Privalomi slapukai

Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario T. Langaičio pranešimas: „Teisingumo ministrės prašoma atsakyti į klausimus dėl asmens duomenų apsaugos pažeidimų VRK svetainėje“

2016 m. gruodžio 28 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Tadas Langaitis kreipėsi į teisingumo ministrę Mildą Vainiūtę prašydamas atsakyti į klausimus susijusius su asmens duomenų apsaugos pažeidimais Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje 2016 m. rinkimų į Seimą metu.

Teisingumo ministrės klausiama, ar ministerijai atskaitinga Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) gavo pranešimą iš Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) dėl asmens duomenų apsaugos spragų, kurios sukūrė galimybę vartotojams pasiekti kitų asmenų informaciją? Teiraujamasi, ar buvo vykdomas tyrimas, ar buvo analizuojamos šio incidento priežastys, ar imtasi visų saugumo užtikrinimo galimybių, kad tokie atvejai nepasikartotų?

Klausiama, ar Lietuvos gyventojai buvo informuoti apie duomenų saugos pažeidimus, ar nustatyti nukentėjusieji, kas atlygintų žalą, jei jie pareikalautų atlyginti  patirtus nuostolius?

Domimasi, kokios VDAI vertinimu yra didžiausios kibernetinės grėsmės Lietuvos informacinėse sistemose administruojamiems asmenų duomenims bei kaip jos bus valdomos ateityje?

Prašoma atsakyti, ar šiuo metu galiojanti asmens duomenų apsaugos teisinė aplinka yra pakankama, ypač prisimenant, jog vis daugiau duomenų perkeliama į elektroninę erdvę, sistemos darosi vis sudėtingesnės, įsilaužėliai vis išradingesni, o kibernetinio saugumo incidentai vis dažnesni?

„Dar 2009 m. Valstybės kontrolė savo išvadose dėl VRK informacinių sistemų kontrolės kaip esminį trūkumą buvo įvardinusi nepakankamą kontrolę VRK atliekant asmens duomenų tvarkymą ir prižiūrint trečiųjų šalių teikiamų paslaugų kokybę. Teisingumo ministerijai atskaitinga VDAI atsakinga už asmens duomenų apsaugą Lietuvoje. Tačiau viešojoje erdvėje neteko matyti jokių požymių, kad šis skandalingas įvykis minėtą tarnybą ar kitas institucijas būtų kiek nors sudominęs. Lietuvos žmonės nebuvo informuoti, ar VRK apdorojami asmens duomenys yra saugūs. Be to, panašaus pobūdžio kibernetiniai incidentai diskredituoja valstybės vykdomas investicijas valstybės paslaugų perkėlimui į elektroninę erdvę, pakerta piliečių pasitikėjimą valstybės gebėjimu užtikrinti jų asmeninių duomenų saugumą“, – teigė T. Langaitis.

Primename, jog 2016 metų Seimo pirmojo rinkimų turo metu, VRK elektroninėje svetainėje buvo aptiktos saugumo spragos ir dėl to laikinai išjungtas „Rinkėjo puslapis“ (www.rinkejopuslapis.lt). Kaip skelbiama žiniasklaidoje, atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, jog dėl saugumo spragos tam tikrą laiką, asmenys galėjo peržiūrėti kitų asmenų duomenis, ir kad tie asmenys yra identifikuoti. VRK teigė, kad apie saugumo incidentą informavo Valstybinę asmens duomenų inspekciją.

 

Kreipimasis pridedamas. 

 

Daugiau informacijos:

Hermantė Brandišauskaitė

LR Seimo TS-LKD frakcijos

Viešųjų ryšių grupė

Tel. 8-5 239 6514

Mob.+3706 35 81 440

[email protected]