Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Stasio Tumėno pranešimas: „Kviečiu dalyvauti spaudos konferencijoje „Dėl valstybinės lietuvių kalbos politikos ir Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projekto“

2023 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Kovo 15 d. 12 val. Lietuvos Respublikos Seime rengiama spaudos konferencija „Dėl valstybinės lietuvių kalbos politikos ir Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projekto“, kurią inicijuoja Seimo Kultūros komiteto narys Stasys Tumėnas.

Seimo kanceliarijos nuotrauka

 

Spaudos konferencijoje dalyvaus: Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto narys Stasys Tumėnas, Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys Eugenijus Jovaiša, asociacijos „Talka kalbai ir tautai“ pirmininkas Mindaugas Karalius, žurnalistas, buvęs Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis.

Spaudos konferencijoje bus aptariama valstybinė lietuvių kalbos politika, nerimą kelianti situacija dėl asmenvardžių rašymo liberalizavimo ir Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projekto Nr. XIVP-880(2) svarstymo eiga.

Įstatymo projektas sulaukė itin neigiamo kalbininkų vertinimo, o Lietuvių kalbos instituto Mokslo tarybos pranešime konstatuojama, kad dabartinis projektas atmestinas ir rengtinas naujas. Projekte įteisinant daugiakalbystę valstybės lygiu paneigiamas pats valstybinės lietuvių kalbos statusas, neapimamos tokios svarbios valstybinės kalbos vartojimo sritys kaip asmenvardžių vartosena, nelieka reikalavimo mokyklose išmokyti lietuvių kalbos ir mokėti lietuvių kalbą valstybės nustatytu kalbos mokėjimo lygiu pagal profesiją ir pareigas, neužtikrinamas visavertis lietuvių kalbos vartojimas skaitmeninėje terpėje, nenumatyta atsakomybė už įstatymo įgyvendinimą ir jo priežiūrą. Projektas negarantuoja valstybinės lietuvių kalbos vartojimo viešajame Lietuvos gyvenime, neįtvirtina tinkamos tvarkybos ir priežiūros.

Spaudos konferencijos rengėjų nuomone, projektu teikiami pasiūlymai apriboja lietuvių kalbos vartojimo pirmenybės teisę, panaikina reikalavimus mokėti lietuvių kalbą dirbant viešajame sektoriuje, iš esmės pažeidžia valstybinės kalbos statusą ir neužtikrina sąlygų visaverčiam jos funkcionavimui, tęstinumui.

Spaudos konferencijoje bus aptariama situacija, kai šiuo metu Seime ir Vyriausybėje  sustabdyti net keli valstybinės kalbos politikos įgyvendinimo projektai. Seimas nė nepradėjo svarstyti  ir šių metų, ir ateinančio laikotarpio kalbos politikos vykdymo krypčių ir jų finansavimo plano, išdėstyto Valstybinės kalbos politikos 2023–2030 m. gairėse.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija jau 14 mėnesių savavališkai yra užvaldžiusi 35 mln. eurų, Europos Komisijos skirtų 23 pateiktiems lietuvių kalbos plėtros informacinėse technologijose projektams pagal 2021 m. patvirtintą planą „Naujos kartos Lietuva“.

Taip pat bus kalbama apie Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui grupės Lietuvos Respublikos Seimo narių įteiktą prašymą ištirti, ar Lietuvos Respublikos asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose pataisos neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

Seimo narys S. Tumėnas kviečia visus suinteresuotus asmenis, institucijas, piliečius dalyvauti spaudos konferencijoje „Dėl valstybinės lietuvių kalbos politikos ir Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projekto“.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys

Stasys Tumėnas

Mob. 8 668 42 143, el. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2023-03-14 14:28
   Monika Kutkaitytė