Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario Audrio Šimo pranešimas: „Vaikų socializacijos centrai: gerai pasvarstykime prieš priimdami sprendimus“

2017 m. kovo 30 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Kaip sakoma, geriau vieną kartą pačiam pamatyti, negu klausyti kitų. 2016 metų gruodžio mėnesį gavau raštą, kuriame buvo rašoma, kad Švietimo ir mokslo ministerija uždarys Kučgalyje esantį vaikų socializacijos centrą „Širvėna“. Taip pat kreipimąsi dėl centro išlikimo pasirašė kaimo bendruomenės tarybos narys ir 109 Kučgalio kaimo gyventojai.

Centro administracija išreiškė nuogąstavimus ir dėl to, kad nuo 2016 m. rugpjūčio mėnesio į centrą mokytis nebesiunčiami nauji mokiniai. Dar praėjusių metų rudenį šalies spaudoje pasigirdo nuomonių, kad Kučgalyje neliks vaikų socializacijos centro, jis bus uždarytas.

Bet aš manau kitaip –vaikų socializacijos centras „Širvėna“ turėtų išlikti. Kriterijus, pagal kuriuos steigiami nauji vaikų socializacijos centrai, jis dabartiniu metu atitinka. Kitaip tariant, drastiškų mokyklos įstaigų uždarymų neturėtų būti.

Uždaryti, panaikinti yra lengviausias kelias. Ši mokymo įstaiga yra rajono pakraštyje, atokioje kaimiškoje vietovėje. Turi didelę erdvę aplink įstaigos pastatus. Be to, šis centras yra vienintelė tokio tipo mokymo įstaiga šiaurės rytiniame Lietuvos regione. Čia dirba nemažai Kučgalio kaimo gyventojų. Kiek žinau, Kučgalio kaimo bendruomenė ir vaikų socializacijos centras ,,Širvėna‘‘ gražiai bendrauja ir bendradarbiauja tarpusavyje, dalyvauja vieni kitų renginiuose.

Norėdamas detaliai išsiaiškinti esamą padėtį vaikų socializacijos centre „Širvėna“, kartu su kraštiečiu, Seimo nariu Viktoru Rinkevičiumi pakviečiau į Biržus atvažiuoti ir su esama padėtimi susipažinti Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką akademiką Eugenijų Jovaišą bei švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę.

Mano tikslas – kad už švietimą ir mokslą atsakingi žmonės patys susipažintų su esama padėtimi ne tik šiame vaikų socializacijos centre, bet ir rajono švietimo įstaigose. Ir svarbiausia – nepadarytų skubotų išvadų.

Biržuose apsilankiusi švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė pasakė, kad susipažino su rajono mokyklų bendruomenėmis ir skubotų sprendimų nepriims. Ministrė žadėjo įsigilinti į esamą situaciją dėl vaikų socializacijos centro „Širvėna“, dalykiškai įvertinti Lietuvoje veikiančių vaikų socializacijos centrų pertvarką.

Kad įsitikinčiau, kaip dirba šios vaikų specializuotos įstaigos, pats neseniai lankiausi ir Vilniaus bei Kauno vaikų socializacijos centruose, apžiūrėjau vietą Kėdainių rajono Kunionių kaime, kur planuojama statyti naują vaikų socializacijos centrą.

Su manimi kartu vaikų socializacijos centrų darbu domėjosi Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas E. Jovaiša. Pirmiausia susipažinome su Vilniaus vaikų socializacijos centro veikla. Svarbiausia buvo pačiam pabendrauti su šio centro mokytojais ir pamatyti, kaip atrodo centro gyvenimo ir mokymosi sąlygos.

Vaikų socializacijos centruose mokosi jaunuoliai nuo 15 iki 18 metų. Jie čia patenka už įvairius nusikaltimus, siunčiami iš skirtingų Lietuvos regionų – Tauragės, Panevėžio, Rokiškio ir kitų Lietuvos regionų. Jų mokymosi laikas – vieni metai. Centruose veikia siuvimo, keramikos, floristikos būreliai. Pavyzdžiui, Vėliučionyse berniukai mokomi suvirintojo amato.

Visų centrų direktoriai įvardijo keletą problemų: pasibaigus jaunuolių buvimo laikui socializacijos centruose, jiems nelengva sėkmingai integruotis į gyvenimą. Juk yra berniukų ir mergaičių iš asocialių šeimų, kur grįžtančių namo vaikų niekas nelaukia. Su vaikų socializacijos centrų mokytojais turėtų glaudžiau bendradarbiauti savivaldybės, padėti vaikui, grįžusiam iš tokios mokymo įstaigos, integruotis į normalų gyvenimą, įgyti norimą specialybę.

Nuoširdžiai susimąsčiau, ką visi turėtume padaryti, kad taip ateityje nebūtų. Visų vaikų socializacijos centrų direktoriai sakė, kad ateitis juos gąsdina, ypač – sužinojus, kad nuo 2019 ir 2020 metų planuojama uždaryti šiuos centrus.

Apsilankęs jau minėtuose vaikų socializacijos centruose nusprendžiau, kad čia vaikai labai gerai auklėjami, su jais dirba pasiaukojantys mokytojai ir direktoriai.

Norėčiau, kad pertvarkant Lietuvoje veikiančių vaikų socializacijos centrų veiklą, vyktų sistemingi, aiškūs pokyčiai, kad šioje sistemoje būtų gera gyventi vaikui ir mokytojui.

 

Daugiau informacijos:

Lietuvos Respublikos Seimo narys

Audrys Šimas

Tel. (8 5)  239 6627, [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2017-03-30 09:15
   Eglė Saulė Trembo