Seimo narės R. Šalaševičiūtės pranešimas: „Vaikų globėjos J. Sirutienės knyga – praktinis vadovėlis visoms Lietuvos šeimynoms ir šeimoms“
2017 m. gegužės 24 d. pranešimas žiniasklaidai
Gegužės 24 d. Seime vyko Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narės Rimantės Šalaševičiūtės inicijuotas Janinos Sirutienės knygos „Ketvirtį amžiaus globotiniams buvome mama ir tėčiu...“ pristatymas. Janina ir Liudas Siručiai vieni pirmųjų Lietuvoje įsteigė šeimyną. Jų šeimyna pradėjo kurtis 1989 m. oficialiai įsteigta 1990 m. rugsėjo 17 d. Palangos miesto valdybos potvarkiu, 1990 m. rugsėjo 17 d. – įregistruota, veikė 25 metus. Knyga buvo parašyta remiantis biografiniais faktais iš Janinos ir Liudo Siručių šeimynos gyvenimo.
Knygos pristatymo metu R. Šalaševičiūtė kalbėjo: „2005 m., man tapus vaiko teisių kontroliere, Lietuvoje prasidėjo šeimynų uždarinėjimas, nes savivaldybės tam neskirdavo lėšų, joms tai atrodė nenaudinga, o globos namai augo ir per metus, galima sakyti, buvo likviduotos 6 šeimynos iš 49. Man galiausiai pavyko įtikinti tuometinį premjerą Algirdą Brazauską, kad reikalingas Šeimynų įstatymas ir specialus finansavimas šeimynoms, kad jos ne nyktų, o plėstųsi ir kuo daugiau vaikų augtų šeimos sąlygomis“.
„Janinos Sirutienės knyga yra labai atvira: joje atvirai kalbama apie santykius su vaikais, apie konfliktus su jais. Kaip trijų dukrų mama, žinau, kaip sunku yra priimti sprendimus savo biologinių, dviejų ar trijų vaikų atžvilgiu. Šeimynoje su 10–12 vaikų, kurie atėję iš skirtingų šeimų, skirtingų šeimos santykių modelių, sprendimų priėmimas kiekvieno iš jų atžvilgiu ir dėl bendros jų gerovės yra žymiai sudėtingesnis. Ši knyga yra puikus praktinis vadovėlis ir šeimynų globėjams, ir visoms Lietuvos šeimoms“, – sakė R. Šalaševičiūtė.
Knygos autorė J. Sirutienė pabrėžė, kad Lietuva turi tapti valstybe, kurioje nebūtų globos namų, o visi 4 tūkstančiai vaikų, kurie šiandien yra našlaičiai, surastų savo namus ir gyventų šeimos aplinkoje. Ji tvirtino, kad taip pat svarbu – įveikti takoskyrą tarp šeimynų ir valdžios, kad pastaroji suprastų pirmųjų misiją.
Knygos pristatyme dalyvavusi Seimo Pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė teigė, kad šios knygos pristatymas yra ypatinga proga Seime, nes kalbama apie du kertinius dalykus – šeimą ir knygą – ir svarbiausia, kad šeimynos suteikia galimybę vaikams augti šeimoje.
Doc. Dr. Zina Gineitienė, pati užauginusi keturis našlaičius, taip pat akcentavo J. Sirutienės knygos praktinę naudą vaikus globojančioms šeimynoms. Ji pabrėžė, kad valstybės parama šeimynoms yra ypatingai reikšminga.
Knygos pristatyme taip pat dalyvavo knygos redaktorius Kostas Pivorius, Seimo nariai Antanas Vinkus ir Robertas Šarknickas, vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus patarėjos Irena Karpičiūtė ir Renata Stankevičienė, Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo departamento Švietimo pagalbos skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė, Lietuvos šeimynų asociacijos pirmininkė Rita Ilgūnė-Martinėlienė, Janinos ir Liudo Siručių šeimynos auklėtiniai bei Lietuvos šeimynų atstovai.
Šiandien Lietuvoje veikia daugiau kaip 50 šeimynų. Knygos autorės teigimu, šeimynos yra nepajėgios išspręsti opių ir skaudžių problemų – juk šiuo metu apie 4000 jaunųjų mūsų valstybės piliečių dar auga kaip pamestinukai – be tėvų dėmesio ir meilės, be namų šilumos.
Išsamesnė informacija žiniasklaidai:
Sondra Jendovickaitė-Krasovska
Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės padėjėja-sekretorė
Tel.: (8 5) 239 6656, mob. 8 612 01 375
LSDP informacinis centras
Morta Skomantienė, mob. 8 612 01 121, el. p. [email protected]
Jolanta Anskaitienė