Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo narės Dalios Asanavičiūtės pranešimas: „Internetinis balsavimas yra svarbus klausimas, todėl jo reglamentavimo iššūkiai turi būti toliau sprendžiami“

2022 m. sausio 6 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Internetinis balsavimas – jau daugiau kaip penkiolika metų strigusi diskusijų stadijoje tema. Ruošiant Rinkimų kodeksą Seimo darbo grupė dėl rinkimų sistemos peržiūros nemažai dėmesio skyrė ir internetinio balsavimo įgyvendinimui reikalingai teisinei bazei. Seimo Rinkimų sistemos peržiūros darbo grupei baigus savo darbą, siūloma ir toliau tęsti darbą dėl internetinio balsavimo įgyvendinimo, glaudžiai bendradarbiaujant su Vyriausiąja rinkimų komisija (VRK) jai rengiant Internetinio balsavimo galimybių studiją, siekiant išvengti kibernetinių, techninių įgyvendinimo rizikų ir netinkamo teisinio reglamentavimo.

Seimo darbo grupė dėl rinkimų sistemų peržiūros oficialiai baigė savo darbą. Darbo grupės posėdžiuose buvo nagrinėjami įvairūs rinkiminiai klausimai, deramasi dėl rinkimų kodekso pakeitimų. Išskirtinio dėmesio reikalaujantis, bene labiausiai visuomenėje aptarinėjamas klausimas – internetinis balsavimas.

Jau penkiolika metų internetinio balsavimo klausimas pakibęs pradinėse stadijose ir nežengiama išsamesnio teisinio reglamentavimo ir techninio įgyvendinimo link. Į darbo grupės dėl rinkimų sistemų peržiūros posėdžius, kuriuose buvo nagrinėtas internetinio balsavimo klausimas, kviesta daugybė ekspertų – konstitucinės teisės ekspertai, informacinių technologijų specialistai, VRK atstovai, politologai, diasporos organizacijų atstovai. Itin svarbus užsienyje gyvenantiems lietuviams klausimas sukėlė daugybę diskusijų tiek darbo grupės posėdžiuose, tiek visuomenėje.

Šiuo metu daliai užsienyje gyvenančių Lietuvos Respublikos piliečių dėl objektyvių priežasčių nėra užtikrinamos lygiavertės galimybės įgyvendinti vieną iš svarbiausių pilietinių pareigų – balsuoti rinkimuose. Užsienyje nutolusiose nuo diplomatinių atstovybių vietovėse gyvenančių Lietuvos piliečių, taip pat gyvenančių valstybėse, kur paštas neveikia efektyviai, balsavimas Lietuvos rinkimuose tampa sunkiai įmanomas. Manoma, kad internetinis balsavimas padarytų balsavimą prieinamą visiems norintiems balsuoti asmenims nepaisant jų gyvenamosios vietos ir padidintų užsienyje gyvenančių pilietinį aktyvumą.

Daugiausiai diskusijų ši iniciatyva susilaukia dėl galimų rizikų. Suvokiant esamas kibernetines, techninio įgyvendinimo rizikas, teisinio reglamentavimo sudėtingumą, siekiant išvengti netinkamo teisinio reglamentavimo, darbo grupė, išreikšdama politinį palaikymą internetinio balsavimo įgyvendinimui ir sveikindama VRK sprendimą parengti Internetinio balsavimo galimybių studiją, siūlo Seimo valdybai tęsti darbus, susijusiu su internetinio balsavimo teisiniu reglamentavimu ir sudaryti atskirą darbo grupę (arba pratęsti šios darbo grupės veiklą) siekiant glaudinti bendradarbiavimą su VRK jai ruošiant Internetinio balsavimo galimybių studiją ir ją pristatant viešosioms konsultacijoms. Po minėtos studijos atlikimo, būtent ši darbo grupė galėtų Seimui pasiūlyti tolimesnius teisinius kelius dėl internetinio balsavimo įteisinimo.

„Internetinio balsavimo, ypač mūsų diasporoje poreikis didelis ir svarbus. Tačiau, suvokiant grėsmes ir visuomenės pasitikėjimą internetiniu balsavimu, turime nuosekliai, atsakingai ir atidžiai dėti žingsnį po žingsnio link jo įgyvendinimo. Geras VRK sprendimas nieko nelaukiant pradėti Internetinio balsavimo galimybių studiją. Išsamiai išsianalizavus galimybes ir grėsmes tinkamai paruošime įstatymą, kurio pagrindu bus vykdomas internetinis balsavimas.“ – teigė darbo grupės narė, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Seimo darbo grupės dėl rinkimų sistemos peržiūros pirmininkas Andrius Vyšniauskas siūlo toliau tęsti darbus ir diskusijas dėl internetinio balsavimo.

„Tol, kol neturime VRK atliktos Internetinio balsavimo galimybių studijos ir atsakymų į daugybę teisinių ir techninių klausimų dėl šio balsavimo būdo, tol negalime kokybiškai reglamentuoti internetinio balsavimo. Darbo grupėje nuolatos jautėme diasporos interesą šį klausimą spręsti, Dalia mums jo tikrai neleido pamiršti. Todėl turime tęsti darbą, nes internetinis balsavimas yra svarbus. Visgi negalime savo darbo grupės veiklos tęsti toliau, nes reikia startuoti su kitais įstatymų pakeitimais, kurie ypač aktualūs artėjantiems savivaldos rinkimams. Taigi, internetinio balsavimo tema turi ir gali persikelti į kitą darbo grupę ir kartu su VRK tas klausimas būtų toliau nuosekliai gvildenamas. Tai ir siūlome“, – komentavo darbo grupės pirmininkas A.Vyšniauskas.

Seimo darbo grupė dėl rinkimų sistemų peržiūros iš esmės pritarė internetinio balsavimo įgyvendinimui ir atvėrė galimybės jį tinkamai ir aiškiai reglamentuoti, suderinti su Konstitucijoje įtvirtintais rinkimų principais, suvaldyti rizikos veiksnius.

 

Kontaktams:

Seimo narė Dalia Asanavičiūtė 

Mob. 8 698 42 063

El. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2022-01-06 10:58
   Eglė Saulė Trembo