Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo Pirmininko pavaduotojo Pauliaus Saudargo ir NSGK pirmininko Lauryno Kasčiūno pranešimas: „Siūloma praplėsti teisę įsigyti ir turėti automatinius ginklus“

2023 m. spalio 30 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

 

Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas ir Nascionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas registravo Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma suteikti teisę pagrindinį karinį parengtumą įgujusiems karo prievolininkas įsigyti ir turėti automatinius ginklus.

L. Kasčiūno teigimu, šiuo metu Seime yra svarstomi Karo padėties įstatymo pakeitimai, kurie reikšmingi įgyvendinant visuotinės gynybos principą. Pataisomis, be kita ko, bus reglamentuotos karo komendantūros, kurios atliktų daug kariuomenę ar kitas valstybės institucijas remiančių darbų.

Kuriant komendantūrų sistemą yra numatyta, kad, paskyrus karo komendantus ir jų pavaduotojus, turi būti sudaromi komendantams pavaldūs komendantiniai vienetai, kurie karo metu savivaldybėse vykdys svarbių objektų apsaugą, dirbs užkardų postuose, ardys diversines grupes. Komendantiniai vienetai būtų formuojami iš aktyviojo ir parengtojo kariuomenės personalo rezervo, komendantinių Lietuvos šaulių sąjungos ginkluoto pasipriešinimo vienetų ir kovinių asmenų ir jų organizacijų ginkluoto pasipriešinimo vienetų.

Šiuo metu parengtąjį rezervą sudaro per 100 tūkst. karo prievolininkų, įgijusių pagrindinį karinį parengtumą, iš jų apie 28 tūkst. – aktyviojo rezervo kariai, kurie reguliariai kviečiami atnaujinti turimų įgūdžių. Įgijusiais pagrindinį karinį parengtumą laikomi tie karo prievolininkai, kurie atliko privalomąją pradinę karo tarnybą arba baigė jaunesniųjų karininkų vadų mokymus.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas numato, kad tik šauliai ar profesinės karo tarnybos kariai, kariai savanoriai ir kiti savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos kariai gali įsigyti ir turėti kai kuriuos A kategorijos ginklus, kuriuos naudoja šaulio tarnybai ar individualiems praktiniams įgūdžiams tobulinti. „Todėl, atsižvelgiant į stiprėjantį aktyviojo ir parengtojo rezervų vaidmenį šalies gynybos planuose, nes jie būtų priskiriami ir komendantiniams vienetams, bei siekį stiprinti valstybės gynybinės galios potencialą, tikslinga sudaryti teisinę galimybę pagrindinį karinį parengtumą įgujusiems karo prievolininkams įsigyti ir laikyti individualiems praktiniams įgūdžiams tobulinti kai kuriuos A kategorijos ginklus, tarp jų – automatinius šautuvus, duslintuvus“, – sakė NSGK pirmininkas, pridurdamas, kad tokią teisę minėti prievolininkai turėtų iki jiems sukaktų 60 metų.

Įstatymo pataisomis numatoma, kad leidimas laikyti kai kuriuos A kategorijos ginklus ir leidimas nešiotis tokius ginklus karo prievolininko, įgijusio pagrindinį karinį parengtumą, individualiems praktiniams įgūdžiams tobulinti, išduotas asmeniui pirmą kartą, galiotų 2 metus, o po to galėtų būti policijos įstaigos vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu pratęsiamas kas 5 metai 5 metų laikotarpiui. Norėdami įsigyti nurodytus ginklus, ne jaunesni kaip 21 metų amžiaus pagrindinį karinį parengtumą įgiję karo prievolininkai, turėtų pateikti specialiojo statuso subjekto (Lietuvos kariuomenės) pažymą, patvirtinančią, kad jie turėjo teisę privalomosios pradinės karo tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą, policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka išlaikyti egzaminą ir gauti leidimą laikyti ginklus ir leidimą nešiotis ginklus.

Tuo metu, jeigu pagrindinį karinį parengumą įgijęs karo prievolininkas yra paskirtas į tarnybą aktyviajame rezerve, t. y. jis yra aktyviojo rezervo karys, ir nori įsigyti tokius ginklus, jam reikėtų pateikti kariuomenės pažymą, patvirtinančią, kad jis turi teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą, ir gauti leidimą laikyti ginklus ir leidimą nešiotis ginklus. Aktyviojo rezervo kariams nebūtų taikomas amžiaus cenzas. Amžiaus riba būtų ta pati, kaip ir kariams savanoriams, profesinės karo tarnybos kariams ar šauliams – 18 metų. Jiems taip pat nereikėtų laikyti egzamino, nes jie naudotis ginklais jau papildomai apmokomi tarnybos metu.

Taip pat numatoma, kad pagrindinį karinį parengtumą įgijusiam karo prievolininkui, kuris atlieka tarnybą aktyviajame rezerve ir turi teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą, norint gauti leidimą laikyti ginklus ar leidimą nešiotis ginklus, nereikėtų pateikti sveikatos patikrinimo išvados, patvirtinančios, kad jis neserga ligomis ar neturi fizinių trūkumų, dėl kurių asmuo negali įsigyti ar turėti ginklo. Jo sveikata yra tikrinama tarnybos metu. Tad vietoj to jis turėtų pateikti kariuomenės pažymą, patvirtinančią, kad jis turi teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą. Tuo tarpu, jeigu prievolininkas, įgijęs pagrindinį karinį parengtumą, neatlieka tarnybos aktyviajame kariuomenės personalo rezerve, bet nori gauti leidimą laikyti ginklus ar leidimą nešiotis ginklus, jis turėtų pateikti minėtą sveikatos patikrinimo išvadą. Karo prievolininkams būtų taikomi įstatyme numatyti nepriekaištingos reputacijos ir kiti reikalavimai, norint gauti leidimą ginklams.

Pasak P. Saudargo, siūlomas reguliavimas suvienodins galimybes šauliams, profesinės karo tarnybos kariams, kariams savanoriams ir kitiems savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos kariams bei visiems karo prievolininkams, įgijusiems pagrindinį karinį parengtumą, įsigyti ir turėti tam tikrus A kategorijos ginklus. Tai prisidės prie visuotinės gynybos principo įgyvendinimo ir leis pilietiškiems, patriotiškiems bei apmokytiems žmonėms veiksmingiau įsitraukti į šalies gynybą“, – pažymėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas.

 

Parengė:

Simonas Klimanskis

Mob. 8 612 07 729

El. p. simonas.klimanskis@lrs.lt

   Naujausi pakeitimai - 2023-10-30 13:01
   Eglė Saulė Trembo