Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Justo Džiugelio pranešimas: parlamentaras siūlo būsimus įstatymus vertinti žmogaus teisių aspektu

2021 m. spalio 19 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo visus būsimus įstatymus vertinti aplinkosaugos ir klimato kaitos aspektais. Tačiau teisėkūroje daug problemų kyla ir dėl žmogaus teisių bei laisvių klausimų. Reaguodamas į tai Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Justas Džiugelis registravo pataisas, kurios įpareigotų visas teisėkūros iniciatyvas vertinti žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo aspektu.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Dar 2018 m. atlikto Valstybinio audito ataskaitoje, kurioje buvo vertinami teisėkūros procesai, konstatuota, kad esamas teisinis reguliavimas ne visada atitinka proporcingumo, pagarbos asmens teisėms ir laisvėms, aiškumo, sistemiškumo ir kitus principus.

Skaičiai iškalbingi: 2014–2016 m. daugiau nei pusėje Konstitucinio Teismo ir Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išnagrinėtų bylų pripažinta, kad teisinis reguliavimas prieštaravo aukštesnės galios teisės aktuose nustatytam teisiniam reguliavimui. Vien 2018–2020 m. Seimo kontrolieriai pateikė 211 rekomendacijų keisti įstatymus ar kitus norminius teisės aktus, varžančius žmogaus teises ir laisves. Be to, Europos Sąjungos institucijos taip pat jau daug metų siekia geresnio  reglamentavimo ir ragina tai daryti bendrijai priklausančias šalis. Tuo tikslu buvo sukurtas priemonių ir procedūrų rinkinys, kuriame pateikiamos rekomendacijos, kaip turėtų būti atliekamas teisės akto projekto atitikimas pagrindinėms teisėms. Juo Lietuva galėtų pasinaudoti savo teisėkūros procesuose.

Įtvirtinus privalomą žmogaus teisių ir laisvių vertinimą iki priimant teisės aktą, būtų geriau užtikrintas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintos žmogaus teisių ir laisvių vieningos bei darnios sistemos laikymasis ir tarptautiniai šalies įsipareigojimai, išvengta teisėkūros klaidų, potencialių žmogaus teisių ir laisvių pažeidimų bei potencialių teisinių ginčų.

„Šiuo metu Lietuvoje nėra atliekamas teisės aktų poveikio vertinimas žmogaus teisių ir laisvių aspektu, dėl to dalis visuomenės priversta savo teises ginti teisinėmis priemonėmis. Mano registruotos pataisos padėtų tokių situacijų išvengti. Taip pat sekdami bendru Europos Sąjungos kursu, turėtume taikyti kompleksinius, o ne selektyvius standartus, taip prisiimdami visus įsipareigojimus ir pasekmes. Žmogaus teisės ir laisvės visuomet buvo viena pamatinių Vakarų demokratijos vertybių“, – sako pataisas registravęs parlamentaras J. Džiugelis.

Jau ateinantį trečiadienį, spalio 20 d., šios įstatymo pataisos bus svarstomos Seimo Žmogaus teisių komitete.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Justas Džiugelis

Mob. 8 656 88 886

   Naujausi pakeitimai - 2021-10-19 08:42
   Monika Kutkaitytė