Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narės G. Burokienės pranešimas: „Maisto kokybės srityje būtini koordinaciniai mechanizmai“

2018 m. sausio 5 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Penktadienį Seime įvyko Laikinosios tyrimų komisijos dėl maisto produktų kokybės posėdis, kuriame dalyvavo ir Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Povilas Andriukaitis.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. O. Posaškova)

Pasak komisijos svečio V. P. Andriukaičio, maisto kokybės problematika matoma visoje Europos Sąjungoje ir nėra objektyvių duomenų, rodančių, kad kokybiniai skirtumai – tik Rytų ir Vidurio Europos diskriminacijos apraiška, mat apie dvejopą kokybę kalba ir tokios šalys kaip Vokietija, Belgija, Liuksemburgas. Vis dėlto, atsakingas už maisto saugą Europos Komisijos narys sutiko, kad, nors maisto produktas gali būti saugus vartoti, bet skirtinga jo kokybė gali skirtingai veikti sveikatą ilgalaikėje perspektyvoje.

„Maisto kokybė yra vartotojų teisių klausimas, bet kokybės klausimai yra netiesiogiai susiję su sveikatos klausimais: epidemiologiniai tyrimai rodo, kad ta visuomenės dalis, kuri yra neturtingesnė, ilgai perka pigius ir mažai šviežių ingredientų turinčius produktus, o ypač ta dalis, kuri naudojasi greito maisto paslaugomis, po to daugiau serga diabetu, nutukimu, vėžiu bei širdies ir kraujagyslių ligomis“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Komisijoje paliestas ir prekių ženklinimo klausimas: šiuo metu sudėtinga ant maisto pakuotės pamatyti svarbiausius produkto rodiklius, mat vietos mažai, rašytinės informacijos daug, o šrifto dydis toks, kad dažnas žmogus paprasčiausiai jo negali perskaityti. Todėl komisijos nariai aptarė galimybę ženklinti produktus specialiais sutartiniais ženklais, kurie atspindėtų pagrindines produkto savybes. Įžvelgus problemas dėl skaidrumo bei tikslumo, Europos Komisijoje diskutuojama dėl esamų teisės aktų papildymo, kur galbūt būtų didinamas bausmių ir sankcijų mechanizmas, tačiau tai paaiškės gavus tarpinį projektą dėl dvejopos kokybės produktų metų pabaigoje.

Diskusijoje su Europos Komisijos nariu spėta paliesti ir dar vieną Lietuvai ypatingai aktualią temą – cukraus mokesčio efektyvumą siekiant mažinti cukraus suvartojimą šalyje.

„OECD (Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija), European Observatory, PSO (Pasaulio sveikatos organizacija), Pasaulio bankas turi labai išsamias studijas, įrodančias, kad mokestiniai svertai yra labai efektyvūs reguliuojant rizikingus ingredientus maiste.“ – sakė pats gydytoju daug metų dirbęs Europos Komisijos narys.

Seimo LVŽS frakcijos narės, Laikinosios tyrimų komisijos dėl maisto produktų kokybės pirmininkės Guodos Burokienės teigimu, nors Europos Sąjungos lygmeniu jau matomi žingsniai, padėsiantys spręsti dvejopos kokybės klausimą, tai neatleidžia nuo atsakomybės imtis priemonių ir nacionaliniu lygiu.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. O. Posaškova)

„Europos Komisijos tarpinis raportas dėl dvejopos kokybės maisto produktų bus šių metų gale, tačiau mes negalime sudėję rankų sėdėti, kol žmonės toliau vartos galimai prastesnės kokybės produktus. Būtini ne tik koordinaciniai mechanizmai, bet ir aiškios taisyklės šalies viduje, kuo mes prekiaujame, kaip tai ženkliname ir kokius reikalavimus keliame. Mes komisijoje toliau dirbsime šia linkme, kad ne tik tarptautiniai, bet ir nacionaliniai teisės aktai būtų konkretūs ir užtikrinantys kokybišką produkciją mūsų žmonėms“, – po diskusijos komentavo G. Burokienė.

Kitas komisijos posėdis numatomas sausio 11 dieną 13 val. Jame dalyvauti pakviesti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika bei maisto produktų pardavėjų ir tiekėjų atstovai.

 

Daugiau informacijos:

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė

Laikinosios tyrimų komisijos dėl maisto produktų kokybės pirmininkė Guoda Burokienė

Tel. (8 5)  239 6705

El. p. [email protected]

   Naujausi pakeitimai - 2018-01-05 14:25
   Rūta Mensonaitė