Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio pranešimas: „Tarptautinis Kalinausko forumas: 2021 m. pirmininkaujančios šalies išvados“

2021 m. kovo 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Minint Konstantino Kalinausko nužudymo 1854 m. kovo 22 d. 157-ąsias metines, Seime organizuotas Tarptautinis Kalinausko forumas, kurio tikslas – mobilizuoti demokratinę bendruomenę laisviems ir demokratiškiems rinkimams Baltarusijoje šiais metais.

Antrą kartą vykstančiame tarptautiniame Kalinausko forume dalyvauja politikai ir diplomatijos ekspertai iš viso pasaulio.

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Konstantino Kalinausko forumo organizatoriai, aptarę su dalyviais paramą Baltarusijos laisvei, laisviems ir demokratiniams rinkimams 2021 metais bei Demokratijų aukščiausiojo lygio susitikimą, padarė šias išvadas:

 

„2021 METŲ PIRMININKAUJANČIOS ŠALIES IŠVADOS:

  • Pripažįstame išskirtinį Baltarusijos visuomenės ryžtą ir tvirtybę kasdien rengiant taikius protestus, į kuriuos valstybės aparatas reaguoja vis agresyviau. Smerkiame Baltarusijos valdžios institucijų toliau vykdomus žmogaus teisių pažeidimus ir žiaurumą su taikiais protestuotojais. Reiškiame užuojautą aukų šeimoms ir nukentėjusiesiems nuo represijų.
  • Palaikome Baltarusijos žmonių išrinktos lyderės Svetlanos Cichanouskajos raginimą taikiai išspręsti politinę krizę tarpininkaujamų derybų keliu ir sukurti tarptautinį atsakomybės už žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje mechanizmą.
  • 2021 metais su tarptautine priežiūra turėtų įvykti nauji rinkimai. Dėl naujų rinkimų organizavimo reikėtų susitarti derybų keliu. JT ir(arba) ESBO turėtų imtis vadovaujančio vaidmens ir apsvarstyti galimybę sudaryti sąlygas tarpininkaujamoms deryboms vykti.
  • Raginame 2021 metais ESBO pirmininkaujančią Švediją imtis vadovaujančio vaidmens derybų keliu sudarant palankias sąlygas įtraukiam dialogui, o vėliau ir laisviems, sąžiningiems rinkimams.
  • Tarptautinės organizacijos ir Baltarusijos draugai turėtų reikalauti nedelsiant nutraukti valdžios smurtą, besąlygiškai išlaisvinti visus politinius kalinius, leisti saugiai grįžti ištremtiems baltarusiams.
  • Tarptautinė demokratinė bendruomenė turėtų taikyti griežtesnes sankcijas, kol nebus patenkintas reikalavimas užmegzti dialogą. Dabartinis sankcijų režimas, kuris įgyvendinamas remiantis trimis Europos Sąjungos sankcijų rinkiniais, Europos Magnickio įstatymu, JAV aktu dėl demokratijos ir žmogaus teisių Baltarusijoje, rodo paramą demokratijos principams, nes sankcijos taikomos rinkimus klastojusiems arba sistemingai žmogaus teises pažeidinėjusiems asmenims. Tačiau tolesnėmis sankcijomis reikėtų daryti aktyvų spaudimą iš režimo tiesiog atimant finansinius šaltinius.
  • Baltarusija nėra Europos Tarybos narė ir Romos statuto šalis, todėl reikia griežtai reaguoti į nebaudžiamumą už masinius kankinimus ir žudymus. Siekiant užtikrinti atskaitomybę, būtina skubiai atlikti vyriausybių ir organizacijų kaip JT ir ESBO remiamą tarptautinį tyrimą dėl žmogaus teisių pažeidimų. ESBO Maskvos mechanizme, JT Žmogaus teisių tarybos rezoliucijoje, JT Saugumo Tarybos neoficialių susitikimų pareiškimuose, JT specialiųjų pranešėjų išvadose, taip pat JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro pareiškimuose pabrėžiama kritinė žmogaus teisių ir demokratijos padėtis, valstybės remiamas Baltarusijos valdžios institucijų brutalumas susidorojant su taikiais demonstrantais, persekiojant aktyvistus, žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus ir politinę opoziciją.
  • Tarptautinės organizacijos ir šalys, kurios solidarizuojasi su Baltarusijos žmonėmis, turėtų užtikrinti, kad tarptautinę paramą Baltarusijoje greitai gautų nepriklausoma žiniasklaida, žmogaus teisių gynėjai, pilietinės visuomenės organizacijos, darbuotojai, mažos įmonės. Reikia parengti ir paskelbti Visapusišką paramos Demokratinei Baltarusijai planą, kuris leistų užtikrinti makroekonominę paramą pereinamuoju laikotarpiu po laisvų ir sąžiningų rinkimų.
  • Šios konferencijos dalyviai gali inicijuoti tarptautinę suinteresuotųjų šalių, vyriausybių atstovų, įstatymų leidėjų ir ekspertų bendruomenių koaliciją, kuri parengtų krizės įveikimo gaires. Šalių, kurios solidarizuojasi su Baltarusijos žmonėmis, parlamentai turėtų suformuoti tarpparlamentinę sąjungą „Už demokratinę Baltarusiją“, kad Baltarusijos problema būtų nuolat keliama vietos ir tarptautinėje darbotvarkėse. Tad Europos Parlamentui kartojame prašymą įsteigti aukšto lygio misiją, kuri padėtų Baltarusijai persitvarkyti taikiai. Taip pat raginame Europos Tarybą iš Parlamentinės Asamblėjos ir Ministrų Komiteto atstovų sudaryti nuolatinę darbo grupę žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinei valstybei Baltarusijoje ginti.
  • Baltarusija pradėjo eksploatuoti nesaugią Baltarusijos ir Rusijos atominę elektrinę (AE) vos už 45 km nuo Lietuvos sostinės Vilniaus esančiame Astrave, šią vietą pasirinkusi pažeidžiant ir vis dar pažeisdama Espo konvenciją bei TATENA saugos standartus, iki galo neįvykdžiusi ES testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rekomendacijų, todėl raginame Europos ir tarptautinę bendruomenę laikytis tvirtos pozicijos ir paskelbti, kad dabartinė Baltarusijos vieta AE Astravo rajone yra nepriimtina, ir atsisakyti įsileisti nesaugiai Baltarusijos AE pagamintą komercinę elektros energiją į ES elektros rinką.“

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Žygimantas Pavilionis

Tel. (8 5) 239 6649

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-03-22 16:37
   Monika Kutkaitytė