Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Audroniaus Ažubalio komentaras po vakar įvykusio balsavimo Seime dėl dviejų įstatymų projektų Nr. XIIIP-471 ir XIIIP-535(2) asmenvardžių rašybos pase ir kituose dokumentuose klausimu

                   

2022 m. sausio 12 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Vakar, sausio 11 dieną, Seimo vakariniame posėdyje, padedant valdančiai daugumai ir vadovaujantis Laisvės partijos bei Liberalų sąjūdžio rinkiminėmis programomis, taip pat pritariant Seimo nariams iš Darbo partijos, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų bei iš frakcijos „Vardan Lietuvos“, po svarstymo buvo pritarta vadinamajam Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektui Nr. XIIIP-535(2), kuriuo mėginama įbrukti antikonstitucinę piliečių asmenvardžių rašybą nevalstybine kalba ir valstybės viešajame gyvenime taip sukeliant labai rimtą konstitucinę krizę.

Tą pačią dieną buvo atmestas Seimo nario Audroniaus Ažubalio teiktas alternatyvus įstatymo dėl asmenvardžių rašybos projektas Nr. XIIIP-471, vadinamasis latviškasis, arba kompromisinis, variantas, kuriuo būtų įgalinta išimtinė teisė asmenvardžių rašybai nelietuviškais rašmenimis („q“, „w“, „x“) nepagrindiniame paso arba kito asmens dokumento puslapyje. Pasak Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario A. Ažubalio, „nelietuviškų raidžių „x“, „q“, „w“ vartojimas, rašant Lietuvos piliečių vardus ir pavardes asmens dokumentuose, yra abėcėlės pakeitimas. Jokių kalbinių priežasčių keisti lietuvių kalbos abėcėlę ar pripažinti kaip lygiavertes kitų valstybių valstybinių kalbų abėcėles nėra. Sudaryta galimybė esamų Lietuvos piliečių asmenvardžius asmens dokumentuose rašyti kitų valstybių valstybinėmis kalbomis paneigia konstitucinį valstybinės lietuvių kalbos statusą, todėl savo esme yra antikonstitucinis politinis sprendimas, kuris jau turi neigiamas pasekmes“.

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)

 

Prieš priimant įstatymo projektą Nr. XIIIP-535 Seime nebuvo atsižvelgta į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos siūlymus, Nepriklausomybės Akto signatarų ir kitų visuomeninių organizacijų, ekspertų  siūlymus.

„Priimtas sprendimas yra nemodernaus valstybinio mąstymo padarinys ir kuriamos problemos savaime neišspręs, o tik bus pirmas žingsnis, kuris atvers Pandoros skrynią lenkų abėcėlės diakritiniams ženklams. Tai savotiškas žingsnis atgal, t. y. į kalbos formavimosi priešistorę, laikus prieš kalbininko Jono Jablonskio valstybinę arba bendrinę kalbą formuojantį darbą. Aš labai tikiuosi, kad šis lietuvių tautos vienybei žalingas įstatymas susilauks veto Prezidentūroje.“

 

Daugiau informacijos:

Seimo nario Audroniaus Ažubalio patarėjas

Lukas Kriščiūnas

Tel. (8 5) 239 6321

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-01-12 12:12
   Monika Kutkaitytė