Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario J. Džiugelio pranešimas: „Komitetas pritarė siūlymui, kad šalpos išmokas gautų daugiau žmonių, o pradėjus dirbti, jos nebebūtų nutraukiamos“

2023 m. gruodžio 6 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

Seimo kanceliarijos archyvo nuotrauka

 

Nuo 2024 m. liepos 1 d. daliai gavėjų turėtų didėti šalpos išmokos ir jos būtų mokamos, nepaisant to, ar gavėjas dirbtų. Šalpos išmokas gautų maždaug 5 tūkstančiais daugiau žmonių. Siūlomiems Šalpos pensijų įstatymo pakeitimams trečiadienį balsų dauguma pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK). Įstatymo pakeitimui dar turėtų pritarti Seimas.

Iki šiol dirbti ir kartu gauti šalpos išmoką galėjo žmonės, kuriems negalia pripažinta iki 24 metų. Seimui pritarus, situacija keistųsi ir paliestų apie 2 tūkstančius žmonių.

„Siekiame panaikinti ilgus metus egzistavusią diskriminacinę nuostatą, kai žmonės, kuriems negalia buvo nustatyta iki 24 metų, galėjo įsidarbinti ir neprarasti šalpos pensijos, o žmonės, kuriems negalia buvo nustatyta vėliau, – įsidarbinę jos netekdavo. Priėmus įstatymo pakeitimą, sistema visų žmonių su negalia atžvilgiu būtų teisingesnė ir vienodesnė“, – sako SRDK pirmininkas Justas Džiugelis.

Padėtis reikšmingai keistųsi ir asmenų, netekusių 45–55 proc. darbingumo sukakus 24 metams, atžvilgiu. Kitaip nei buvo iki šiol, jie taip pat įgytų teisę gauti šalpos išmoką. Tokių asmenų galėtų būti iki 3 tūkstančių.

„Dažnai nutinka taip, kad intelekto ar psichosocialinė negalia pripažįstama kaip lengva. Tačiau neretai šiems žmonėms reikalinga pagalba, nes jie ne visuomet gali aktyviai dalyvauti darbo rinkoje, gyventi savarankiškai. Įvedamais pakeitimais suvienodintume asmenų su negalia teises į šalpos pensiją“, – teigia J. Džiugelis.

Dėl pasikeitusių koeficientų šalpos išmokos didėtų asmenims, neįgaliais pripažintiems iki 24 metų, netekusiems 45–60 proc. darbingumo – nuo 25 iki 74 eurų. Asmenims, neįgaliais pripažintiems po 24 metų, netekusiems 60 proc. ir daugiau darbingumo – nuo 15 iki 90 eurų. Tuo metu 60 proc. ir daugiau darbingumo netekusiems tėvams ar globėjams, kurie bent 15 metų slaugė namuose neįgalius asmenis, bei motinoms, išauginusioms 5 ar daugiau vaikų, – nuo 49 iki 110 eurų.

Asmenims, netekusiems 45–55 proc. darbingumo sukakus 24 metams, šalpos išmoka siektų nuo 197 iki 235 eurų.

Šalpos išmokų dydžiai būtų diferencijuojami kas 5 netekto darbingumo procentus.

Aukščiau išvardyti pokyčiai įsigaliotų nuo 2024 m. liepos 1 d.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. teisę į šalpos išmoką įgytų ir daugiavaikiai tėčiai. Tačiau šalpos išmoką šeimoje gautų tik vienas iš tėvų – arba mama, arba tėtis. Nuo sausio 1 d., pavėlavę kreiptis dėl šalpos išmokos skyrimo, žmonės išmoką galėtų gauti nebe už 6, o už 12 praėjusių mėnesių.

Šalpos išmokas skiria ir moka „Sodra“. Remiantis „Sodros“ 2023 m. III ketvirčio duomenimis, šalpos išmokas gauna per 62,3 tūkst. asmenų.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Justas Džiugelis

Mob. 8 656 88 886

   Naujausi pakeitimai - 2023-12-06 13:45
   Jolanta Anskaitienė