Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Roberto Šarknicko pranešimas: „Bartoševičiaus skandalas, Sauliui iš dangaus nukrito keptas karvelis su medumi, o kur vaikai?“

2023 m. vasario 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Jau trečia savaitė viena pagrindinių temų politikos padangėje – dabar jau buvusio Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus skandalas. Primenu, kad buvusiam Seimo nariui pareikšti įtarimai, susiję su mažamečių ir nepilnamečių seksualiniu prievartavimu ir tvirkinimu.

Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka

 

Skandalas išties neeilinis. Toks, kokio politikoje nepriklausomos Lietuvos istorijoje dar nebuvo. K. Bartoševičius buvo valdančiųjų – konservatorių – frakcijos narys, todėl nenuostabu, kad tarp opozicijos kolegų netrukus kilo ne viena iniciatyva, kaip susikrauti politinius dividendus – tai proga susilpninti valdančiųjų ir sustiprinti savo pozicijas valdžioje, ypač prieš artėjančius savivaldos rinkimus, iki kurių liko visai mažai – mėnuo.

„Aukso luitas įkrito opozicijai į rankas“, „opozicijai, tiksliau, Sauliui iš dangaus nukrito „keptas karvelis su medumi“ – tokiomis ir panašiomis frazėmis viešojoje erdvėje situaciją aptaria žurnalistai ir politikos apžvalgininkai, vertindami artėjančių rinkimų faktą. Panašu, taip iš tikro yra. Dvi pagrindinės opozicinės iniciatyvos, susijusios su šiuo skandalu – neeilinės Seimo sesijos sušaukimas ir laikinosios parlamentinio tyrimo grupės, kuri siektų išsiaiškinti, ar buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui buvo nutekinta informacija apie ikiteisminį tyrimą dėl nepilnamečių seksualinio prievartavimo, subūrimas. Jei antrosios tikslas yra tikrai suprantamas, pirmosios poreikio niekaip negalima suprasti ir paaiškinti.

Noriu pabrėžti, kad kartu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija kategoriškai smerkiame tokius nusikaltimus, kokiais yra įtariamas konservatorių bendražygis K. Bartoševičius. Visgi neketinome įsivelti į kai kurių opozicinių frakcijų politinius artėjančių rinkimų žaidimus, kadangi suvokiame, kad politinių dividendų siekimas niekaip negali būti suderinamas su šių įtariamų nusikaltimų aukų, kurie, deja, yra nepilnamečiai ar net mažamečiai, psichologine ir emocine sveikata. Tad kartu su LVŽS frakcijos kolegomis kategoriškai atsisakėme veltis į politinius žaidimus, šaukiant neeilinę sesiją. Išsiaiškinti, ar informacija apie pradėtą ikiteisminį tyrimą buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui buvo nutekinta, yra teisėsaugos darbas, o ne Seimo narių, todėl kiekvienas dirbkime savo darbą ir nemanipuliuokime nusikaltimų aukų emocijomis ir psichine sveikata.

Vienos pabėgėlių frakcijos ir naujai įsikūrusios partijos vadovas socialinėje erdvėje apie mus šlykščiai pasisakė pavadindamas mus „supuvusiais vertybininkais“, kartu nurodydamas, kad „<...> Seime garsiausiai save „vertybių gynėjais“ vadinantieji nusimetė kaukes“. Ne, gerbiamas kolega, kaukių mes nenusimetėme. Priešingai, mūsų veiksmai tik įrodo, kad puoselėjame vertybes ir neketiname politinių aukštumų siekti aukų sąskaita. Pamirškime laikus, kai kiekvienas mūsų buvome tam tikrų sričių darbuotojai, kad ir policijos generaliniai komisarai. Šiandien esame kitoje barikadų pusėje – įstatymų leidžiamojoje valdžioje, todėl palikime teisingumą vykdyti teismams, o kaltinimus palaikyti prokurorams. Nesame nė vienas iš jų, todėl yra negarbinga organizuoti butaforinius procesus, sakyčiau, įžeidžiančius galimų nusikaltimų aukas, kad savivaldos rinkimuose gautumėt vienu ar dviem balsais daugiau. Šie veiksmai parodo žemą moralę ir būtent jie atskleidžia, kas šioje situacijoje nusimetė vertybių kaukę.

Berašant šį straipsnį, pasirodė naujiena, kad opozicijai visgi pavyko – jie surinko reikiamą parašų kiekį, dėl to bus sušaukta neeilinė Seimo sesija, siekiant išsiaiškinti, ar buvusiam Seimo konservatoriui Kristijonui Bartoševičiui galėjo nutekėti informacija apie jo atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą. Galiu pasidžiaugti, kad ant šios iniciatyvos nėra nė vieno LVŽS frakcijos kolegos parašo. Tuo tarpu pasirašiusiųjų norėčiau paklausti: o kur nukentėję vaikai, kas jiems?

Nesuprantu tokios iniciatyvos – neeilinės sesijos sušaukimo – reikšmės ir tikslo. Toks politikų neatsakingas elgesys ir viešas įrodymų rinkimas gali tik pakenkti vykstančiam ikiteisminiam tyrimui ir sutrukdyti teisėsaugai išaiškinti visas aplinkybes, juolab kad generalinė prokurorė Nida Grunskienė patvirtino, kad sprendimas, ar tirti galimą informacijos nutekėjimą, prokuratūroje bus priimtas per dešimt dienų, patikrinus tam tikrus faktus (net jei būtų atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, tokį sprendimą būtų galima apskųsti). Norėčiau viešai kreiptis į tokią iniciatyvą palaikiusius Seimo narius: ar jūs prisiimsite atsakomybę už tai, jeigu savo veiksmais pakenksite ikiteisminiam tyrimui? Kaip tuomet atlyginsite žalą galimai nukentėjusiesiems nepilnamečiams? O gal jūs to ir siekiate – sutrukdyti teisėsaugai išaiškinti visas aplinkybes?

Jei prokuratūra visą informaciją rinktų, tikrintų ir aiškintųsi tyliai, niekam nežinant ir už uždarų durų, jūs savo politinį šou darysite tiesioginiame eteryje matant visai Lietuvai – dėl to gautos informacijos niekaip negalėsite panaudoti. O jei šį posėdį stebės (manau, tikrai stebės, nes apie jį kalbės visos televizijos) galimai įvykdytų nusikaltimų aukos, jų tėvai? Kas jiems atsakys už jų žeidžiamą emocinę sveikatą ir stiprinamus išgyvenimus?

Mano manymu, visų šių tikslų buvo ir yra galima pasiekti be politinių šou elementų, leidžiant teisėsaugai atlikti savo darbą, o vėliau, nuo kovo 10-osios, prasidėjus Seimo pavasario sesijai, kuomet jau bus praėjęs daugiau nei vienas mėnuo nuo šio momento, ir prokuratūra jau bus priėmusi sprendimą dėl ikiteisminio tyrimo dėl duomenų nutekinimo pradėjimo, bus galima įsikišti ir Seimo laikinajai parlamentinių tyrimų grupei, siekiant viduje išsiaiškinti, ar Seimo nariai pažeidė Seimo statutą. Šiuo metu Seimo nariams imtis šių veiksmų yra gerokai per anksti. Manau, kad tokiais savo veiksmais pažeidžiame Konstitucijos 114 straipsnį, kuriuo yra draudžiamas kišimasis į teisėsaugos darbą. Kaip ir minėjau, nebesame generaliniai komisarai ir šiuo metu mūsų funkcijos – kitokios.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Robertas Šarknickas

Tel. (8 5) 239 6641

El. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2023-02-07 14:23
   Monika Kutkaitytė