Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pranešimas: „Naujiems ir esamiems elektros gamintojams galimai sudaromos diskriminuojančios konkurencinės sąlygos dėl bendruomenių rėmimo“

2023 m. vasario 15 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai pabrėžia, kad pareiga elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamintojams finansiškai remti vietos bendruomenių iniciatyvas tose seniūnijose, kurios yra nutolusios nuo elektrinių 5 km spinduliu, nustatyta tik būsimiems, o ne esamiems gamintojams. Todėl, pasak parlamentarų, dabartiniai elektros gamintojai ir toliau, kaip ir iki praėjusį birželį priimtos įstatymo pataisos, nėra įpareigoti remti bendruomenes, o jų parama ir paramos dydis priklauso tik nuo jų geranoriškumo, kuris iki šiol buvo nenuoseklus ir itin kuklus.

Demokratų teigimu, Seimui 2022 m. birželį priėmus Energetikos ministerijos parengtą vadinamąjį „Proveržio“ paketą, buvo sulaukta kai kurių vietos bendruomenių kreipimųsi, kuriuose jos išreiškė susirūpinimą dėl tam tikrų įstatymų pataisų.

„Nenuostabu, kad priėmus tokį įstatymą, vietos bendruomenėse, šalia kurių jau dabar veikia vėjo elektrinių parkai, dėl tokių naujų įstatymo nuostatų kilo daug sąmyšio, mat dabartinių gamintojų teikiama parama bendruomenėms bus šimtus kartus mažesnė nei būsimų gamintojų parama“, – pažymi Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotoja Laima Nagienė.

Seimo narė nurodo, kad pirminiame įstatymo projekte Energetikos ministerija buvo numačiusi, jog gamybos įmokas mokės visi gamintojai, tačiau Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos siūlymu buvo nustatyta, kad gamybos įmokos mokėti nereikės jau veikiantiems gamintojams ir būsimiems gamintojams, kurie leidimą gaminti elektrą gaus iki 2023 m. liepos 1 d. Taigi, visi dabartiniai gamintojai ir būsimi gamintojai, kurie gaus leidimą gaminti iki šios datos, ir toliau nebus įstatymu įpareigoti remti bendruomenes mokant gamybos įmokas.

Minėtame įstatyme numatyta, kad būsimi elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamintojai privalės mokėti gamybos įmokas, o surinktos lėšos bus skirtos remti bendruomenių projektus, kuriais siekiama gerinti aplinką ir didinti ekonominę bei socialinę visuomenės gerovę.  Įstatyme įtvirtintas gamybos įmokos dydis – 0,0013 euro už 1 kWh, o tai, pasak Seimo narės, reiškia, kad, pavyzdžiui, 50 MW galios vėjo jėgainės gamybos įmokos bendruomenėms kasmet siektų vidutiniškai 150 000 eurų.

„Mano įsitikinimu, toks teisinis reguliavimas negali būti laikomas proporcingu, nes dabartinių gamintojų teikiama parama bendruomenėms yra gerokai mažesnė negu lėšos iš gamybos įmokų, kurios bus privalomos naujoms elektrinėms. Toks reguliavimas taip pat gali neigiamai paveikti naujų gamintojų konkurencines galimybes,  todėl prieš priimant „Proveržio“ paketą, teikiau pasiūlymą, kad visi gamintojai būtų vienodai įpareigoti mokėti gamybos įmokas. Seimas mano pasiūlymui nepritarė, o Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pažymėjo, jog, pritarus pasiūlymui, būtų pažeisti jau veikiančių gamintojų ir bendruomenių interesai. Tokie neįtikėtini komiteto paaiškinimai ir bendruomenių susirūpinimas paskatino kreiptis į Konkurencijos tarybą“, – teigia L. Nagienė.

Konkurencijos taryba patvirtino, kad taikant reikalavimą mokėti gamybos įmokas tik naujiems gamintojams, iš tiesų galėtų susidaryti nevienodos konkurencijos sąlygos: esami gamintojai galėtų būti privilegijuojami, o naujai į rinką siekiantys patekti konkurentai – diskriminuojami.

Savo rašte Konkurencijos taryba taip pat pažymi, kad dėl priimto įstatymo teisėtumo vertinimo turėtų būti kreipiamasi į Konstitucinį Teismą, o galiausiai – įstatyme numatyta lengvata, leidžianti išvengti gamybos įmokos mokėjimo esamiems gamintojams, galėtų būti taikoma apie ją pranešus Europos Komisijai ir tik gavus jos pritarimą.

Dėl papildomo išaiškinimo demokratai kreipėsi į Energetikos ministeriją ir Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą. Sulaukus atsakymų, bus imamasi tolimesnių veiksmų siekiant užtikrinti vienodas sąlygas ir galimybes tiek gamintojams, tiek bendruomenėms.           

 

Daugiau informacijos:

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ referentas (atstovas spaudai)

Kęstutis Butvydas

El. p. [email protected], mob. 8 612 22 573

 

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2023-02-15 15:17
   Jolanta Anskaitienė