Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Eugenijaus Sabučio pranešimas: „Merus rinksime tiesiogiai, tačiau sudėtingiausia dalis – dar prieš akis“

2022 m. balandžio 21 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Seimas priėmė Konstitucijos pataisą, kuria įteisino tiesioginius merų rinkimus.

Ketvirtadienį (balandžio 21 d.) už tokią Konstitucijos pataisą per antrąjį lemiamą balsavimą vieningai pasisakė 135 Seimo nariai.

Konstitucijoje nustatyta, kad savivaldos teisė įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Galutiniame balsavime dėl konstitucinių nuostatų pakeitimo dalyvavęs ir plenariniame posėdyje pasisakęs Seimo narys Eugenijus Sabutis pabrėžė, kad jau dvi kadencijas galiojanti sistema pasiteisina ir stiprina žmonių pasitikėjimą savivalda.

„Nuo pat Konstitucinio Teismo sprendimo aktyviai ir kryptingai siekėme, kad klausimas dėl tiesiogiai renkamų merų būtų kuo greičiau išspręstas ir įtvirtintas Konstitucijoje“, – sakė E. Sabutis.

Pasak parlamentaro, galutinis balsavimas dėl Konstitucijos „nepateikė jokių staigmenų, tad dabar galima judėti pirmyn“.

„Svarbu, kad šiandien pasiekėme bendrą sutarimą tarp skirtingų frakcijų ir neužstrigome ties skirtingais požiūriais, nors kelias iki šiandieninio balsavimo ir buvo gana nelengvas. Prisiminkime, kad mes buvome pirmieji, kurie inicijavo konstitucines pataisas, tačiau alternatyva šiandieniniam projektui valdančiosios daugumos balsais buvo atmesta. Galėjome įsižeisti ir nepalaikyti jų pateikto projekto, tačiau to nepadarėme ir neboikotavome priėmimo. Pateisinti gyventojų lūkesčius turėti tiesiogiai rinktą merą – buvo svarbiausias faktorius balsuojant“, – pabrėžia E. Sabutis.

Kad merų rinkimai įvyktų, reikės priimti daug įstatymų.

Parlamentaras pabrėžia, kad Seimas žengė svarbų žingsnį, tačiau darbas tuo nesibaigs: Konstitucijos pakeitimas dėl merų – tik pradžia. Pasak jo, dabar prasideda sudėtingiausias etapas, nes iki kitų savivaldos rinkimų lieka mažiau nei metai, o įstatymai, užtikrinsiantys sklandžius merų ir savivaldybių tarybų rinkimus, dar tik bus teikiami.

„Svarbu suprasti, jog vien Konstitucijos pakeitimo neužtenka, kad merų rinkimai galėtų vykti. Tam, kad įgyvendintume konstitucinius pakeitimus, turime priimti naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymą ir jo lydimuosius teisės aktus, kurių šiuo metu priskaičiuojama net kelios dešimtys, todėl laukia gana intensyvus laikotarpis – ir čia reikės didžiausio sutarimo“, – įspėja E. Sabutis.

Seime suburta speciali darbo grupė, anot parlamentaro, savo darbą jau baigė ir yra pasiruošusi artimiausiu metu registruoti minėtuosius projektus. Grupės veikloje aktyviai dalyvavusio E. Sabučio teigimu, joje jau sutarta dėl pagrindinių nuostatų, kurių esmė – merui suteikiamos aiškios vykdomosios valdžios funkcijos ir nustatomas glaudus santykis su savivaldybės taryba.

„Nors meras nebus tarybos narys, tačiau ir toliau bus tarybos darbotvarkės sudarymo iniciatorius, atliks tarybos posėdžio organizacinį darbą, ves tarybos posėdį. Taip pat svarbu pabrėžti, kad merui bus pavesta parengti ir vykdyti savivaldybės biudžetą, už jį atsiskaityti“, – dėsto E. Sabutis.

Seimo narys akcentuoja, kad darbo grupėje dirbo atstovai iš visų Seimo frakcijų.

„Nepaisant skirtingo požiūrio į mero galias, pavyko susitarti ir priimti kompromisą, tenkinantį daugumą Seimo narių. Svarbiausia, kad darbo grupė atsižvelgė į principinį mano prašymą – kiek įmanoma nenutolti nuo dabar gerai veikiančio savivaldos modelio ir nebandyti dirbtinai kurti naujų pareigybių, kad nebūtų užprogramuotas konfliktas ir dvivaldystė savivaldoje. Mūsų pastangomis pavyko vietos savivaldą nuo viso to apsaugoti“, – konstatuoja parlamentaras.

 

Daugiau informacijos:

Eugenijus Sabutis

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojas

Tel.: (8 5)  239 6979, mob. 8 698 42 633

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2022-04-26 15:03
   Nerijus Vėta