Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo Pirmininko prof. Viktoro Pranckiečio sveikinimo kalba Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos 100-mečio minėjime

2020 m. gegužės 14 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. O. Posaškova)

J. E. Respublikos Prezidente Gitanai Nausėda,

J. E. Ministre Pirmininke Sauliaus Skverneli,

Kolegos, brangieji Lietuvos žmonės,

Steigiamasis Seimas – tai demokratijos Lietuvoje stipriausia šaknis.

Rytoj sukanka šimtas metų, kai Steigiamasis Seimas susirinko dirbti. Šiandien mes švenčiame jų – 112 Seimo narių – darbus.

Suprantame, kad turėjo būti kitaip – Steigiamojo Seimo šimtmetį norėta minėti taip, kad garsas ir reikšmė pasiektų kiekvieną ir visuomenė prisimintų mūsų tautinio atgimimo rezultatą – nepriklausomos Lietuvos Respublikos ir jos modernaus parlamentarizmo daigus ir istorijos raidą. Bet šiandien, būdami civilizuotos demokratinės respublikos piliečiai, elgiamės atsakingai saugodami save ir aplinkinius.

Šimtmečio sukaktį minime XII Seimo plenariniame posėdyje, pagerbdami viso amžiaus parlamento šviesulius atviruose renginiuose konstitucinėje sostinėje Vilniuje, laikinojoje sostinėje Kaune, Žemaitijos sostinėje Telšiuose ir diskusijose apie demokratiją tarp žmonių.

Šiandien sveikiname vieni kitus puikia proga, kuria galime didžiuotis – prieš šimtą metų pirmą kartą istorijoje išrinktas taikiuose, aktyviuose demokratiniuose rinkimuose, teisėtai atkurtos valstybės parlamentas susirinko ir įteisino Lietuvos Respubliką. Žingsnis po žingsnio, įstatymas po įstatymo buvo sukurta laisva, žmogaus teisių principus atliepianti ir vakarietiškos demokratijos esmę atspindinti valstybė su tikrąja tautinio atgimimo prasme. Šiandienos tikslas – saugoti ir puoselėti.

Įspūdingi buvo pirmieji Steigiamojo Seimo darbai: paskelbtas Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16-osios nutarimas, kurį vadiname Nepriklausomybės Aktu, pradėtas Konstitucijos – svarbiausio šalies dokumento – svarstymas, užmegzti diplomatiniai santykiai, kuriais įgytas valstybės pripažinimas užsienyje. Iliustruojantis pavyzdys – keturios dienos iki susirenkant išrinktam Steigiamajam Seimui, Prancūzijos Respublika pripažino Lietuvą de facto, o de jure – tuoj pasibaigus šio Seimo kadencijai, 1922 metų gruodį.

Svarbiausias to meto uždavinys buvo atkurti tautinės valstybės pagrindus. Ir visa tai – per pirmuosius posėdžius.

Mūsų pirmtakai prieš šimtą metų buvo didvyriai! Juk kritinėje situacijoje paskelbus Mažąjį Seimą, tuometiniai Seimo nariai stojo ginti Tėvynės, o Antanas Matulaitis – jaunas politikas karininkas – paaukojo gyvybę kovos lauke. Amžina garbė laisvės gynėjams.

Per kadenciją Steigiamasis Seimas susidūrė su iššūkiais kone kiekvienoje srityje – nacionalinis saugumas buvo pažeidžiamas, reikėjo sutvarkyti žemės ūkį, prekybą, socialinį gyvenimą, svarbu buvo įvesti tvirtą valiutą litą. Chaoso audroje parlamentas turėjo būti kaip molas, atlaikantis smarkiausius dūžius. Ir nors tai buvo itin įvairus ir politiškai spalvotas Seimas – išrinkti ir teisininkai, ir amatininkai, ir karininkai, ir dvasininkai – sprendimai priimti vieningai, susitelkus.

Pasilinkėkime, kad šiandien, kai pasaulis susiduria su bendru iššūkiu, žmonės kenčia kaip ir prieš šimtą metų nuo dar nežinomo priešo – virusinės ligos – mes vėl stovėtume kaip švyturys. Kad kovos įkarštyje išnyktų uniformų skirtumai, kad nebeskirstytume pagal pozicijas, kad visi būtume vieningoje pozicijoje – Tautos pozicijoje.

Negaliu nepaminėti, kad tada, prieš šimtą metų, Steigiamasis Seimas buvo jaunas parlamentas, amžiaus vidurkis – vos 36 metai, penkiems nariams buvo 24-eri. O Seimo Pirmininkas – iki šiol jauniausias trisdešimtmetis Seimo Pirmininkas Aleksandras Stulginskis.

Tai reiškia, kad mūsų modernios valstybės ištakose buvo gajus tikėjimo ir vilties jausmas, kad jauni žmonės turėjo noro ir jėgų statyti, kurti ir puoselėti demokratinę valstybę.

Tegul ir dabar Lietuva būna jauna ir kupina vilties. Jaunime, istoriniai pavyzdžiai sako: kurk ir statyk, turėk jėgų keisti. Būk veržlus.  

Manau, kad demokratijos plėtra turėtų būti pažymima, kad šią istorijos datą ir istorines asmenybes būtų verta įprasminti Steigiamojo Seimo Pirmininko Aleksandro Stulginskio vardo medaliu, kuriuo būtų apdovanojami nusipelnę demokratijos plėtrai asmenys.

Steigiamasis Seimas sukūrė Lietuvos pamatus prieš šimtmetį. Atkuriamasis Seimas-Aukščiausioji Taryba atkūrė Lietuvos Respubliką prieš trisdešimt metų, mes tęsiame pirmtakų darbus. Mokykimės iš istorijos ir kurkime istoriją vakar šiandien ir rytoj! Ačiū.

 

   Naujausi pakeitimai - 2020-05-14 15:36
   Rimas Rudaitis