Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narių Andriaus Bagdono, Simono Gentvilo, Romualdo Vaitkaus pranešimas: „Dalyvaujamasis biudžetas – kelias į glaudesnį savivaldybių ir jų gyventojų bendradarbiavimą“

2021 m. gruodžio 21 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šiandien Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Romualdas Vaitkus, Simonas Gentvilas ir Andrius Bagdonas įregistravo teisės aktų projektus, skirtus dalyvaujamojo biudžeto plėtrai savivaldybėse. Tai išties išskirtinė iniciatyva, nes ją inicijuoja būtent Seimo nariai, o ne nevyriausybinių organizacijų (NVO) sektorius. Įprastai, NVO sektoriui priskiriami teisės aktų projektai yra inicijuojami šio sektoriaus, o ne valdžios atstovų.

„Dalyvaujamieji biudžetai pasiteisino visose savivaldybėse, kurios šią naujovę įgyvendino, todėl prasminga juos teisiškai sureguliuoti ir numatyti jų finansavimo šaltinius. Šiuo tikslu ir buvo parengti Vietos savivaldos, Gyventojų pajamų mokesčio, Pelno mokesčio ir Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos projektai“, – sako Seimo Ekonomikos komiteto narys A. Bagdonas.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Nors siūlymas įteisinti dalyvaujamąjį biudžetą visose savivaldybėse yra drąsus žingsnis, liberalų atstovai Seime tikisi, kad tai paskatins vietos gyventojus aktyviau įsitraukti į savivaldos procesus ir siūlyti savo iniciatyvas šį biudžetą įgyvendinant. Spalio mėnesį Lietuvos skyriaus „Transparency International“ (TI) organizuotame renginyje „Dalyvaujamojo biudžeto forumas 2021“ įvairios savivaldybės bei švietimo įstaigos dalinosi gerąja patirtimi. Dalyviai iš Vilniaus, Tauragės, Šiaulių ir Kauno vieningai teigė, kad tai – puikus tiesioginės demokratijos įprasminimas ir piliečių įsitraukimo iniciatyva. 2021 metų rugpjūčio – spalio mėnesiais TI atliko apžvalgą, kuri parodė, kad kas trečia savivaldybė Lietuvoje jau įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą, t. y. tris kartus daugiau savivaldybių nei prieš metus.

„Norime tiksliau reglamentuoti dalyvaujamąjį savivaldybių biudžetą ir numatyti papildomą dalyvaujamo biudžeto finansavimo galimybę. Manome, jog tai paskatins didesnį skaidrumą savivaldybėse, kels gyventojų pasitikėjimą savivaldybės institucijomis, gerins savivaldų reputaciją ir lems aktyvesnį gyventojų įsitraukimą į vietos bendruomenės veiklas“, – sako liberalų frakcijos narys R. Vaitkus.

Pasak parlamentaro, siūloma keisti Vietos savivaldos įstatymą numatant, kad nemažiau kaip 1 proc. savivaldybės biudžeto asignavimų būtų skirta dalyvaujamojo biudžeto programai. Šiuos asignavimus sudarytų gyventojų ir juridinių asmenų skirtos lėšos iš sumokėtų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir pelno mokesčio.

Liberalai taip pat teikia pakeitimą GPM ir Pelno mokesčio įstatymams: nuolatinio Lietuvos gyventojo prašymu, mokestiniam laikotarpiui pasibaigus, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka privaloma pervesti 3 proc. pajamų mokesčio sumos į savivaldybės, kurioje deklaruota nuolatinė gyvenamoji vieta, patvirtintą dalyvaujamojo biudžeto programą.

„Esame įsitikinę, kad dalyvaujamasis biudžetas – tai demokratinis įrankis gyventojams kuo paprastesniu būdu įsitraukti į vietos problemų sprendimą ar idėjų įgyvendinimą. Šis įrankis ne tik įgalins vietos gyventojus efektyviau spręsti vietos bendruomenių opiausias problemas, bet ir leis savivaldybėms vykdant savo funkcijas, geriau įsiklausyti į gyventojų poreikius“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos narys ir aplinkos ministras S. Gentvilas.

   Naujausi pakeitimai - 2021-12-21 16:42
   Monika Kutkaitytė