Seimo nario V. Juozapaičio pranešimas: „Rugsėjo 10-oji – Lietuvos paskelbimo Taikos Respublika diena“
2017 m. rugsėjo 8 d. pranešimas žiniasklaidai
2015 m. rugsėjo 10 dieną Tarptautinio Taikos vėliavos komiteto NVO prie Jungtinių Tautų prezidentė dr. Alicija Rodriges Fernandes (Alicija Rodriguez Fernandez) TTV komiteto vardu įteikė Lietuvos Respublikos Seimui Taikos vėliavą ir paskelbė Lietuvą Taikos Respublika. Šiuo apdovanojimu Lietuva, pirmoji pasaulyje valstybė, buvo pagerbta įvertinus nuoseklų taikos per kultūrą siekimą, Pasaulio kultūros dienos įteisinimą įstatymu, kasmetį Taikos vėliavos iškėlimą, Taikos miestų, miestelių, mokyklų skelbimą, kitas taikdariškas iniciatyvas.
„Tai įpareigoja mus ir toliau tęsti šias tradicijas, siekti ilgalaikės tarptautinės taikos per švietimą, kultūros skleidimą kiekvienoje žmogiškos veiklos srityje, o tai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų vertybių suvokimo ir sprendimų pasirinkimo, – sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos, Seimo Kultūros komiteto narys Vytautas Juozapaitis. – Kultūra plačiausiąja prasme vis labiau lieka vienintelis skiriamasis požymis, kuris išreiškia visuomenės tapatybės kūrybines pajėgas. Mūsų Konstitucijos preambulėje įrašyta: „Lietuvių Tauta (...) išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius (...)“. Ir dar pagrindiniame šalies įstatyme pasakyta: „Valstybė remia kultūrą ir mokslą, rūpinasi istorijos, meno ir kitų kultūros paminklų bei vertybių apsauga“. Todėl labai svarbu yra išlaikyti mūsų ateities kartas laisvas nuo praeities, depresinių įspūdžių, neleisti daryti įtaką jokioms politinėms ar žiniasklaidos priemonėms, auklėti jaunąją kartą, siekiant parodyti jai, kad taikos tikslų visame pasaulyje galima siekti taikiomis priemonėmis“.
Pasak parlamentaro, kadangi rugsėjis – mokslo metų pradžia, būtina ypatingą dėmesį skirti jaunosios kartos ugdymui pilietiškumo ir tautiškumo dvasia. Lietuvos pilietis turi suprasti teisinės valstybės principus, savo ir kitų tautų kultūros savitumą, kultūrų bendrybes ir skirtumus, gebėti dalyvauti priimant sprendimus, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Siekti, kad vaikai įgytų daug žinių, jaustųsi saugūs, sugebėtų racionaliai mąstyti, turėtų savo nuomonę, sugebėtų parodyti toleranciją kitoms kultūroms. Pirmiausia, siekti taikaus ir darnaus tarpusavio sugyvenimo, nes taiki ir saugi gyvenimo aplinka yra esminė žmogaus orumo ir valstybės vystymosi sąlyga, o pilietiškumas yra kelias į pasaulio taiką. Konfliktinė situacija ir požiūrio ar interesų skirtumai gali būti sprendžiami dialogo būdu, nesmurtinėmis priemonėmis. Tik tai leidžia užtikrinti ilgalaikį pagrindą taikai.
„Švietimas, mokslas, menas bei religija yra kultūros sudedamoji dalis. Todėl siekime kultūros prioriteto visose gyvenimo srityse. Remiantis aukščiausiomis vertybėmis siekime skatinti supratimo, tolerancijos ir taikaus sambūvio dvasią tarp visų žmonių, kurkime ateities kultūrą, nes kultūra yra taikos pagrindas. Taikos vėliava simbolizuoja „Taiką per kultūrą“ ir yra visų amžių žmonijos geriausių siekių išraiška“, – sakė prof. V. Juozapaitis.
Daugiau informacijos:
Seimo Kultūros komiteto narys Vytautas. Juozapaitis
Tel. (8 5) 239 6559, el. p. vytautas.juozapaitis@lrs.lt