Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo LSDD frakcijos narių I. Šiaulienės ir R. Šalaševičiūtės pranešimas: „Valstybės remiamų pajamų didinimas – vienas iš būdų mažinti socialinę atskirtį“

2019 m. balandžio 16 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo kanceliarijos (aut. Dž. G. Barysaitė) nuotrauka

 

Balandžio 16 d. Seimo Pirmininko pavaduotoja, Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narė Irena Šiaulienė įregistravo įstatymo projektą, kuriuo būtų didinamos valstybės remiamos pajamos, siekiant socialinės atskirties mažinimo. Kartu su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininke Rimante Šalaševičiūte surengtoje spaudos konferencijoje I. Šiaulienė pasiūlė palaipsniui didinti valstybės remiamų pajamų dydį (VRP) nuo 50 proc. iki 100 proc. kasmet apskaičiuojamo minimalaus vartojimo poreikio dydžio ( MVPD).

„Ši Vyriausybė ir Seimo valdančioji dauguma savo programinėmis nuostatomis yra įsipareigojusi mažinti socialinę atskirtį. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šalyje 2017 m. žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie 650 tūkst. Asmenų. Skurdžiausiai gyvena neįgalieji, neturintys kvalifikacijos bedarbiai, mažas pajamas gaunantys gyventojai, šeimos su vaikais, vieniši tėvai ir pagyvenę žmonės, t. y., gyventojų grupės, kurių gaunamos pajamos priklauso nuo socialinės apsaugos išmokų dydžių. Turime imtis realių priemonių, kad mažintume skurdą, ir manome, kad valstybės remiamų pajamų didinimas yra vienas iš būdų“, – sako I. Šiaulienė.

Pernai socialinės apsaugos išmokų dydžiai susieti su ekonominiais rodikliais, ir VRP pirmą kartą padidintos iki 122 eurų bei sudaro 50 proc. kiekvienais metais apskaičiuojamu MVPD, kuris šiuo metu yra 245 eurai. Įstatymo projekto iniciatoriai, LSDD frakcijos nariai I. Šiaulienė, R. Šalaševičiūtė, Andrius Palionis, Algirdas Butkevičius yra įsitikinę, kad VRP privalo būti didinamos.

„Nors VRP atitinkamai didėja priklausomai nuo didėjančios metinės infliacijos, maisto ir ne maisto prekių bei paslaugų kainų, tačiau tokia valstybės teikiama parama nesuteikia jos gavėjams bent kiek oresnio gyvenimo galimybės. Žmonės atsiduria tarsi užburtame rate, parama labiausiai skurstantiems niekada neužtikrins minimalių poreikių. Norėdami išeiti iš šio užburto rato, privalome didinti VRP dydį ir siūlome tai daryti palaipsniui, kasmet, kol pasieksime 100 proc. kasmet apskaičiuojamo MVPD“, – sako Seimo Pirmininko pavaduotoja I. Šiaulienė. Siūloma, kad įstatymas pradėtų galioti 2020 m., o iki 2024 m. VRP pasiektų MVPD.

Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė R. Šalaševičiūtės sako, kad VRP turi būti derinamas su valstybės biudžeto galimybėmis konkrečiu laikotarpiu, todėl ir siūloma didinti paramą palaipsniui, parengiant ilgalaikę valstybės paramos didinimo programą.

„Nuo Vyriausybės reakcijos į šį pasiūlymą priklausys ir tai, kaip šis projektas skinsis kelią Seime. Bet tikiu, jog būdami valdančioje daugumoje galime įgyvendinti žmonėms duotus pažadus, mažinti skurdą. Juolab, kai Europos institucijos vis pabrėžia būtinybę Lietuvai mažinti socialinę atskirtį“, – sako Seimo narė R. Šalaševičiūtė.

2017 m. skurdo rizikos riba buvo 307 eurai per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 644 eurai šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų bei dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus. „Socdarbiečių“ įsitikinimu, projektas realiai padėtų išspręsti skurdo problemą. Tam, preliminariais skaičiavimais, reikėtų papildomai apie 116 mln. eurų kasmet ( 92 mln. eurų iš savivaldybių biudžeto ir 24 mln. eurų iš valstybės biudžeto).

„Tikslų poreikį apskaičiuotų Vyriausybė priimtoje programoje, bet galėtume panaudoti socialinėms reikmėms nepanaudotas lėšas. Pavyzdžiui, pernai socialinėms pašalpoms, būsto šildymo, karšto ir geriamo vandens išlaidų kompensacijoms nepasiturintiems gyventojams buvo skirta 223,3 mln. eurų, tačiau dėl kylančios ekonomikos ir augančių gyventojų pajamų 117,5 mln. eurų buvo nepanaudota, todėl galėjo būti perskirstyta kitoms socialinės apsaugos sritims. Taigi šiuos nepanaudotus pinigus būtų galima skirti VRP didinti“, – sako R. Šalaševičiūtė.

 

LSDD frakcijos informacija

Evelina Butkutė-Lazdauskienė

Mob. 8 650 48 830

   Naujausi pakeitimai - 2019-04-16 11:59
   Eglė Saulė Trembo