Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo nariai

Seimo nario Lino Jonausko pranešimas: „Monika Navickienė privalo imtis skubių permainų II pensijų pakopoje“

2024 m. sausio 8 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Nuo naujų metų į II pensijų fondų pakopą „Sodrai“ įtraukus dar beveik 68 tūkstančius gyventojų, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas viešai ragina socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę skubiai imtis permainų antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemoje.

„Ministrė turėtų ieškoti būdų, kaip sustabdyti pakartotinį, net ir dalyvauti kaupime anksčiau atsisakiusių žmonių įtraukinėjimą į susikompromitavusią antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą“, – teigia L. Jonauskas.

Seimo kanceliarijos nuotrauka

 

Nuo sausio 1 d. į antrosios pensijų kaupimo pakopos sistemą automatiškai įtraukiami tie asmenys, kurie iki šiol papildomai pensijai niekados nekaupė ir yra jaunesni nei 40 metų amžiaus. Taip pat pakartotinai yra įtraukiami ir tie asmenys, kurie atsisakė dalyvauti papildomame pensijos kaupime 2021-aisiais ir dar nekaupia pensijai. Mėnesio pensijos kaupimo įmoka į pensijų fondą nuo šių metų sudarys 3 proc. nuo visų asmens draudžiamųjų pajamų.

Seimo narys teigia, kad į papildomos pensijos kaupimą varu varomi žmonės baigia galutinai nusivilti esama sistema.

„Nesuprantama tai, kad gyventojai vis dar varu varomi priverstinai kaupti pinigus antrosios pakopos pensijų fonduose, nepaliekant jiems galimybės patiems priimti sprendimą: nebekaupti, pasiimti sukauptą sumą ar ją pernešti į kitą fondą, pavyzdžiui, trečiojoje pakopoje, panaudoti kitoms reikmėms. Jau ne vienus metus diskutuojama, kad iš antrosios pakopos žmogus didelės naudos nesulauks, jei tų pinigų negalės išsiimti, pavyzdžiui, ištikus kritinei ligai. Net ir sulaukę pensinio amžiaus, tačiau sukaupę daugiau nei 5,4 tūkst. eurų, visos sukauptos sumos vienu metu išsiimti negalės. Tokie apribojimai, mano galva, nėra ne tik socialiai teisingi, bet ir yra visai nelogiški bei prasilenkia su demokratinių valstybių praktika“, – sako L. Jonauskas. 

Pasak parlamentaro, tokia sistema, kokia egzistuoja Lietuvoje, nesutinkama nei Skandinavijos valstybėse, nei Vokietijoje.

„Turime tikrai gerų pavyzdžių Skandinavijos valstybėse, Vokietijoje ar kitose Europos valstybėse, kurios yra puikiai sutvarkiusios pensijų kaupimo sistemą. Tuo tarpu Lietuva savo pensijų sistema lygiuojasi į Lotynų Ameriką, kurioje kai kur dar išlikęs priverstinis įtraukimas į pensijų kaupimą privačiuose fonduose. Akivaizdu, kad žiūrima ne ta kryptimi, o šiandieninė sistema labiau keliaklupsčiavimas pensijų fondus valdančiam privačiam verslui, o ne tikras rūpinimasis Lietuvos žmonių ateitimi“, – kritikuoja L. Jonauskas.

Socialdemokratai Seime yra įregistravę Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kurios leistų ištaisyti esamos sistemos spragas. Seimo narys L. Jonauskas yra įregistravęs Pensijų kaupimo įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūlo leisti gyventojams nutraukti dalyvavimą antrosios pakopos pensijų kaupimo fonduose ir, dar nesukakus pensiniam amžiui, pasiimti sukauptas lėšas vienkartine išmoka. Parlamentaras siūlo įteisinti, kad antrosios pakopos pensijų fonde sukauptų lėšų atsiėmimas vienkartine išmoka būtų traktuojamas kaip pensijų kaupimo pabaiga. Jei Seimo nario siūlymui būtų pritarta, asmuo, pasiėmęs vienkartinę išmoką, toliau nebekauptų pensijos antrosios pakopos pensijų fonde, nebent nuspręstų pasirašyti naują kaupimo sutartį.

„Galimybė laisvai pasiimti vienkartinę išmoką, net ir nesukakus senatvės pensijos amžiui, gali pasitarnauti kritinių ligų (pavyzdžiui, vėžio, cukrinio diabeto ir t. t.) gydymui, geresnei žmogaus gyvenimo kokybei. Naivu tikėtis, kad nereformuota esama pensijų kaupimo sistema su keliasdešimties eurų per mėnesį perlaida padės ateityje senjorui užsitikrinti orią senatvę. Demokratinėje valstybėje neturi būti jokio priverstinio kaupimo privačiuose fonduose. Žmonės patys turi turėti galimybę valdyti savo pinigus ir jais disponuoti. Jei socialinės apaugos ir darbo ministrė nesiims daryti reikšmingų pokyčių dabar, iniciatyvą perims Seimo nariai. Jei ne šitoje Seimo kadencijoje, tai – kitoje“, – teigia politikas.

Pavasarį tikimasi sulaukti ir Konstitucinio Teismo išvados, ar valdančiųjų priimtas Pensijų kaupimo įstatymas, nenumatantis sąlygos gyventojui nutraukti pensijų kaupimo sutartį, neprieštarauja Konstitucijai. 

Prašymą teismui yra pateikę 39 Seimo opozicijos nariai. Į Konstitucinį Teismą kreipęsi Seimo nariai mano, kad įstatyme nenumatytas sutarties nutraukimas apriboja asmens teisę disponuoti nuosavybe, priimti su ja susijusius sprendimus.

Taip pat Seimo pavasario sesijoje, kuri prasidės kovo mėnesį, bus pratęstos diskusijos dėl pensijų kaupimo antroje pakopoje sąlygų ir pertvarkos, bus svarstomi Seimo narių pasiūlymai keisti Pensijų kaupimo įstatymą.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Linas Jonauskas

El. p. [email protected]

Mob. 8 636 60 009

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2024-01-08 16:50
   Monika Kutkaitytė