Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo LSDD frakcijos nario A. Butkevičiaus pranešimas: „EBPO narystė asocijuojasi su užrašu „Atidaryta“

2018 m. gegužės 3 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Gegužės 3 d. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Tarybos posėdyje nuspręsta Lietuvą pakviesti prisijungti prie EBPO. Tai būtų galutinis žingsnis ilgame kelyje, Lietuvai siekiant narystės „turtingųjų“ klube. Šia proga Seime apie narystės privalumus ir nueitą kelią kalbėjo ne tik Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, bet ir Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos nariai – XVI-osios Vyriausybės Ministras Pirmininkas, parlamentaras Algirdas Butkevičius, kurio valdymo metu gerokai pasistūmėta narystės link, ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Kaip žinia, Lietuva ne sykį bandė tapti „turtingųjų klubu“ vadinamos EBPO dalimi, jos visateise nare. Mėginimų būta tris kartus. Pirmasis iš jų buvo 1996 metais. Būtent šiais metais kartu su Latvija ir Estija paskelbėme deklaraciją, prašydami glaudesnio bendradarbiavimo su EBPO. Buvo sudaryta programa, pagal kurią Baltijos valstybėms buvo teikiama pasirengimo narystei pagalba. Atėjus laikui priimti sprendimus, EBPO pasirinko pradėti derybas ne su mumis, ne su kaimynine Latvija, o tik su Estija. Inicijuoti dialogą antrą kartą mėginome 2002 m.“, – primena A. Butkevičius. Apie siekį tapti EBPO nare kalbėjo ir Gedimino Kirkilo Vyriausybė. Politikai to siekė ir ruošėsi ne vieną kadenciją. Paraiška buvo teikiama ir trečią kartą 2012 m., deja, ir vėl nesėkmingai. O XVI-oji Vyriausybė, vadovaujama A. Butkevičiaus, siekį tapti EBPO nare užsibrėžė kaip vieną esminių tikslų. Derybos pagaliau sėkmingai užbaigtos.

Ir nors oficialus bendradarbiavimas su EBPO prasidėjo 2015 m., vis dėlto aktyvūs darbai šioje sferoje vyko daug anksčiau. Pasak A. Butkevičiaus, „ledai“ iš vietos pajudėjo 2013 m.

„Nedaug kam yra žinoma, kad būtent 2013 m. dvišalio susitikimo su Vokietijos kanclere Angela Merkel metu, užsiminus apie mūsų vieną pagrindinių užsienio politikos prioritetų – norą tapti visateise EBPO nare, ponia A. Merkel nesudvejojo ir susisiekusi su šios organizacijos generaliniu sekretoriumi Chose A. Gurija (José Ángel Gurría) telefoninio pokalbio metu užtarė mus geru žodžiu. Tokį ponios A. Merkel žingsnį šiandien vertinu kaip pagarbos Lietuvai išraišką. Vokietijos kanclerės palaikymas šiuo svarbiu Lietuvai klausimu pravėrė mums „duris“, pro kurias ilgai nedelsdami ryžtingai ir žengėme“, – sako Seimo narys A. Butkevičius.

2015 m. gruodžio 16 d. A. Butkevičiaus Vyriausybė pritarė pagrindiniam stojimo į EBPO strateginiam dokumentui – Lietuvos pradiniam memorandumui, kuriuo Lietuva prisiėmė įsipareigojimus suderinti nacionalinį teisyną su EBPO nuostatomis. 2016 m. sausio 21 d. Lietuvos pradinis memorandumas buvo įteiktas EBPO vadovybei.

Mažai kam žinomas ir kitas faktas, kad į Lietuvos iniciatyvą buvo žiūrima rezervuotai. A. Butkevičiaus Vyriausybės delegacijai viešint Prancūzijoje, buvo sulaukta ne tik sveikinimų, bet ir abejonių Lietuvos galimybėmis. Tuometiniam Ministrui Pirmininkui A. Butkevičiui teko užduotis įtikinti užsienio valstybių nuolatinius atstovus, reziduojančius EBPO, kad esame nusiteikę ryžtingai ir nebijome pokyčių, kurie yra neišvengiama stojimo į organizacija dalis.

„Pagal „nerašytą“ EBPO plėtros politiką, kalbėtis su nauja valstybe kandidate iš Europos, norėta tik užbaigus derybas su Latvija. Teko įdėti nemažai darbo ir įtikinti dvejojančius užsienio valstybių nuolatinius atstovus prie EBPO, kad derybos su kaimynine Latvija nėra priežastis atitolinti dialogą su mumis. Tvirtas mūsų pozicijos laikymasis, netgi sakyčiau, užsispyrimas, leido pelnyti EBPO ambasadorių palankumą derybų su Lietuva atžvilgiu. Žinia, kad tuoj turėtume tapti EBPO nariais tik įrodo, kad mums pavyko ne tik nubrėžti kryptį, bet kartu ją ir įgyvendinti. Turime būti dėkingi visiems prisidėjusiems prie šio tikslo įgyvendinimo – šalies vadovams, buvusiems ir esamiems, kurie dirbo šioje srityje, mūsų valstybės diplomatams ir specialistams“, – sako parlamentaras A. Butkevičius.

„Visi puikiai suprantame apie buvimo šioje organizacijoje naudą. Apie ją daug kalbėjo ir Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Tačiau išskirti noriu vieną esminių privalumų – narystė EBPO, be abejonės, asocijuojasi su užrašu „Atidaryta“, kurį Lietuva pasikabins ant savo „durų“, kai bandys pritraukti tiesioginių užsienio investuotojų“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Anot užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, pasirengimo narystei procedūrą Lietuva sėkmingai užbaigė dar  balandžio viduryje. Specialioje EBPO Tarybos sesijoje balandį viešėjusiai Lietuvos Prezidentei EBPO Generalinis Sekretorius akcentavo, kad Lietuva pademonstravo greičiausią ir efektyviausią stojimo procesą ir pažymėjo įspūdingą reformų įgyvendinimo mastą ir greitį.

„Narystė EBPO yra kokybės ženklas, užtikrinantis, kad šalis laikosi aukščiausių pasaulinių standartų korporatyvinio valdymo, investicijų, konkurencijos, finansų rinkų ir viešojo administravimo srityse – tai stiprus signalas užsienio investuotojams. Lietuva jau ženkliai pasistūmėjo įgyvendindama svarbiausias rekomendacijas“, – pabrėžė L. Linkevičius.

 

Daugiau informacijos:

Seimo LSDD frakcijos atstovė

Evelina Butkutė-Lazdauskienė

Mob. 8 650 48 830

   Naujausi pakeitimai - 2018-05-03 13:10
   Monika Kutkaitytė