Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, skirti Seimo minėjimai

Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, skirti Seimo minėjimai

Lietuvos Respublikos Seime nusistovėjo tradicija paminėti Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas. 

Pirmą kartą Lietuvos Respublikos Seime tragiškieji 1940 m. birželio 15-osios įvykiai buvo paminėti jau 1990 metais, po to kai buvo atkurta Lietuvos valstybės Nepriklausomybė. 1990 m. birželio 15-ąją vyko neeilinis Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos posėdis, skirtas 1940 m. birželio 15 d. tragiškiems įvykiams Lietuvoje paminėti. Šiame posėdyje kalbas sakė Lietuvos Respublikos vadovai bei svečiai iš užsienio valstybių, jo metu buvo priimta Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deklaracija „Dėl Baltijos šalių TSRS okupacijos“ bei kreipimaisi į Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinį Sekretorių ir Lietuvos žmones. Po metų, 1991 m. birželio 13 d. plenarinio posėdžio metu Lietuvos Respublikos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas Vytautas Landsbergis pasakė kalbą, skirtą Gedulo ir vilties dienai. Nors 1992–1999 metais Lietuvos Respublikos Seime nevyko posėdžiai, skirti šioms datoms paminėti, tačiau renginiai-minėjimai, skirti Lietuvos tragiškoms netektims paminėti, tradiciškai buvo rengiami visoje Lietuvoje, Vilniuje – Nepriklausomybės aikštėje prie Lietuvos Respublikos Seimo rūmų, prie Genocido aukų muziejaus, prie Naujosios Vilnios memorialo ir kitų tremčių įamžinimo vietų. 

Nuo 1999 metų susiklostė tradicija minėti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienas Seimo posėdyje arba šioms datoms skirtame minėjime. Minėjimai su labai retomis išimtimis vyksta istorinėje Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje, kurioje 1990-aisiais buvo atkurta Lietuvos valstybės Nepriklausomybė. Tradiciškai minėjimai vyksta birželio 14-ąją, tačiau buvo išimčių, kai minėjimai vyko ir kitomis birželio dienomis: 2002 m. ir 2009 m. – birželio 11 d.; 2008 m. – birželio 12 d.; 2000 m., 2010 m. ir 2015 m.  – birželio 15 d. prisimenant Lietuvos okupaciją ir jos nulemtas Lietuvos gyventojų netektis; 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos, minėjimas vyko plenarinio posėdžio metu – birželio 16 d. 2003 metais minėjimas Seime nevyko.
Iki 2010 metų minėjimai dažniausiai vykdavo Lietuvos Respublikos Seimo posėdyje. 2010 m. buvo pakeistas šio renginio formatas, iš formalaus Seimo posėdžio jis tapo ne tokiu formaliu minėjimu, buvo praplėstas į renginį kviečiamų asmenų sąrašas, minėjimuose buvo atliekami meniniai intarpai. 2016–2019 m. susiformavo nauja tradicija, kurios metu Lietuvos Respublikos Seimo nariai tremtiniai, vadinamieji Sibiro vaikai, perduodavo Lietuvos valstybines vėliavas ekspedicijų į tremties vietas dalyviams. 

Pagal nusistovėjusią tradiciją minėjime dalyvauja: Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Prezidentas, Ministras Pirmininkas, kadenciją baigę Lietuvos Prezidentai, pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, Lietuvoje išrinkti Europos Parlamento nariai ir aukščiausi kitų Europos Sąjungos institucijų pareigūnai iš Lietuvos, buvę Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkai ir buvę Ministrai Pirmininkai, atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos pirmosios Vyriausybės nariai, nukentėjusieji nuo okupacijų, kovotojai už laisvę ir jų artimieji, Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo, Lietuvos Apeliacinio teismo pirmininkai, buvę Konstitucinio Teismo pirmininkai, Lietuvos kariuomenės vadas ir pagrindinių kariuomenės rūšių pajėgų vadai, Lietuvos sąjungininkų – NATO atstovai, Lietuvos Respublikos Seimui atskaitingų valstybės institucijų vadovai, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos nariai, Lietuvos tradicinių religinių bendruomenių ir bendrijų vadovai, tautinių bendrijų atstovai, Lietuvos Respublikoje reziduojantys užsienio valstybių diplomatai, Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių merai, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo tarybos nariai, ekspedicijų į tremties vietas dalyviai, jaunimo organizacijų atstovai, taip pat kiti svečiai.

Toliau – Lietuvos Respublikos Seimo minėjimų, skirtų Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienoms, stenogramos, garso ir vaizdo įrašai, renginių nuotraukos.