Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Parodos parlamentarizmo istorijos temomis

KELIAS Į LAISVĘ

Apie parodą „KELIAS Į LAISVĘ“

 

Paroda „Kelias į laisvę“, skirta Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 20-mečiui paminėti, pristato Lietuvos gyventojų laisvės siekį ir jų kovas už nepriklausomybę. Ekspozicijoje greta Lietuvos įvykių trumpai parodoma išsivadavimo iš komunistinių režimų Rytų ir Vidurio Europos valstybėse įvykių raida, Rytų ir Vidurio Europos antisovietinio pasipriešinimo judėjimai, pabrėžiant ir parodant šių judėjimų tarpusavio sąsajas ir poveikį vienų kitiems. Paroda apima laikotarpį  nuo Lietuvos nepriklausomybės praradimo iki jos atkūrimo, tai yra nuo 1940 m. sovietinės okupacijos pradžios iki 1991 m., kai Lietuva paskelbė valstybės nepriklausomybę ir ją apgynė. Siekiant išryškinti svarbiausius kovos su  totalitariniu sovietiniu režimu momentus, parodoje akcentuojami šie įvykiai: 1944–1953 m. ginkluotas pasipriešinimas-partizaninis karas, pasipriešinimas sovietiniam režimui lageriuose, tremtyje, neginkluotas antisovietinis pasipriešinimas: Lietuvos Helsinkio grupė, pogrindinė spauda, Lietuvos laisvės lyga, 45 pabaltijiečių memorandumas, antisovietinės demonstracijos, Lietuvos katalikų bažnyčios kova už Bažnyčios ir tikinčiųjų teises, individualūs žmonių laisvės siekiai. Parodoje pristatomi ir Lietuvos diplomatų veiksmai emigracijoje siekiant išlaikyti valstybės tęstinumą ir turėti tarptautinės bendruomenės palaikymą. Pagrindinė parodos dalis skiriama Lietuvos Atgimimui: pirmiesiems viešumo požymiams, Sąjūdžio atsiradimui, tūkstantiniams žmonių mitingams, akcijoms, Sąjūdžio spaudai bei Baltijos kelio stebuklo įprasminimui. Ekspozicijoje pristatomas Nepriklausomos valstybės atkūrimas ir apgynimas – Kovo 11-osios Akto paskelbimas, atsilaikymas prieš 1991 metų sovietinę agresiją ir laisvės, Lietuvos valstybės išsaugojimas. Paroda „Kelias į laisvę“ baigiama Lietuvos valstybės įsitvirtinimu tarptautinėje arenoje, Lietuvos Respublikos įstojimu į tarptautines organizacijas.

 

 

Parodą parengė – Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

Parodos koncepcijos autorius – istorikas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doc. dr. Algirdas Jakubčionis.

Parodos konsultantai: Angonita Rupšytė (Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija), Birutė Kulnytė (Lietuvos nacionalinis muziejus), Eugenijus Peikštenis ir Vilma Juozevičiūtė (Okupacijų ir laisvės kovų muziejus), Džiuginta Kasiulaitienė ir Ramutė Vaikšnoraitė (Lietuvos centrinis valstybės archyvas).

Parodos dailininkė, dizainerė – Skirmantė Vaitkevičiūtė (UAB „Ekspozicijų sistemos“). 

 

Parodos partneriai: 

Lietuvos centrinis valstybės archyvas,

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejus,

Lietuvos ypatingasis archyvas,

Lietuvos nacionalinio muziejus,

Lietuvos radijo ir televizijos muziejus,

Lietuvos Respublikos Seimo archyvas.

 

Paroda pristatyta 2008 m. birželio 5 d., minint Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 20-metį. Parodą sudaro 15 kilnojamųjų stendų.

 

Paroda „KELIAS Į LAISVĘ“ eksponuojama:

2019 m. rugsėjo 1 d. – 2023 m. – Seimo lankytojų centre (nuolatinė ekspozicija);