Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija paminėjo Gedulo ir vilties dienos 80-metį

2021 m. birželio 17 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Birželio 16 d. posėdžiavusi Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija paminėjo Gedulo ir vilties dienos 80-metį ir bendru sutarimu priėmė rezoliuciją: „Dėl pagalbos tremtiniams“.

 Posėdis prasidėjo tylos minute, pagerbiant nužudytus ir mirusius tremtyje bei Sibiro gulaguose tremtinius ir politinius kalinius.

Sveikinimo žodį taręs Lietuvos ambasadorius Rusijos Federacijoje Eitvydas Bajarūnas pasidžiaugė, kad po visą Rusiją pabirusios lietuvių bendruomenės yra labai aktyvios: veikia lituanistinės mokyklos, meno kolektyvai, Sibire gyvenančios bendruomenės savanoriškai tvarko lietuvių tremtinių kapus. Projektui „Misija Sibiras“ baigus savo veiklą, ambasadorius E. Bajarūnas pasiūlė skirti lėšų Sibiro lietuvių bendruomenėms, taip išsprendžiant tolesnį lietuvių tremtinių kapų ir paminklų priežiūros klausimą.

„Tremties metinės visada yra liūdna proga, nes prisimename  tūkstančių tūkstančius tų, kurie buvo išplėšti iš namų, iš Lietuvos, ir gyvuliniuose vagonuose išvežti į Rytus, Rusijos platybes, Sibirą, kaip okupantai sakė, visam laikui“, – kalbėjo komisijos narė, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė dr. Laima Andrikienė, pati skaudžiai išgyvenanti tremtyje patirtas savo šeimos žaizdas. Ji kvietė palaikyti Ukrainos ir Baltarusijos kovotojus už laisvę ir demokratiją, nes „Lietuvos patirtis rodo, kad kalėjimų durys kada nors atsidaro“.

Komisijos nario, Seimo Kultūros komiteto pirmininko prof. Vytauto Juozapaičio šeimos taip pat neaplenkė tremtis. Pasveikinęs komisijos narius ir padėkojęs lietuvių bendruomenių  atstovams už istorinės atminties saugojimą, V. Juozapaitis atkreipė dėmesį, kad „šalia gedulo ir liūdesio yra ir Viltis, todėl turime tikėti, kad taip nebenutiks, nors grėsmė iš Rytų tvyro nuolat“.

Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas skaitė pranešimą apie Užsienio reikalų ministerijos bendradarbiavimą su Rusijos lietuvių bendruomene, kartu vykdomus tremtinių palikuonių supažindinimo su Lietuva projektus, taip pat teikiamą pagalbą norintiems grįžti iš tremties vietų į Lietuvą.

Krasnojarsko regioninės tautinės kultūrinės autonomijos „Lietuva“ pirmininko pavaduotojo prof. Sauliaus Sidaro sūnus Antanas Sidaras, jau grįžęs gyventi į Lietuvą, dalyvavo komisijos posėdyje Konstitucijos salėje ir paskaitė tėvelio pranešimą apie Krasnojarsko krašte gyvenančių lietuvių padėtį.

Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos pirmininkas Bernardas Razgus kalbėjo apie Buriatijos lietuvių padėtį. Visą gyvenimą lietuvybę puoselėjantys ir lietuvius buriantys bendruomenių lyderiai papasakojo apie jų bendruomenių nuveiktus darbus, lituanistines mokyklas, kuriose lietuvių kilmės vaikai mokosi lietuvių kalbos, o kai kurie ateina tik jos pasiklausyti. Geriausi mokiniai tampa „Vilniaus lietuvių namų“ moksleiviais ir, ją baigę, pasilieka Lietuvoje. Lietuviai organizuoja valstybines ir tradicines lietuvių šventes, kultūros dienas, susitikimus su žymiais lietuviais, atvykstančiais aplankyti bendruomenių, bendrai gamina cepelinus ir šakočius, siuva tautinius rūbus, suvenyrus. Vienas iš didžiausių darbų – ­tremtinių kapų priežiūra sunkiai pasiekiamose vietose. Bendruomenių nuomone, reikėtų išrinkti saugoti keletą tokių vietų ir nuolat jas prižiūrėti.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė pasveikino komisiją, prisipažindama, kad jos šeima taip pat patyrė tremties išgyvenimus.

Ministerijos Tikslinės pagalbos skyriaus vedėja Daiva Zabarauskienė perskaitė pranešimą apie Lietuvos teikiamą pagalbą sugrįžtantiems tremtiniams.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytas Lukšys kalbėjo komisijai apie paminklus, pastatytus tremtiniams, politiniams kaliniams ir partizanams Lietuvoje ir užsienyje, apžvelgė šių paminklų ir tremtinių bei partizanų kapų priežiūros, tvarkymo, su šiuo klausimu susijusias problemas ir jų sprendimo būdus.

Komisijos narys dr. Stasys Tumėnas pabrėžė, kad po pasaulį pasklidę lietuviai gali grįžti į Lietuvą ir kitomis formomis: organizuoti parodas, vykdyti bendrus mokslo, kultūros, sporto, istorinės atminties projektus

 

 

Komisijos pirmininkai Dalia Asanavičiūtė ir Jonas Bružas padėkojo Krasnojarsko regioninės tautinės kultūrinės autonomijos „Lietuva“ pirmininko pavaduotojui S. Sidarui, Buriatijos lietuvių kultūros bendrijos pirmininkui B. Razgui, komisijos nario pavaduotojui, Rusijos lietuvių bendruomenės pirmininkui prof. Gintautui Želviui už jų vykdomą Rusijos lietuvių telkimą, lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimą bei istorinės atminties išsaugojimą.

 

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Džoja Gunda Barysaitė)

 

Minėjimo proga buvo transliuojamas Rusijos lietuvių bendruomenių kolektyvų koncertas.

Posėdžio vaizdo įrašas Seimo „YouTubepaskyroje.

Po posėdžio komisijos pirmininkai Dalia Asanavičiūtė, Jonas Bružas, komisijos nariai dr. Laima Andrikienė, Gediminas Ramanauskas, komisijos narių pavaduotojai Laurynas Misevičius, Marius Matijošaitis  ir Pasaulio Lietuvių Bendruomenės valdybos narys Laurynas Gerikas spaudos konferencijoje pristatė Seimo II (pavasario) sesijos metu komisijos atliktus darbus ir priimtas 6 rezoliucijas.

 

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas Seimo „YouTubepaskyroje.

 

Komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, tel. (8 5) 239 6688

 

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja

Jolita Šedauskienė, tel. (8 5) 239 6860, el. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2021-06-21 13:34
   Monika Kutkaitytė