Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narė D. Asanavičiūtė kviečia dalyvauti parodos „Saga apie Lietuvą“ pristatyme ir diskusijoje „Emigracija: būti ar pražūti?“ (VITRAŽO GALERIJA)

2021 m. rugsėjo 6 d., pranešimas žiniasklaidai

 

Parodos autorė Lilija Valatkienė (asmeninio archyvo nuotrauka)

 

Rugsėjo 7 d., antradienį, 13 val. Vitražo galerijoje (Seimo I rūmai) Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė kviečia dalyvauti Lilijos Valatkienės parodos „Saga apie Lietuvą“ atidaryme Lietuvos Respublikos Seime.

Paroda „Saga apie Lietuvą“ tyrinėja bene aktualiausią Lietuvos problemą – gyventojų emigraciją. Pagrindinė komunikacijos priemone šiame meniniame projekte tapo saga. Projekto tikslas – iškelti Lietuvos piliečių emigracijos klausimą.

Projektui buvo surinkta 1 milijonas 500 tūkstančių sagų, iš kurių ant darbo drabužių sukurta meninė instaliacija „Saga – žmogus“. Per milijonas sagų – tiek Lietuvos gyventojų nepriklausomybės laikotarpiu paliko savo šalį. Instaliaciją papildo šios idėjos autorės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės ir dailininko Vlado Merečinsko sukurtas emigracijos žemėlapis iš sagų ir unikalus rašytojos Žemaitės portretas. Parodų salėje iš sagų suformuota „upė“. Performanso tikslas – pasėmus rieškučiomis sagas pajusti, suskaičiuoti ir įsivaizduoti emigracijos skaičius, kurie po tokio veiksmo ir diskusijų nebeatrodys vien plika statistika. Netradicinių meninių raiškų fone demonstruojama žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės meninių fotografijų paroda „Neparadinė Lietuva“.

 

 

„Ši saga (projektas) apie mus – Lietuvos gyventojus ir pasaulio lietuvius. Apie mus, išvykusius laimės ieškoti svetur ir pasilikusius tėvynėje, nes išvykti buvo fiziškai sunku ir tikėjimas neleido, šnibždėdamas, kad yra didžioji viltis. Ši saga, tai mūsų – savo žemėje, tėvynėje likusių žmonių refleksija, išsakyta metaforų kalba per paprasčiausią sagą. Tai mūsų šaukinys, raginantis grįžti namo, tai motinų malda ir tėvų prašymas“, – sako parodos autorė Lilija Valatkienė.

„Emigracija iš Lietuvos nėra tik nepriklausomybės laikotarpio reiškinys. Mūsų tėvynė turi labai ilgą emigracijos istoriją, o svetur gyvenantys lietuviai jau yra susikūrę ir savas lietuviškų švenčių minėjimo tradicijas, įkūrę dešimtis lietuvių bendruomenių ir organizacijų, ne vienerius metus skaičiuoja ir užsienyje veikiančios lituanistinės mokyklos. Pasaulio lietuviai ne tik užsienyje puoselėja lietuvybę, bet ir ženkliai prisidėjo prie nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrimo. To ignoruoti ir nevertinti negalime“, – teigia Seimo narė Dalia Asanavičiūtė

Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė akcentavo lietuvių kalbos išsaugojimo svarbą emigravusiųjų tautiečių šeimose: „Lietuvių kalba pasaulio lietuviams – kūrybos šaltinis, išvaduoja, suteikia laisvę ir atveria kelius į tapatybės paieškas“.

 

 

Po parodos atidarymo, 13.30 val., Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) vyks diskusija tema „Emigracija: būti ar pražūti?“. Diskusiją moderuos žurnalistė Milda Matulaitytė-Feldhausen, diskusijoje dalyvaus Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas, parodos „Saga apie Lietuvą“ autorė Lilija Valatkienė, Australijos ir Pasaulio lietuvių bendruomenių veikėjas Vytautas Jonas Juška ir VDU Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė.

Diskusijoje „Emigracija: būti ar pražūti?“ bus nagrinėjama emigracijos problema, pasaulio lietuvių vaidmuo Lietuvos vystymosi procese, pasaulio lietuvių santykis su savo gimtine.

Diskusija bus tiesiogiai transliuojama internetu ir televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, taip pat Seimo „YouTube“ paskyroje, LRT.lt portale.

Norint dalyvauti parodos atidaryme ar diskusijoje, yra būtina registracija.

Įeinant į Seimo rūmus privaloma pateikti Galimybių pasą arba lygiavertį dokumentą.“

 

Daugiau informacijos:

Seimo narės Dalios Asanavičiūtės patarėja Elena Narkevičiūtė

El. p [email protected], mob. 8 691 66338

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2021-09-08 18:12
   Asta Markevičienė