Seimo TS-LKD frakcijos nario Audroniaus Ažubalio pranešimas: „Ekonominio saugumo politikos departamento naikinimas – Užsienio reikalų ministerijos vadovybės atsakomybės dėl neveiksnumo kratymasis“
2017 m. rugsėjo 13 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) narys Audronius Ažubalis trečiadienį vykusiame Užsienio reikalų komiteto posėdyje griežtai sukritikavo Užsienio reikalų ministerijos planus naikinti Ekonominio saugumo politikos departamentą (ESPD). Tokį sprendimą Seimo narys aiškina bandymu nusikratyti atsakomybę dėl Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovybės neveiksnumo sprendžiant esminius Lietuvai kylančius ekonominio ir ypač – energetinio saugumo klausimus, kurie tiesiogiai veikia ir šalies nacionalinio saugumo situaciją.
Prieš 12 metų įsteigtas ESPD pasiteisino kaip vienas iš raktinių padalinių strateginio Lietuvos tikslo – regioninės lyderystės transporto konkurencingumo ir energetinio saugumo srityse – įtvirtinimui. Kasdienis departamento diplomatų darbas ir nuolatinis dėmesys strateginiams – regiono energetikos ir transporto – sektoriams gerokai prisidėjo prie šių sektorių sėkmės ir lyderystės. ESPD uždavinys – nuolatos teikti diplomatinę–politinę paramą uosto ir geležinkelių įmonėms, prisidėti įgyvendinant strateginių, energetinio saugumo, energijos tiekimo diversifikavimo infrastruktūros projektus, identifikuoti ir informuoti apie Lietuvos nacionaliniams interesams kylančias grėsmes.
Būtent ESPD yra atsakingas už kasdienį Astravo, o taip pat ir Kaliningrado atominių elektrinių (AE) klausimo politiniame ir diplomatiniame lauke koordinavimą visais dvišaliais ir daugiašaliais kanalais, departamentas taip pat prisidėjo reformuojant Baltijos valstybių gamtinių dujų ir elektros rinkas, įgyvendinant Europos Sąjungos III energetikos paketą, Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo Klaipėdoje projektą, derantis dėl dujotiekių jungties su Lenkija. ESPD yra vienas iš Vilniuje veikiančio NATO Energetinio saugumo centro steigėjų.
„Ekonominio saugumo politiko departamento kompetencija ir atsakomybė už šiuo metu svarbiausius strateginius energetinius, transporto ir kitus infrastruktūrinius projektus nekelia abejonių dėl šio departamento svarbos. Todėl pasiūlymą naikinti šį strategiškai ne tik ministerijai, bet ir Lietuvai svarbų padalinį vertinu tik kaip URM vadovybės ir ministro Lino Linkevičiaus bandymą nusikratyti atsakomybę dėl toliau vystomo Astravo „monstro“ kaimynystėje bei nepavykusio susitarimo dėl bendrų desinchronizacijos nuo BRELL žiedo veiksmų su Baltijos valstybėmis. Taigi atsakingų už tai reikėtų ieškoti politiniame, o ne diplomatiniame lauke“, – kritikuodamas URM sprendimą kalbėjo Seimo narys Audronius Ažubalis.
Užsienio reikalų komiteto posėdyje paklaustas dėl ESPD likimo, ministras L. Linkevičius jo panaikinimą argumentavo ministerijos struktūros optimizacija. Seimo narys A. Ažubalio teigimu, tai niekaip nepaaiškina strateginių padalinių ypač svarbiu metu panaikinimo ir tai yra blogas signalas mūsų partneriams regione.
„Strateginių padalinių optimizacija negali silpninti strateginių padalinių, todėl toks argumentas tikrai nuvilia. Nors ministras L. Linkevičius ir jo komanda jau penkerius metus vadovauja Lietuvos diplomatinei tarnybai, panašu, kad tiek laiko neužteko įsisavinti URM išskirtinumo. Ji horizontaliai prižiūri ir koordinuoja kitų institucijų veiklą, vertina kaip atskiri sprendimai gali paveikti Lietuvos pozicijas nacionaline, regionine ir globalia apimtimis bei užtikrina, kad jų veiksmai atitiktų nacionalinį interesą bei strateginius prioritetus. Istoriškai ne kartą ministerija sustabdydavo „stumiamą“ siaurą tarpžinybinį interesą, prieštaraujantį Lietuvos pozicijai ir poreikiams“, – apibendrino A. Ažubalis.
Kontaktams:
Audronius Ažubalis
Seimo TS-LKD frakcijos narys
Mob. 8 658 42 488
El. p. [email protected]
Eglė Saulė Trembo