Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Luko Savicko pranešimas: „Skatinant žiedinę ekonomiką siūlau leisti susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį už elektroninių prietaisų taisymą“

2021 m. vasario 23 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Siekiant, kad Lietuvos ekonomika laipsniškai taptų žiedine, mažėtų poveikis klimatui bei su vartojimu susijusi aplinkos tarša ir būtų sukurta daugiau darbo vietų Lietuvoje, šiandien registravau Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisas (XIVP-263), numatančias galimybę gyventojams, pateikusiems GPM deklaracijas, susigrąžinti dalį pinigų, išleistų už elektroninių prietaisų taisymą.

Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad iš pajamų gali būti atimamos per mokestinį laikotarpį patirtos nuolatinio Lietuvos gyventojo išlaidos už kilnojamųjų elektros ir elektroninių priemonių, įrenginių remontą jų tolimesniam naudojimui pagal tikslinę paskirtį. Šios naujos nuostatos skatins žaliosios ekonomikos tvarumo aspektą, nes gyventojai būtų skatinami ne įsigyti naujus gaminius, o naudoti turimus, taip padidinant savo grynąsias pajamas po deklaravimo. Taip pat skatinant antrinį elektros ir elektroninių įrenginių panaudojimą gamintojas bus suinteresuotas kurti tvaresnį ir ilgaamžiškesnį produktą.

„Šiandieninėje visuomenėje noro taisyti smulkiąją elektroniką iš esmės nėra, nes daugeliui atrodo paprasčiau ir pigiau nusipirkti naują daiktą. Siekiant iš esmės keisti dabartinius gamybos ir vartojimo elgsenos modelius bei sumažinti naujų elektros ir elektroninių įrenginių gamybą taip užtikrinant taršos prevenciją būtina imtis priemonių skatinančių vartotoją taisyti turimą daiktą“, – sako įstatymo projekto autorius Lukas Savickas.

Seimo nario asmeninio archyvo nuotr.

 

„Eurostat“ duomenimis, elektros ir elektronikos atliekų kiekis visoje Europos Sąjungoje auga greičiausiai, o jų perdirbama mažiau nei 40 proc. Lietuvoje perdirbamas elektros ir elektronikos atliekų kiekis, yra 35,1 proc., mūsų kaimynai latviai perdirba 40, 6 proc., o Estija – net 69, 8 proc. šios rūšies atliekų. Lydere šioje srityje laikoma Kroatija, ten perdirbama 81,3 proc. nebenaudojamų įrenginių.

Matant tokią situaciją, kai mūsų šalyje daugiau kaip pusė elektronikos atliekų taip ir lieka neperdirbtos, ypač svarbu skatinti gyventojus taisyti elektros prietaisus, kad jie taip greitai neatsidurtų konteineryje. Išmetamų elektros prietaisų pavojus slypi tame, kad jose yra potencialiai pavojingų cheminių medžiagų, kurios ne tik teršia aplinką, bet ir daro poveikį žmogaus sveikatai.

„Vyriausybė skambiai pristato ambicingus tikslus dėl žaliojo kurso, kurie iki 2030 metų Lietuvos antrinių žaliavų panaudojimo (žiediškumo) indeksą pagerintų iki Europos Sąjungos vidurkio, trečdaliu sumažintų išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų ar sąvartynuose šalinamų atliekų kiekį sumažintų iki 5 proc. Tačiau, norint šiuos tikslus iš tiesų pasiekti, reikia realių sprendimų ir paskatos, kad tiek gyventojai, tiek verslai būtų motyvuoti keisti savo elgseną“, – apie būtinybę skatinti rinktis skaidriai dirbančias įmones ir išugdyti poreikį remontuoti sugedusį įrenginį pasakoja L. Savickas.

Europos Sąjungos valstybėse jau taikomos elektrinių ir elektroninių priemonių taisymo ir antrinio panaudojimo skatinimo priemonės: informacija apie perdirbimo galimybę, privalomas atsarginių dalių tiekimas, ilgesnė prekių atitikties garantija ir mokesčių lengvatos. Lietuvoje iki šiol gyventojai nebuvo valstybės skatinami prisidėti prie atliekų mažinimo ir antrinio elektroninių prietaisų panaudojimo.

„Tikiuosi, kad sumažinus mokestinę naštą gyventojai bus papildomai motyvuoti deklaruoti savo pajamas, o tai leis mažinti „šešėlį“, taip pat bus sudaryta galimybė remonto paslaugas teikiančioms įmonėms sukurti papildomų darbo vietų. Elektros ar elektroninių įrenginių prikėlimas naujam gyvenimui leis gerokai sumažinti ne tik jų gamybos sukeliamą taršą, bet ir neteisėtą elektroninių atliekų šalinimo galimybę“, – siūlomų įstatymo pataisų privalumus vardija Seimo narys L. Savickas.

Įstatymo įsigaliojimo data numatoma 2022 m. sausio 1 d. Už elektronikos įrangos remonto darbus susigrąžinama GPM mokesčio dalis negalės viršyti 25 proc. apmokestinamųjų pajamų, o nurodytų išlaidų suma negalės viršyti 2 000 eurų.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Lukas Savickas

Mob. 8 698 42 655

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-02-23 13:58
   Monika Kutkaitytė