Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Mariaus Matijošaičio pranešimas: „Pareiškimas dėl Honkongo žmonių teisių ir laisvių“

2021 m. gruodžio 22 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Gruodžio 22 d., Užsienio reikalų komiteto (URK) posėdžio metu, buvo pristatyta Seimo narių grupės inicijuota rezoliucija dėl gruodžio 19-ąją vykusių septintųjų Honkongo leidžiamosios tarybos rinkimų, po kurių parlamentas oficialiai tapo Kinijos kontroliuojamu antspaudu, ir bendrosios situacijos šalyje (rezoliucijos tekstas anglų kalba). Posėdžio metu vienbalsiai buvo nuspręsta palaikyti šią rezoliuciją, kuri kviečia Lietuvos ir visos Europos Sąjungos institucijas, atsakingas už užsienio politikos vykdymą, pasmerkti esamą šalies politinę situaciją bei netinkamą elgesį su žmonėmis ir laikyti rinkimus nelegitimiais. 

Sekmadienio rinkimai, kuriuose buvo rekordiškai žemas rinkėjų aktyvus, vos 30 procentų, parodė, kad Kinijos priimti sprendimai, kuriais siekiama naikinti demokratinius procesus Honkonge, nesulaukia tikro palaikymo iš salos gyventojų. Iš 90 Honkongo leidžiamojoje taryboje esamų vietų, tik 20 – rinkimams atviros, tačiau nė vienos iš jų nelaimėjo opozicijos atstovai, kurie pasisako už demokratišką Honkongą ir realų „vienos šalies, dviejų sistemų“ principo atkūrimą.

„Kaip parlamentinių ryšių su Honkongu (Kinijos Liaudies Respublika) grupės pirmininkas, kurioje šią kadenciją dirba net 17 Seimo narių, jaučiu pareigą inicijuoti minimą rezoliuciją. Ji atliepia paskutinę, deja, nestebinančią, bet susirūpinimą keliančią įvykių raidą Honkonge, kur demokratiniai visuomenės organizavimosi principai yra galvotrūkčiais užgniaužiami vis labiau. Komunistų partijos organizuotos struktūrinės reformos ir kitaminčių represijų mastas rodo, kad KLR nebesilaiko „vienos šalies, dviejų sistemų“ politikos. Dėl to, nuoseklus ir tvirtas Lietuvos stovėjimas tautų apsisprendimo, žmogaus teisių, teisės viršenybės bei demokratijos pusėje yra svarbus ir prasmingas, nepaisant to – dideliais ar mažais žaidėjais save laikome tarptautinėje arenoje“, – teigė Seimo narys Marius Matijošaitis.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.

 

Honkongas ilgą laiką buvo demokratiškų ir liberalių vertybių sala, turinti galimybę reikšti ir alternatyvią, nei komunistų partijos nuomonę, o tai garantavo „vienos šalies, dviejų sistemų“ principas, įtvirtintas Honkongo pagrindiniame įstatyme, kuris veikia kaip de facto Honkongo konstitucija, bei bendroje Kinijos ir Didžiosios Britanijos deklaracijoje. Tačiau jau 2014 metais prasidėjęs Kinijos Liaudies Respublikos bandymas pakeisti rinkimų įstatymą ir taip sunaikinti demokratinį procesą Honkonge, iššaukė masinius protestus šalyje, kurie ir parodė tikrąją Honkongo žmonių valią. 2019 metais sekęs ekstradicijos įstatymas sunaikino paskutinę saugią vietą Kinijos Liaudies Respublikoje, kurioje verslininkai, žurnalistai, žmonių teisių aktyvistai bei eiliniai piliečiai galėjo drąsiau išsakyti savo mintis, o kritikai tai vertino kaip Honkongo autonomijos pažeidimą, kuris vestų prie susidorojimo su disidentais ir režimo kritikais. Šis sprendimas tik dar labiau paaštrino situaciją šalyje, o nauji protestai buvo vainikuoti suorganizuotu „Honkongo keliu“, kurį įkvėpė mūsų trijų Baltijos šalių stojimas į  gyvą žmonių grandinę, sujungusią tris sostines. 2020 metais priimtas Nacionalinio saugumo įstatymas suteikė galią žemyninės Kinijos institucijoms suimti visus, kurie, jų teigimu, kelia pavojų šaliai, skatina sukilimus prieš centrinę valdžią. Netrukus, naudojantis naujuoju įstatymu, buvo pradėti opozicijos veikėjų suėmimai, kaip pavyzdžiui, Ma Chun-mans, kurie vien už valdžiai neįtikusią skanduotę sulaukė 6 metų laisvės atėmimo bausmės. Vien šiais metais dėl saugumo įstatymo ,,pažeidimų“ buvo išformuota daugiau, nei 50 pilietinių grupuočių. Dėl vietos valdžios politinės priespaudos visi garsūs demokratijos veikėjai yra diskvalifikuojami iš politinio diskurso, įkalinami arba ištremiami. Honkongo gyventojai nebegali laisvai išeiti į gatves, kaip kadaise, 2019 m. birželį. Tokie sprendimai, priimami prieš Honkongo žmonių valią, yra akivaizdus tarptautinių susitarimų pažeidimas, todėl kviečiame visas Lietuvos institucijas, atsakingas už užsienio politiką, kartu su Europos Sąjungos partneriais, nepamiršti Honkongo žmonių ir politinių kalinių Kinijoje.

Po URK sprendimo, rezoliucijos iniciatoriai spręs dėl galimybės dokumentą teikti svarstymui pratęstoje Seimo rudens arba pavasario sesijoje. Turime ginti tiek Lietuvos, tiek Honkongo gyventojų laisvės siekį. Iki šiol Kinija mums taikė nepriimtinas ekonomines sankcijas, nepagrįstai pakenkdami ir mūsų diplomatinei atstovybei Pekine bei tyčia sustabdė mūsų diplomatų akreditacijas, kad šie neturėtų diplomatinio imuniteto. Negalime toleruoti šių tiesioginių išpuolių prieš mūsų šalį, jei leisime tam tapti norma, Kinija taip pat elgsis ir su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Tai kova ne tik už Honkongo, bet ir Lietuvos bei visos Europos demokratiją.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Marius Matijošaitis

Tel. (8 5) 239 6622

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2021-12-23 08:59
   Monika Kutkaitytė