Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Seimo Pirmininkė

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen sveikinimo kalba Laisvės gynėjų susitikime „Ko galima pasimokyti iš Ukrainos“ 2023 m. sausio 12 d.

Gerbiamieji,

susitinkame šiandien Sausio 13-osios išvakarėse ir pirmiausia norėčiau nuoširdžiai kiekvieną pasveikinti su artėjančia Laisvės gynėjų diena.

Tai viena svarbiausių modernios Lietuvos istorijos datų, kalbanti apie mūsų valstybės, mūsų tautos valstybingumo gynybą.

Laisvės gynėjų dienos reikšmė dar labiau išaugo Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą akivaizdoje, kuris privertė mus iš naujo įvertinti laisvės, pasiaukojimo, gynybos, pasirengimo pasipriešinimui ir daugelį kitų sąvokų.

Lietuvos išgyventa Sausio 13-osios patirtis Ukrainos kovą padaro mums itin artimą ir suprantamą. Nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios matome stulbinantį Ukrainos žmonių pilietiškumą ir maksimalų jų atsidavimą savo šaliai.

Ukrainos pasipriešinimas, taip pat ir įvykiai, vedę Rusijos agresijos link, suteikia daug erdvės apmąstymams, todėl pasirinkta tema Laisvės gynėjų susitikimui yra ir taikli, ir laiku.

Svarbu nuodugniai ir sistemingai ją išanalizuoti įvairiais pjūviais, nes skaudi Ukrainos patirtis neabejotinai moko mus daug ko. Matant karo veiksmus ir naikinamą civilinę infrastruktūrą, genocidui ir karo nusikaltimams prilygstamus Rusijos veiksmus, iš pradžių natūraliai kyla poreikis išnagrinėti karinius ir gynybinius aspektus: kaip organizuoti teritorijos gynybą? Kokia mums reikalinga ginkluotė? Kokie turi būti įtvirtinimai? Kaip paruošti ir apmokyti visuomenę galimiems karo veiksmams? Kaip priešintis dezinformacijai ir propagandai bei veiksmingai skleisti savo naratyvą? Ir t. t.

Tačiau Ukraina suteikia daug daugiau pamokų. Esminė – kad laisvė ir nepriklausomybė ar teritorinis vientisumas nėra duotybė, kad laisvės sargyboje turime budėti nuolat. Kad kiekvienas, nepaisant profesijos, patirties ar pareigų, kuria Tėvynės ateitį. Kiekvieno darbas yra labai svarbus. Kiekvieno indėlis yra reikšmingas.

Pamokas svarbu išmokti ne tik Lietuvai. Rusijos užpulta Ukraina moka ir Vakarų neryžtingumo kainą, todėl drauge su savo partneriais turime sukurti tarptautinę aplinką, kurioje būtų iki minimumo sumažintos rizikos valstybės raidai. Šiame kontekste ypač svarbiu tampa artėjantis NATO viršūnių Vilniaus susitikimas. Nepaisydama saugumo iššūkių, būdama ES ir NATO narė Lietuva šiandien yra nepalyginamai saugesnė. Tik galime įsivaizduoti, kaip jaustumėmės dabar, jei iš karto atgavę nepriklausomybę nebūtume priėmę spendimų integruotis į Vakarų politines, ekonomines ir gynybines struktūras ir šiam tikslui pasiekti nebūtume ėmęsi labai tikslingų, nuoseklių žingsnių.

Ir dar viena labai vertinga pamoka, kurią mums suteikė skaudus karas Ukrainoje. Jis atskleidė didžiulę mūsų visuomenėje slypinčią stiprybę, nuoširdų gebėjimą kito skausmą ir netektis jausti kaip savo. Tai mus sutelkė, tai mus paskatino stovėti Ukrainos pusėje, ir man labai norėtųsi palinkėti, kad susitelkimo, bendro veiksmo, pastangų ginant, puoselėjant mūsų Tėvynės ateitį nepritrūktų niekada.

Dar kartą noriu kiekvienam iš Jūsų padėkoti. Žemai lenkiu galvą už tai, ką Jūs padarėte ir ką darote kasdien.

Ačiū Jums labai už tai, kad esate.

   Naujausi pakeitimai - 2023-01-12 12:12
   Monika Kutkaitytė