują tyrimą dėl uigūrų masinių sistemingų kankinimų Sindziango, Tarpparlamentinis aljansas dėl Kinijos (IPAC), vienijantis 100 parlamentarų iš 19 Vakarų šalių, išplatino raginimą pradėti Jungtinių Tautų vadovaujamą ar kitokį teisinį tarptautinį tyrimą dėl Sindziango vykstančių nusikaltimų prieš žmogiškumą ir genocido, o iki tol kiekvienai valstybei įgyvendinti įsipareigojimus, prisiimtus ratifikavus Konvenciją dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį.

Socialdemokratė D. Šakalienė yra Aljanso narė ir kopirmininkė nuo jo įsteigimo.

„Nauji dokumentuoti tyrimai ir liudijimai tik patvirtina, kad tarptautinei bendruomenei nesiimant koordinuotų veiksmų ir apsiribojant tik pavieniais žodiniais pareiškimais, nusikaltimai žmogiškumui įgauna vis didesnį mastą ir sunkėja. Sukrečiantys masinio, itin žiauraus seksualinio prievartavimo liudijimai atitinka genocido straipsnio 2 dalį – seksualinė prievarta palieka sunkiausias psichines traumas. Naujasis tyrimas atliepia 2020-aisiais paviešintą prof. Adriano Zenzo pristatytą tyrimą dėl masinio sistemingo uigūrų gimstamumo ribojimo, faktiškai atitinkančio genocido straipsnio 4 dalį“, – pabrėžia D. Šakalienė.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

BBC žurnalistų autentifikuoti ir patikrinti liudijimai iš Sindziange esančių „perauklėjimo“ stovyklų detaliai atskleidžia grupinius išprievartavimus, išprievartavimus elektrinėmis lazdomis, sunkius sužalojimus, sisteminį kalinių prievartavimą, kuris kai kuriose stovyklose yra įtrauktas į dienotvarkę, kankinimo kambarius, sterilizacijos liudijimus, marinimo badu liudijimus. Tyrime paviešinta filmuota medžiaga iš „perauklėjimo“ stovyklų.

Panašiu laiku kaip ir BBC paskelbta informacija apie vykusius kankinimus, Jungtinės Karalystės Lordų rūmai priėmė sprendimą, kuris leistų šalies teismams, o ne politikams, nuspręsti, kada valstybė vykdo genocidą. Tai iš esmės pakeistų prekybos ir investicijų sutarčių su Kinija sudarymą.

„Sutinku su kolegomis iš Aljanso – kalbų metas baigėsi. Būtinas ne tik tarptautinis teisinis tyrimas, tačiau ir iš esmės koordinuoti Vakarų šalių veiksmai peržiūrint ekonominį bendradarbiavimą su Kinija – normalūs prekybiniai santykiai su genocidą vykdančia valstybe reiškia prekybą žmogiškumu ir milijonų žmonių kankinimų, vykstančių šiuo metu, pateisinimą“, – sako D. Šakalienė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bei Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė.

Rezoliuciją bendrame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Užsienio reikalų komitetų posėdyje numatomą svarstyti vasario 17 dieną.

Iš maždaug 10 milijonų uigūrų mažumos, gyvenančios Kinijos pietinėje dalyje, daugiau nei milijonas yra kalinami „perauklėjimo“ stovyklose.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė Dovilė Šakalienė

El. p. [email protected]

Mob. 8 668 42 254

   Naujausi pakeitimai - 2021-02-03 15:11
   Monika Kutkaitytė