Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narių J. Oleko ir A. Syso pranešimas: „Socialdemokratai remia biudžeto projektą, tačiau regi ir problemų“

2017 m. spalio 19 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo nariai Vyriausybės pateiktą valstybės ir savivaldybių biudžetų projektą vertina teigiamai, tačiau jame esama ir trūkumų.

Vienas iš trūkumų – pernelyg mažas bazinio atlyginimo didinimas mokytojams, socialiniams darbuotojams, kultūrininkams, valstybės tarnautojams, savivaldybių darbuotojams, politikams, teisėjams, pareigūnams. Vyriausybė planuoja bazinį atlyginimą didinti nuo 130,5 iki 132 eurų, kai iki krizės šis dydis siekė 490 litų, arba 141,9 eurų. Lietuvoje darbo užmokestis nuolat auga, tačiau viešojo sektoriaus darbuotojų, kurių darbo užmokestis susijęs su baziniu atlyginimu ir kurių yra apie 200 tūkst., realios pajamos netgi mažėja, nes tik šiek tiek didėsiančias pajamas „suvalgo“ infliacija.

Tai, kad reikia didinti šį dydį, liudija ir Seimo kanceliarijos darbuotojos laiškas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkui, socialdemokratui Algirdui Sysui. Darbuotoja rašo, kad Seime dirba jau ilgus metus, bet per keletą dešimtmečių darbo užmokestis didėjo vos tris kartus, o krizė nesibaigia iki šiol.

„Atlyginimą, tai yra koeficientą, mums didino 3 kartus, jeigu neklystu. Paskutinį kartą – prieš krizę. Deja, ne visus metus gavome didesnį 200 litų atlyginimą ir po to per krizę jį nuėmė. Žodžiu, krizė mums nesibaigia iki šiol“, – apgailestavo Seimo darbuotoja.

Kitas trūkumas – nesubalansuotas valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio augimas. Šiuo metus šis dydis siekia 102 eurus ir jį ketinama didinti iki 122 eurų. Socialdemokratų nuomone, VRP didinimas yra sveikintinas, bet pernelyg mažas, jis turėtų kilti aukštyn proporcingai su minimalios mėnesio algos didinimu.

Tarkime, 2008 m. rugpjūčio mėn. VRP siekė 350 litų (101,3 euro), minimali alga – 850 litų (246 eurai). VRP šiuo metu siūloma didinti iki 122 eurų, o minimali mėnesio alga (MMA) – iki 400 eurų. Vadinasi, per tą laiką MMA augo kur kas sparčiau nei VRP. MMA augant greičiau nei VRP žmonės patenka į spąstus: minimaliai algai bent 1 euru peržengus nustatytą ribą, jie netenka teisės į kompensacijas ir kitą valstybės paramą.

Sveikindami, kad Vyriausybė sutiko su 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata centralizuotam šildymui, socialdemokratai siūlo tokią pat lengvatą nustatyti visoms kuro rūšims, nes, priešingu atveju, diskriminuojami individualiuose namuose gyvenantys asmenys, nors dažnai tai šeimos su vaikais arba senyvi asmenys.

Socialdemokratai taip pat nepritaria papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (PNPD) naikinimui dirbantiems ir vaikus auginantiems piliečiams. Šiuo metu PNPD siekia 200 eurų už kiekvieną vaiką, juo galėjo pasinaudoti dirbantys vidurinio sluoksnio gyventojai. Vyriausybė pasiūlė šį dydį naikinti ir skirti apie 30 eurų dydžio vaiko pinigus už visus vaikus bei dar pridėti paramos, jei šeimos pajamos vienam asmeniui bus mažesnės nei 183 eurai. Socialdemokratų nuomone, Vyriausybės priemonės naudingos skurdžiausiam sluoksniui, tačiau pagalba teikiama vidurinio vaikus auginančio sluoksnio sąskaita.

LSDP Seimo nariai nesupranta, kodėl Vyriausybė neapsvarstė progresyvaus gyventojų pajamų mokesčio idėjos, nes ši priemonė yra viena iš rekomenduojamų mažinant pajamų nelygybę ir užtikrina visuomenės narių tarpusavio solidarumą.

 

Daugiau informacijos:

LSDP Informacijos centras

Mob. 8 685 831 28

   Naujausi pakeitimai - 2017-10-19 15:48
   Rūta Mensonaitė