Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario E. Gentvilo pranešimas: sprendimais dėl LRT „valstiečiai“ žengia antikonstituciniu keliu

2018 m. vasario 9 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimas sausio 12 d. nutarimu sudarė laikinąją tyrimo komisiją ir pavedė jai atlikti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos parlamentinį tyrimą.

Mano manymu, toks parlamentinis tyrimas yra antikonstitucinis. Lietuvos Konstitucinis teismas dar 2006 m. gruodžio 21 d. byloje ,,Dėl nacionalinio transliuotojo statuso, valdymo ir teisių“ priėmė nutarimą, kuriuo nustatė, kad politikai, jų grupės ar institucionalizuotos grupės (pvz., Seimas ar Vyriausybė) negali atlikti LRT veiklos kontrolės. Taip pat šiuo nutarimu Konstitucinis teismas pasisakė, kad LRT nepriklausomumą užtikrina esamas valdymo modelis – LRT Taryba, administracija bei administracinė komisija.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija atsisakė deleguoti savo narius į Seimo sudarytą tyrimo komisiją teigdami, kad negalime dalyvauti nekonstitucinėje veikloje.

Tačiau Seimo „valstiečiai“, dalis konservatorių bei dalis socialdemokratų darbo frakcijos narių palaikė šios komisijos sudarymą nepaisydami daugelio perspėjimų dėl galimo šių veiksmų nekonstitucingumo. Išsakysiu tik savo asmeninę nuomonę, ko šiais veiksmais siekia „valstiečiai“, kuriems (gal to nesuprasdami) patalkino daugumos partneriai ir net kai kurie opozicionieriai.  

Manau, kad „valstiečių“ tikslas iki 2019 m. vyksiančių savivaldos, Europos Parlamento ir Prezidento rinkimų yra perimti įtaką LRT valdyme bei pasiekti kitokio turinio bei palankaus jų veiklos nušvietimo. Suprasdami, kad kalbos apie laidų turinio kontrolę būtų akivaizdžiai antikonstitucinės, nė vienas „valstietis“ sudarant Seimo komisiją net neužsirašė diskusijoms. Kad neprisišnekėtų... Tačiau vienas jų frakcijos narys (Naglis Puteikis) nesusivaldė ir prisišnekėjo. Ne apie skaidrumą, finansus ar valdymą, bet apie ,,Panoramos“ ir kitų laidų turinį, tarnavimą kai kuriems sluoksniams ir pan.

Nors Ramūnas Karbauskis po to ir neigė, kad tai yra „valstiečių“ pozicija, faktas liko kaip blynas – ir tas pats apie laidų turinio kontrolę.

Gausios kritikos bei išpuolių susilaukė ir Edmundas Jakilaitis laidų ,,Dėmesio centre“, ,,TV forumas“ ir kitų LRT laidų vedėjas. Užkliuvo būtent tas, į kurio laidas R. Karbauskis atsisakė ateiti nuo pat kadencijos pradžios. Bet po to „valstiečiai“ ,,sustabdė arklius“, nes susivokė, kad tikslas yra ne E. Jakilaitis, bet įtakos visoje   LRT perėmimas. Mušti E. Jakilaitį yra beprasmišką – su savo laidomis pereis dirbti į BTV ar TV3 kanalą ir šie komerciniai, valdžios nekontroliuojami, kanalai taps priešiški „valstiečiams“.

Tad „valstiečiams“ liko toliau galvoti, kaip daryti įtaką LRT. Pirmiausiai – kompromituoti viešumoje. 

R. Karbauskis, dar komisijai net nepradėjus darbo, surengė spaudos konferenciją, duodamas tonaciją būsimam tyrimui. Spaudos konferencijos leitmotyvas labai taiklus ir paveikus daugybei žmonių – ,,LRT už vieną dainą moka 1000 eurų“. Bet vien emocijomis toli nevažiuosi. Pagaliau „valstiečiai“ suprato, kad esminė institucija, lemianti LRT veiklą yra LRT Taryba. Ir būtent joje „valstiečiai“ neturi ir neturės jokios įtakos. Mat į LRT Tarybą ankstesnis Seimas delegavo narius dar 2016 metais ir paskyrė juos eiti pareigas iki 2022 m. Toks yra įstatymas ir „valstiečiai“ lieka it musę kandę.

Tad nenuostabu, kad praėjusią savaitę „valstietis“ Seimo narys Tomas Tomilinas jau prabilo apie netinkamą LRT Tarybos veiklą. Šią užuominą suprantu, kaip pamąstymą keisti LRT Tarybos sudarymo principus ir tuo pačiu įgyti galimybę daryti įtaką LRT veiklai. Dar daugiau – vasario 8 dieną komisijos posėdyje nuskambėjo „valstiečių“ atstovo pasvarstymas, kad gal vertėtų įvesti dar vieną valdymo instituciją – pvz., LRT Valdybą. Prisiminkime, kaip „valstiečiai“ pavadino laikinąją tyrimo komisiją – ,,LRT VALDYMO finansinės ir ūkinės veiklos tyrimo“. Komisijai pavesta 12 užduočių ir jau pati pirma skamba taip: ,,1) įvertinti, ar LRT valdymo struktūra <...> sudaro sąlygas racionaliai naudoti valstybės biudžeto lėšas <...>.“

Galiu spėti, kad „valstiečiai“ jau apsisprendė. Jų ,,dėmesio centre“ bus ne E. Jakilaitis, ne A. Siaurusevičius, bet valdymo struktūra. Užtenka įvesti papildomą valdymo grandį suteikiant jai specialias funkcijas. O tada – nauji asmenys naujoje valdymo grandyje, naujos užduotys LRT Tarybai bei administracijai ir šlovė gandrams bei „valstiečiams“!

Todėl esu priverstas jau visai tiksliai pacituoti 2006 m. gruodžio 21 d. Konstitucinio teismo nutarimą dėl LRT nepriklausomumo ir valdymo struktūros. Konstitucinis teismas pasakė – ,,Ypač pabrėžtina, kad siekiant užtikrinti LRT nepriklausomumą nuo valdžios institucijų (jų pareigūnų), kitų asmenų kišimosi į LRT veiklą, <...> buvo įtvirtintas toks LRT valdymo modelis, kur itin svarbus vaidmuo tenka LRT Tarybai <...>.“ Tokia Konstitucinio teismo doktrina rodo, kad bandymai keisti LRT valdymo struktūrą ir ypač bandymai  perimti LRT Tarybos funkcijas yra antikonstituciniai bei kėsinasi į LRT nepriklausomumą. Ar „valstiečiai“ pasiryžę žengti tokį žingsnį? Nežinau, tačiau ligšioliniai veiksmai rodo, kad Lenkijos ir Vengrijos valdžios įtvirtinimo ,,reformos“ lietuviškiems „valstiečiams“ nuoširdžiai patinka.

 

Daugiau informacijos:

Liberalų sąjūdžio pirmininkas, frakcijos seniūnas Seime

Eugenijus Gentvilas

Mob. 8 698 42794

El. p. [email protected] 

   Naujausi pakeitimai - 2018-02-09 14:00
   Rūta Mensonaitė