Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Ekonomikos komiteto pirmininko K. Starkevičiaus pranešimas: „Apie Lenkijos mažų ir vidutinių įmonių ombudsmeno tarnybos patirties pritaikymo galimybes Lietuvoje“

2023 m. liepos 19 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Liepos 18 d., antradienį, Seime, Konstitucijos salėje vyko Ekonomikos komiteto organizuota konferencija „Sėkmingai veikianti Mažų ir vidutinių įmonių ombudsmeno tarnyba Lenkijoje. Galimybės pritaikyti šią patirtį Lietuvoje“.

Smulkusis ir vidutinis verslas – sveikos ekonomikos stuburas. Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, 2021 m. Lietuvoje (be fizinių asmenų, vykdančių individualią veiklą) veikė 101 380 smulkiųjų ir vidutinių verslo įmonių, kuriose dirbo net 720 105 asmenys. Smulkusis ir vidutinis verslas 2021 m. uždirbo 6 mlrd. eurų grynojo pelno, eksportavo prekių už 13,9 mlrd. eurų.

„Statistika rodo, kad smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai yra labai svarbi Lietuvos verslo dalis. Būtina užtikrinti tolesnį jo vystymąsi, turime padėti verslininkams rasti sprendimus, neminant begalinių teismų slenksčių ar valdžios institucijų koridorių“, – sako Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

 

 

„Jau daug metų vyksta diskusija dėl institucijos, nagrinėjančios ginčus tarp verslo ir valdžios institucijų, įsteigimo. Trūksta tikrumo, stabilaus užnugario, tiek ekonomine, tiek ir psichologine prasme“, – pritaria jam šio komiteto narė Laima Mogenienė.

Paskutiniuosius kelerius metus šalies verslas veikė vadinamu „juodosios gulbės“ principu. Išbandymai laukė COVID-19 pandemijos, Rusijos brutalaus karo Ukrainoje, keletą kartų padidėjusių energetikos ir gamtinių išteklių kainų, aukštos infliacijos ir kitų aplinkybių akivaizdoje. Verslas kasdien patiria streso terapiją, – skundėsi konferencijos dalyviai.

2018 m. Lenkijoje įsteigta Mažų ir vidutinių įmonių ombudsmeno tarnyba padarė didžiulį proveržį reguliuojant ir normalizuojant valstybės institucijų ir verslo santykius bei ginant smulkiųjų verslininkų teises. „Veikdama kaip tarpininkė tarp valdžios institucijų ir verslininkų, ši tarnyba užsitarnavo rimtą autoritetą. Ji daro reikšmingą poveikį verslo sąlygų gerinimui, konfliktų mažinimui, korupcijos prevencijai“, – teigia komiteto pirmininkas K. Starkevičius.

Mažų ir vidutinių įmonių ombudsmeno tarnyba rūpinasi Lenkijoje veikiančių labai mažų ir mažų bei vidutinių įmonių teisėmis, kad verslininkai labiau pasitikėtų valdžios institucijomis, būtų užtikrinamas nešališkumas ir vienodas požiūris, tvari plėtra, sąžininga konkurencija ir gera verslininkų praktika bei saugomi teisėti jų interesai. „Analizuojame teigiamą patirtį, nagrinėjame panašių institucijų veiklą JAV, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Australijoje ir pačioje Europos Sąjungoje“, – kalbėjo konferencijoje dalyvavęs Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius.

 

 

„Tik trys proc. jaunų žmonių Lenkijoje šiandien norėtų steigti savo firmą. Dar ne taip seniai, tokių norinčių buvo 25 proc. o juk Lenkijoje, panašiai kaip ir Lietuvoje, smulkiose ir vidutinėse įmonėse darbuojasi 70 proc. darbingo amžiaus žmonių, kurie sukuria didžiąją dalį bendrojo šalies vidaus produkto“, – pabrėžė Lenkijos mažų ir vidutinių įmonių ombudsmeno tarnybos vadovas – ombudsmenas Adamas Abramowiczius.

 

Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Ilona Šilenkova)

 

Pasak jo, visų pirma, ombudsmeno tarnyba – tai nepriklausoma įstaiga, dirbanti krašto naudai. „Kaip jos vadovas dirbsiu šešerių metų trukmės kadenciją, negalima manęs atšaukti, aš negaliu vykdyti politinės partinės veiklos. Parlamentas numatė 19 mln. zlotų biudžetą, iš kurių mes panaudojame tik pusę, šiuo metu dirba 65 teisininkai. Veikiame sėkmingai, pavyksta rasti dialogą ir su valdžios institucijomis, laimėti teismus atstovaujant verslo interesus. Esame pasirengę padėti ne tik ginčuose, bet verslo kontaktų reikaluose“, – sakė A. Abramowiczius.

Tolesnes diskusijas apie smulkaus ir vidutinio verslo ombudsmeno tarnybos veiklas būtinai pratęsime jau rudens sesijos metu, – juk visi šios konferencijos dalyviai nesiginčydami sako, kad ji labai reikalinga, o šalyje neturime tarpininko institucijos, nagrinėjančios tokio pobūdžio verslo ir valdžios institucijų ginčus“, – konstatuoja Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas K. Starkevičius.

 

Kontaktams:

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius

Tel. (8 5) 239 6401

El. p. [email protected]

 

   Naujausi pakeitimai - 2023-07-19 16:59
   Jolanta Anskaitienė