Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario Aurelijaus Verygos pranešimas: „ES didėja rinkos dalis, kurią užima generiniai vaistai“

2017 m. rugsėjo 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Ilgą laiką formuota nuomonė, kad generinių ir originalių vaistų kokybė skiriasi, tėra mitas, kuriuo jau seniai nebetiki Europos ir pasaulio šalys. Vienas iš pavyzdžių, kuris tai įrodo – Europos Sąjungos (ES) šalyse vis didėja rinkos dalis, kurią užima generiniai vaistai. Pavyzdžiui, generinių vaistų rinkos dalis Prancūzijoje siekia apie 70 proc., Ispanijoje – virš 50 proc., Belgijoje – apie 40 proc. Be to, Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos apsaugos sistema nuo 2006 iki 2016 metų sutaupė beveik 1,7 mlrd. dolerių, nes didžioji dauguma gyventojų rinkdamiesi vaistus vaistinėse prioritetą teikė generiniams vaistams.

Taip kalbėjo sveikatos apsaugos ministras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Aurelijus Veryga Seime vykusioje konferencijoje „Generiniai ir originalūs vaistai: įrodymai ir įsitikinimai“.

„Tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kokių rezultatų galima pasiekti, kai žmonės supranta vaistų gydomąsias savybes, pasitiki mokslo įrodymais pagrįsta medicina. Ir kuomet renkasi tokius produktus vaistinėse, kurie leidžia realiai sutaupyti, o sutaupytus pinigus panaudoti prasmingiau. Labai norėtųsi, kad Lietuva dar drąsiau eitų jau pramintu keliu. Juk mokytis ir kitų šalių sėkmingų patirčių nieko nekainuoja. Dabar pats tinkamiausias metas kalbėti apie generinių vaistų naudą, nes Lietuvos žmonės jau yra pasirengę suvokti, kad skirtumo tarp generinių ir originalių vaistų nėra“, – sako A. Veryga.

Ministras A. Veryga pastebi, kad turtingų šalių gyventojai labiau moka taupyti, yra linkę nepermokėti ir renkasi pigesnius generinius vaistus, kurie turi tokias pat gydomąsias savybes, kaip originalūs, kas įrodyta ir moksliniais tyrimais.

„Drąsiau tai galėtų daryti ir lietuviai, ypač, kai tai jau ne kartą išbandyta svetur ir yra pasiteisinę. Deja, Lietuvoje vis dar labai daug žmonių nėra linkę rinktis generinius vaistus ir daugeliu atvejų gerokai permoka už originalius vaistus. Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacijos duomenimis, Lietuva, lyginant su Estija ir Latvija, yra tarp lyderių pagal gyventojų ir valstybės išlaidas vaistams. Pirmoje vietoje tarp Baltijos šalių esame ir pagal išlaidas vaistams nes, vienas Lietuvos gyventojas vidutiniškai išleidžia daugiau nei estas ar latvis. Pavyzdžiui, Lietuvoje vienas gyventojas išleidžia 215 Eur, Estijoje ir Latvijoje – po 175 eurus.“, – sako ministras A. Veryga.

Tai daryti ragina ir tarptautinės organizacijos. Pavyzdžiui, Europos Komisija ragina Lietuvą imtis priemonių, kurios mažintų pacientų priemokas vaistams, o Pasaulio bankas rekomenduoja didinti generinių vaistų suvartojimą, kad būtų taupomos tiek piliečių, tiek valstybės lėšos.

Konferencijoje dalyvavusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė pabrėžė, kad norint formuoti mokslu grįstą požiūrį į generinius vaistus ypač didelis vaidmuo ir atsakomybė tenka gydytojams ir vaistininkams.

„Jie yra tie, kurie pirmiausiai turėtų sklaidyti įvairius mitus bei pacientui paaiškinti, jog generinis vaistas yra taip pat veiksmingas bei saugus, kaip ir patentinis. Deja, kartais Lietuvoje stebime visiškai priešingą situaciją: gydytojai ir vaistininkai prisideda prie mitų platinimo. Toks elgesys yra ypač neatsakingas, nes sukelia nepagrįstą pacientų nerimą, skatina juos permokėti už vaistus“, – sako A. Širinskienė.

Konferencijoje dalyvavusi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro Sveikatos sistemų ir visuomenės sveikatos departamento Sveikatos technologijų ir vaistų programos vadovė dr. Hanne Bak Pedersen pabrėžė, kad vaistai ir kiti sveikatai reikalingi produktai dažnai sudaro didžiausią šalių sveikatos išlaidų dalį.

„Lietuvoje vis dar yra labai didelės pacientų priemokos sveikatos sektoriuje. Būtent šios priemokos didina sveikatos prieinamumo netolygumus. Vienas geriausių būdų juos mažinti yra skatinti pigesnių, generinių vaistų vartojimą, Toks skatinimas svarbus visose šalyse, nes generinių vaistų pasirinkimas ir mažesnės jų kainos leidžia įtraukti daugiau naujų vaistų į kompensavimo sąrašus. Šalys tam turi įvairius politikos įrankius, kurie leidžia užtikrinti didelį generinių vaistų prieinamumą. Čia labai svarbus sveikatos apsaugos specialistų vaidmuo, nes jie gali padrąsinti ir informuoti žmones rinktis generinius vaistus. Žinoma, dar yra daug neišnaudotų galimybių, kaip sumažinti šalių ir gyventojų išlaidas vaistams, renkantis generinius vaistus“, – teigia PSO ekspertė.

Konferencijos metu buvo kalbėta apie tai, kad generiniai vaistai užtikrina tokį pat efektyvų ir saugų pacientų gydymą bei padeda taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas, tad jas galima panaudoti naujiems, pridėtinę terapinę vertę turintiems vaistams kompensuoti. Be to, pacientai neturi primokėti savo lėšų ir jas gali išleisti kitiems svarbiems kasdieniams dalykams.

Įprastinė praktika yra tokia, kad į rinką atėjus naujam vaistui, jis yra saugomas patento, tad ir gaminti jį gali tik vienas gamintojas. Tačiau pasibaigus patento galiojimui, vaisto formulė būna atskleidžiama ir jį ima gaminti ir kiti gamintojai, tokie vaistai yra vadinami generiniais. Svarbu žinoti, kad visiems vaistams, tiek originaliems, tiek generiniams yra keliami tokie patys kokybės reikalavimai. Europos vaistų agentūra užtikrina šią kontrolę. Lietuvos vaistinėse prekiaujama tik kokybiškais vaistiniais preparatais, kurie yra pagaminti geros gamybos praktikos reikalavimus atitinkančiose gamyklose.

Seimo konferencijoje dalyvauja ir Švedijos Karolinska instituto mokslininkas dr. Brajans Godmanas (Brian Godman), kuris pristato generinių vaistų vartojimo patirtį Europoje. Mokslininkas pristatė patirtį, kai, paskatinus gydytojų įsitraukimą, Švedijoje jau apie 15 metų gyvuoja racionalų vaistų vartojimą užtikrinanti Išmintingojo sąrašo (angl. Wise list) koncepcija. Jis priminė, jog diskutuojant apie vaistų efektyvumą ir saugumą privaloma kalbėti mokslo įrodymų, o ne įsitikinimų kalba.

Lietuvos aktualijas konferencijoje aptarė ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Bendradarbiavimo su Europos vaistų agentūra ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėja prof. Jolanta Gulbinovič. Ji kalbėjo apie vaistų skyrimo efektyvumą. Siekiant padidinti vaistų skyrimo efektyvumą būtina taikyti ne tik administracines, teisines, bet ir mokomąsias bei ekonomines priemones. Gydytojų mokymas apie racionalų vaistų vartojimą – labai svarbus.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Aurelijus Veryga

Tel. (8 5)  239 6661, el. p. [email protected]

 

 Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė

Tel. (8 5)  239 6683, el. p. [email protected]

 

LVŽS infocentras

[email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2017-09-22 10:47
   Eglė Saulė Trembo