Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario Aurimo Gaidžiūno pranešimas: „Įgyvendintas trumpos grandinės pagrindu pilotinis projektas – ekologiško maisto tiekimas viešojo maitinimo įstaigoje“

2019 m. birželio 5 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Kaimo reikalų komitetas beveik prieš dvejus metus, 2017 m. gruodžio 13 d. organizavo konferenciją „Lietuviškų ekologiškų produktų vartojimo skatinimas viešojo maitinimo sektoriuje“, kurioje  buvo diskutuota   kaip suaktyvinti ekologiškų produktų vartojimą viešajame maitinime: paskatinti lietuviškų ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo ir vartojimo plėtrą ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigose  ligoninėse ir globos namuose. Visi konferencijos dalyviai pasisakė už tai, kad perėjimas prie vadinamųjų trumpųjų maisto grandinių viešojo maitinimo įstaigose, ne tik finansiškai sustiprintų nedidelius ūkius, bet ir padėtų mūsų vaikams nuo mažų dienų ugdyti sveikos mitybos įpročius.

Pritardamas  šioje konferencijoje išsakytiems pasiūlymams, 2017 m. gruodžio 20 d. Kaimo reikalų komitetas priėmė sprendimą, kurį vykdydama Žemės ūkio ministerija įgyvendino  pilotinį projektą – pavyzdinį trumpos grandinės pagrindu ekologiško maisto  tiekimą dviejuose Ukmergės darželiuose „Žiogelis“ ir „Nykštukas“. Į vieną iš jų „Žiogelį“, įvertinti minėto projekto privalumus ir trūkumus 2019 m. birželio 5 d. buvo organizuotas Komiteto išvažiuojamasis posėdis kartu su kitų institucijų atstovais.

 

Žemės ūkio rūmų nuotrauka

 

Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktorės pavaduoja ugdymui Vida Dalė Jankūnienė aprodė svečiams darželio teritorijoje vaikų sodintą sodą, prieskoninių augalų lysves ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos padovanotą šiltnamį, kuriame auginamos daržovės. Ji pasidžiaugė, kad tiek darželio auklėtiniai, jų tėveliai, tiek darželio administracija  šiuo projektu – sveiku ekologiniu maistu yra labai patenkinti. Darželiui reikia tik dalies finansavimo, su viskuo kitu jie puikiai susitvarko. Darželio auklėtinių tėvai už savo vaikų geresnį maitinimą nieko papildomai nemoka. Darželio direktorės pavaduotoja klausė, ar šis projektas bus tęsiamas ir kitus metus.

Posėdžio dalyvių nuomone, šį projektą reikėtų ne tik tęsti, bet ir plėsti, todėl projekto dalyviai buvo paprašyti pateikti savo pasiūlymus Žemės ūkio ministerijai. Atsižvelgiant į įgytą patirtį ir naujus pasiūlymus, numatomas minėtų taisyklių koregavimas, siekiant plėtoti ekologiškų produktų integravimą į vaikų maitinimą.

Posėdyje žemės ūkio viceministras Darius Liutikas informavo, kad skatinant ekologiškų produktų vartojimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose, patvirtintos „Ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisyklės“, kuriose nustatoma paramos skatinant vartoti ekologiškus produktus administravimo schema bei kriterijai, kuriuos turi atitikti ikimokyklinio ugdymo įstaiga, norėdama gauti paramą. Šiai priemonei finansuoti skirta 186 tūkst. eurų. Viceministras pasiūlė darželio administracijos atstovams  ir ekologinio maisto augintojams-tiekėjams pateikti pasiūlymus, ką reikėtų tobulinti. Jo nuomone šį projektą reikia ne tik tęsti, bet ir plėsti.

Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas informavo, kad įgyvendinant šį projektą nelengva buvo vykdant viešuosius pirkimus, vieną teko net  nutraukti. Tačiau projekto rezultatai, teigiami vaikų ir jų tėvų atsiliepimai nudžiugino visus. Didžiausia problema buvo išaugusios maisto produktų kainos – vaikų grupei iki 3 metų produktai pabrango apie 89 procentus, ikimokyklinei grupei – net iki 101 procento. Tokį kainų pakilimą, jo nuomone, lėmė logistikos kaštai. Maisto kainų pabrangimui kompensuoti Žemės ūkio ministerija skyrė kiekvienam darželiui po 10 tūkst. eurų, o Ukmergės rajono savivaldybė – dar iki 7 tūkst. eurų.

 

Žemės ūkio rūmų nuotrauka

 

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis siūlė, kad viešajam sektoriui skirtiems ekologiškiems produktams nebūtų taikomas pridėtinės vertės mokestis (PVM).

                      Kaimo reikalų komiteto nariai pasidžiaugė sėkmingu pilotiniu  projektu, klausė ar siekiant tobulinti ekologinio maisto tiekimo grandinę, reikėtų papildomai keisti teisės aktus.   Vienbalsiai buvo  sutarta, jog  reikia skatinti ekologiškų, vietinių maisto produktų vartojimą, kurie turėtų atsirasti ne tik ant kiekvieno  ikimokyklinio ugdymo įstaigos auklėtinių stalo, bet ir kitose viešojo  sektoriaus įstaigose. Buvo pažymėta, kad Kaimo reikalų komitete ir toliau bus vykdoma parlamentinė kontrolė  dėl aukščiau minėto Komiteto sprendimo įgyvendinimo bei pasiūlė Žemės ūkio ministerijai prie šio projekto įgyvendinimo ir plėtimo pakviesti prisidėti ir kitas valstybinės institucijas.

Kaip rodo Europos šalių patirtis ir šis pilotinis (trumpųjų maisto grandinių viešojo maitinimo įstaigose) projektas, pasitelkus politinius sprendimus, galima suorganizuoti tiesioginį ekonomiškai efektyvų ekologinių maisto produktų tiekimą iš ūkių į ugdymo įstaigas. Neabejotina, kad ir Lietuvos ugdymo įstaigos gali sėkmingai persiorientuoti į sveiką vaikų maitinimą.

 

Seimo nario informacija

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2019-06-10 15:39
   Valdas Sinkevičius