Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko K. Starkevičiaus pranešimas: „Sankcijų reikalavimų turime laikytis visi“

2023 m. birželio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka

 

Lietuvoje beveik du šimtai finansų įstaigų teikia mokėjimo paslaugas. Vykdydamos veiklą,  jos įgyvendina ir Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatymo, ir Europos Sąjungos reglamento numatytus tarptautinių sankcijų reikalavimus, vykdo mokėjimų stebėseną ir kontrolę, siekia užkirsti kelią sankcijų apėjimo atvejams, stabdo tam tikras mokėjimo operacijas, prašo pateikti papildomą informaciją, dokumentus.

Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje birželio 21 d. Lietuvos bankų asociacija išreiškė nerimą dėl pastaruoju metu išaugusio tarptautinių sankcijų apėjimo masto, sankcijų vengimo schemų, kuriose dalyvauja ir Lietuvoje veikiantys verslo subjektai.

„Negalime atsipalaiduoti. Seimo Ekonomikos komitetas ir toliau vykdys parlamentinę kontrolę, griežtai stebėsime tarptautinių sankcijų taikymą karo Ukrainoje metu“, – sako Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

Remiantis Valstybės duomenų agentūros duomenimis, ekspertų vertinimu, palyginus praėjusių ir šių metų pirmojo ketvirčio duomenis, stebimas kai kurių prekių grupių eksporto augimas į kelias NVS (Nepriklausomų valstybių sandrauga) ir kaimynines šalis. Pavyzdžiui, daugiau kaip 100 proc. padidėjo eksportas į: Kirgiziją – 19,3 kartų; Armėniją – 10 kartų; Sakartvelą – 3 kartus ir kt., kai tuo metu tų pačių prekių eksportas į Rusiją sumažėjo. Pažymėtina, kad tos prekės iš esmės yra reeksportuojamos iš kitų šalių. 

Lietuvos banko valdyba gegužės 30 d. priėmė nutarimą „Dėl Finansų rinkos dalyviams skirtų nurodymų dėl tarptautinių santykių įgyvendinimo“, kuris įsigalios šių metų rugsėjo 1 d. Jame, atsižvelgiant į tarptautines sankcijas, numatyti papildomi įpareigojimai finansų įstaigoms tarptautinių sandorių, operacijų srityje.

Suprasdama, kad vien tik mokėjimų kontrolės priemonės objektyviai negali užkardyti visų sankcijų apėjimo schemų importo ir eksporto srityje, kad tam reikia visų – verslo subjektų, kompetentingų valstybės institucijų, finansų įstaigų – glaudesnio bendradarbiavimo, Lietuvos bankų asociacija su pasiūlymais kreipėsi į įgaliotas šalies institucijas.

Verslo klientai neretai piktinasi dėl sustabdytų ar atšauktų mokėjimų, taikomų įgyvendinant tarptautinių sankcijų reikalavimus. Verslininkai piktinasi, kai bankai prašo pateikti eksportuojamų prekių gabenimo dokumentus, užtikrinti, kad prekės nepasieks Rusijos ir Baltarusijos. Analizuodami klientų elgseną, bankai pastebi, kad kartais neturi visos informacijos apie gabenamas prekes, klientai kartais vengia pateikti informaciją. Į Lietuvą, kaip tarptautinių sankcijų apėjimo schemose dalyvaujančią tranzito šalį, atkreipiamas dėmesys užsienio spaudoje: „Financial Times“, „Al Jazeera“, „Die Welt“.

Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje pažymėta, kad Lietuva tampa viena svarbiausių tranzito šalių sankcionuotų, dvigubos paskirties prekių kelyje. Šiandien labai aktualu – institucijų bendradarbiavimas, verslo subjektų sąmoningumas, vienodas Europos Sąjungos teisės aktų interpretavimas, viešumas ir netgi bausmių neišvengiamumas. Gali kilti pavojus Lietuvos finansų sektoriaus tarptautinei reputacijai, o Lietuvoje veikiantys subjektai gali būti įtraukti į tarptautinius sankcijų sąrašus, kaip jau nutiko penkioms Estijoje veikiančioms įmonėms. Privalome užkirsti tam kelią.

 

Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius

Tel. (8 5) 239 6401

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2023-06-23 13:11
   Jolanta Anskaitienė