Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo SRDK pirmininkės R. Šalaševičiūtės pranešimas: „Bet kokią negalią turinčiam žmogui turi būti sudarytos sąlygos integruotis į visuomenę“

2019 m. gegužės 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Vos prieš keletą dienų pasibaigusi akcija „Galiu daugiau, nei tu manai“, buvo skirta skleisti žinią apie žmones su Dauno sindromu. Akcijos sumanytojus pasikvietė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė ir aptarė problemas, kylančias integruojant žmones su Dauno sindromu į visuomenę.

„Žmonės su Dauno sindromu gali daugiau, nei mano daugelis. Tačiau labai svarbu, kad visuomenė juos priimtų, suteiktų galimybę mokytis, dirbti, užsiimti mėgstama veikla ir, svarbiausia, būti tarp mūsų visų ir tapti pilnaverčiais visuomenės nariais. Šios akcijos tikslas – griauti egzistuojančius stereotipus ir šviesti visuomenę apie Dauno sindromą turinčius žmones“, – sako akcijos „Galiu daugiau, nei tu manai“ iniciatorius Tautvydas Piragis.

R. Šalaševičiūtės teigimu, bet kokią negalią turinčiam žmogui turi būti sudarytos sąlygos integruotis į visuomenę. Pasak parlamentarės, vaikai su Dauno sindromu yra labai skirtingi, todėl ir jų galimybės mokytis bendrojo lavinimo mokyklose kartu su sveikais vaikais turi būti įvertinamos ne tik pagal diagnozę, bet ir pagal sutrikimo sudėtingumo laipsnį.

„Vaikai su lengva protine negalia labai gerai integruojasi bendrojo lavinimo mokyklose. Be to, mokydamiesi kartu su kitais vaikais jie pasiekia geresnių rezultatų, lengviau socializuojasi. Tai, kad trūksta specialiųjų pedagogų, dirbančių su žmonėmis su negalia, yra mitas. Uždarius specialiąsias mokyklas liko daug darbuotojų, kurie buvo nukreipiami į bendrojo lavinimo mokyklas. Ar jie nori dirbti šį darbą – kitas klausimas. Visuomenėje klaidingai formuojama nuomonė, kad kiekvienam vaikui su negalia yra reikalingas specialusis pedagogas. Iš tiesų yra reikalingi pedagogų padėjėjai tiems vaikams, kurių psichikos sutrikimas yra sunkesnis nei lengvas. Specialistai yra ruošiami, tačiau pačioje sistemoje tikrai yra spragų“, – sako SRDK pirmininkė.

Parlamentarės nuomone, pokyčiai negalią turinčių asmenų užimtumo sistemoje yra būtini.

„Visame pasaulyje žmonės su Dauno sindromu įtraukiami į darbo rinką, vaikai lanko paprastas, ne specializuotas, bendrojo lavinimo mokyklas“, – sako R. Šalaševičiūtė.

Parlamentarės iniciatyva, rudenį bus surengta konferencija, į kurią žadama pakviesti švietimo ir mokslo ministrą, specialiuosius pedagogus, Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos narius tam, kad būtų išgryninti klausimai, ką reikėtų keisti sistemoje, kad vaikų su Dauno sindromu integracija vyktų sklandžiau ir efektyviau.

T. Piragis jau antrus metus leidžiasi į dviračių žygį iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą. Šiek tiek daugiau nei per dvi savaites jis kartu su bendraminčiu Andriumi Vasiliausku numynė 2900 km per Europą ir Lietuvą. Visi akcijos metu surinkti pinigai bus pervedami Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos Lietuvoje organizuojamoms edukacinėms programoms.

„Susitikimuose su žmonėmis matome, kad tai, ką darome, yra labai reikalinga šeimoms, auginančioms vaikučius „Saulytes“. Mūsų tikslas – mažinti Dauno sindromą turinčių žmonių atskirtį Lietuvos visuomenėje, todėl nenuleisime rankų ir kitais metais minsime vėl“, – sako dukrytę su Dauno sindromu auginantis T. Piragis. 

 

Parengė ir daugiau informacijos teiks

Seimo LSDD frakcijos atstovė

Evelina Basevičiūtė

Mob. 8 659 05 010

   Naujausi pakeitimai - 2019-05-22 09:30
   Monika Kutkaitytė