Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: „Lietuvos kariuomenėje tarnaujantys užsienio lietuviai kvietė jaunuolius nebijoti šaukimo ir atlikti privalomąją karo tarnybą“

2023 m. kovo 3 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Penktadienį, kovo 3 d., Seime vykusiame renginyje „Užsienio lietuvių patirtys Lietuvos kariuomenėje“ dalyvavo trisdešimt septyni jaunuoliai, atvykę iš įvairių pasaulio valstybių tam, kad atliktų privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvoje. Kariai dalijosi savo patirtimi Lietuvos kariuomenėje ir drąsino nebijoti tiek į užsienį išvykusius, tiek Lietuvoje gyvenančius jaunuolius atlikti privalomąją karo tarnybą.

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. Olga Posaškova)

 

Renginys organizuotas Seimo narės, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkės Dalios Asanavičiūtės iniciatyva kartu su Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomene.

„Tai jau antras toks mūsų organizuojamas renginys ir galima pastebėti geras tendencijas – iš užsienio vis daugiau lietuvių nusprendžia grįžti atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos Lietuvoje. Renginyje dalyvavo net tris kartus daugiau jaunuolių nei praėjusiais metais. Valstybės gynyba – kiekvieno Lietuvos piliečio pareiga ir atsakomybė. Todėl net gyvenant užsienyje svarbu įgauti tinkamą paruošimą saugoti savo valstybę. Ir tai puikiai įgyjama atliekant privalomą pradinę karo tarnybą“, – savo mintimis dalijosi renginio organizatorė parlamentarė.

Renginyje sveikinimo žodį taręs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas kreipėsi į susirinkusius karius pastebėdamas, koks drąsus ir svarbus yra jaunuolių pasirinkimas tarnauti būtent šiuo metu: „Šie ir praėję metai, kai jūs priėmėte tokį sprendimą, yra ypatingi. Visgi pirmą kartą Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo vyksta didelis konvencinis karas. Socialiniuose tinkluose stebėdami visus karo baisumus matome, ką reikštų karas, ką reikštų, jei neturėtum karinio parengtumo, jei nebūtum apmokytas ar pasiruošęs.“

Užsienio lietuvius sveikino du Seimo Pirmininko pavaduotojai – Julius Sabatauskas ir Paulius Saudargas. Abu jie pastebėjo, kad kiekvieno piliečio pareiga ir teisė yra ginti Lietuvos valstybę – nebūtinai ginklu, bet į tai turi būti įsitraukusi visa visuomenė. Ne vieną kartą Ukrainoje po plataus masto invazijos pradžios lankęsis P. Saudargas pastebėjo, kad Ukrainos karo kontekste matome, koks svarbus yra visos visuomenės pasipriešinimas. Apie būtiną pareigą Lietuvos valstybei kalbėjo ir renginio dalyvius sveikinęs Laurynas Kasčiūnas.

Net pusę renginyje dalyvavusių jaunuolių prisipažino, kad užsienyje gyveno nuo mažų dienų, o grįžo į Lietuvą tam, kad atliktų privalomą pradinę karo tarnybą. Dalis jaunuolių netgi pasiryžo atvykti į Lietuvą ir priimti priesaiką ginti Lietuvos valstybę, nors sunkiai kalbėjo lietuviškai – vienas iš karių dalijosi savo patirtimi: „Įsilieti buvo labai sunku, rašyti, skaityti. Kai atėjau tarnauti, mano kolega padėjo išmokti kalbėti. Kai vyksta pamokos, paskaitos, yra sunku suprasti. Tačiau kiekvienas vadas padeda. Supranta ir padeda.“ Kiti jaunuoliai taip pat džiaugėsi, kad mokytis lietuvių kalbos padeda tiek kolegos, tiek vadai – visi yra paslaugūs ir draugiški.

Ketvirtadalis renginyje dalyvavusių jaunuolių pabaigę tarnybą planuoja likti ir kurti gyvenimą Lietuvoje. Karys iš Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono teigė, kad būtent dėl prasidėjusio karo nusprendė išreikšti pirmumo teisę ir grįžti tarnauti į Lietuvą: „Lietuvoje gera vasarą pabūti. Bent ateinančius metus planuoju praleisti Lietuvoje dėl to, kad vis tiek tas buvimas užsienyje kitoks, bent jau Olandijoje: olandai draugiški žmonės, tačiau buvimas Lietuvoje, apsuptam karių, kurie irgi Lietuvos broliai sesės, kažkaip primena, kodėl švęsdavau Kovo 11-ąją ar Vasario 16-ąją, sužadino patriotiškus jausmus.“ Jaunuolis teigė, kad Lietuvai reikia grįžtančių išsilavinusių žmonių su idėjomis, kad tobulintų mūsų šalį.

Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus kalbėjo apie galimus pokyčius kviečiant jaunuolius atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą: „Šaukimo sistemos pokyčiai yra skirti tam, kad pakviestume didesnę visuomenės dalį atlikti privalomąją karinę tarnybą ir suteiktume bazinius karinius įgūdžius.“ Viceministrui pritarė ir Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas, pabrėždamas , kad šiandien renginyje susirinkę jaunuoliai yra pavyzdys, jog norint galima pasiekti labai daug.

Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas Rimvydas Rubavičius dalijosi pastebėjimais, kad labai svarbu neprarasti ryšio su užsienyje esančias jaunuoliais – ypač nuo vaikystės gyvenantiems užsienyje Lietuvos piliečiams sunku gauti informaciją, dalis sunkiai kalba, skaito ir rašo lietuviškai. Tuo tarpu Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Domantas Katelė, atstovaujantis jaunimo pozicijai, buvo griežtas: jis sutinka, kad privaloma karinė tarnyba karo kontekste turi būti, tačiau dabartinis šaukimo mechanizmas jaunam žmogui nesuteikia jokio saugumo jausmo, o vadinamasis „loterijos principas“ turėtų būti pakeistas į aiškesnį mechanizmą.

Renginio organizatoriai sutaria, kad antrus metus organizuojamas renginys galėtų tapti kasmetiniu ir pasidžiaugė vis didėjančiu iš užsienio grįžtančių tarnauti Lietuvos kariuomenėje jaunuolių skaičiumi.

Renginio įrašą galima pamatyti „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narės Dalios Asanavičiūtės patarėja

Elena Narkevičiūtė

Mob. 8 691 66 338

   Naujausi pakeitimai - 2023-03-03 14:43
   Monika Kutkaitytė