Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narių pranešimas: „Dėl galimo neatitikimo Konstitucijai – prašoma stabdyti ministro A. Verygos patvirtintą ligoninių vadovų konkursų tvarką“

2019 m. birželio 28 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Agnė Bilotaitė, Irena Haasė ir Antanas Matulas kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą dėl sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos 2018 m. gegužės 10 d. įsakymu (toliau – Įsakymas) patvirtintų Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos valstybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų vadovų konkursų organizavimo nuostatų bei vadovams keliamų kvalifikacinių reikalavimų.

Parlamentarai teigia, kad Įsakymo 36–39 nuostatai galimai pažeidžia Konstitucijos 5 str. 2 d., 94 str. 2 p. nuostatas; galimai prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės (ir teisės aktų hierarchijos) principui ir iš jo kylančiam reikalavimui nepriimti poįstatyminių teisės aktų, kurie prieštarautų įstatymams, keistų jų normų turinį ar konkuruotų su jais; galimai pažeidžia Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 str. 2 d. 6 ir 7 p. įtvirtintus teisėkūros aiškumo ir sistemiškumo principus; galimai pažeidžia konkurso skaidrumo, konkurso dalyvių lygiateisiškumo ir konstitucinio atsakingo valdymo principus.

Seimo nariai pažymi, kad Įsakymo 36–39 nuostatai neatitinka teisėkūros principų, turinys nėra logiškas ir aiškus – neaišku, kokiais atvejais įvertinamajam pokalbiui pas ministrą kviečiamas vienas geriausiai pasirodęs pretendentas, kokiais – du, kaip tai numato aukštesnės galios teisės aktas – Aprašo 19 punktas. Taip pat neaišku, ar pokalbiui kviečiami du geriausiai atrankoje pasirodę kandidatai turi būti atrankos komisijos įvertinti kaip lygiaverčiai, ar ne. Neaišku, kokiais kriterijais remiantis ministras juos vertina ir koks pokalbio rezultato santykis su komisijos įvertinimu, t. y. neaišku, ar pretendentas, komisijos įvertintas kaip antras geriausiai pasirodęs ir laimėjęs pokalbį, bus paskelbtas konkurso laimėtoju.

„Manau, šis įsakymas sukuria teisės normų koliziją ir prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems teisinės valstybės ir įstatymų viršenybės ir teisės aktų hierarchijos principams: aukštesnės galios teisės akte – Apraše – nustatyta, kad keliems pretendentams surinkus vienodą balų skaičių tolesnį vertinimą atlieka komisija, o ministro įsakyme nurodytas įvertinamasis pokalbis pas jį“, – teigė I. Haasė. 

Parlamentarai taip pat pažymi, kad Įsakymo 36–39 punktai sudaro sąlygas korupciniams veiksniams atsirasti ir pažeidžia konkurso skaidrumo principą, vėl kyla neaiškumų, kokiais kriterijais remiantis ir kokiais atvejais bus vertinamas vienas, o kokiais – keli pretendentai į vadovus.

„Objektyvių nešališkumo mechanizmų, vertinant kandidatus, nebuvimas esant neribotai ar mažai ribotai ministro diskrecijai spręsti dėl pretendentų tinkamumo, vertinimo lakoniškumas, objektyvių vertinimo kriterijų neįtvirtinimas lemia išvadą, kad konkurso metu neužtikrinamas nešališkas ir objektyvus pretendentų vertinimas, ir taip pažeidžiamas konkurso skaidrumo principas, o kartu ir konstitucinis atsakingo valdymo principas“, – teigė A. Bilotaitė.

Galų gale parlamentarai pabrėžia, kad prašo teismo laikinai stabdyti Įsakymo reikalavimų galiojimą iki kol teismas įsiteisėjusiu sprendimu ištirs normų teisėtumą.

„Šiuo metu net keliose didžiųjų miestų ligoninėse vyksta vadovų konkursai, tačiau ministro Įsakymas sukuria neaiškumą ir landas korupcijai, protekcionizmui, galimybėms piktnaudžiauti. Mūsų manymu, Įsakymo galiojimo sustabdymas leistų laikinai sureguliuoti padėtį, susijusią su ginčytinų teisės aktų galiojimu. Todėl kreipėmės į Vyriausiąjį administracinį teismą prašydami peržiūrėti Įsakymo nuostatas“, – teigė A. Matulas.

Primename, kad konkursai įstaigos vadovo vietai užimti šiuo metu vyksta: VŠĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, VŠĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje ir VŠĮ Respublikinėje Kauno ligoninėje.

Konstitucinio Teismo doktrina suponuoja, kad skaidrumas viešajame sektoriuje yra viena esminių prielaidų, kad valstybėje neįsigalėtų korupcija, protekcionizmas, vienų asmenų diskriminavimas ir nepagrįstų privilegijų teikimas kitiems, kad būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui valdžia ir kartu didinamas pasitikėjimas viešosios valdžios institucijomis ir apskritai valstybe.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė Agnė Bilotaitė

Tel. (8 5) 239 6629

El. p. Agne.Bilotaite@lrs.lt

 

Seimo narė Irena Haasė

Tel. (8 5) 239 6639

El. p. Irena.Haase@lrs.lt

 

Seimo narys Antanas Matulas

Tel. (8 5) 239 6671

El. p. Antanas.Matulas@lrs.lt

   Naujausi pakeitimai - 2019-06-28 12:14
   Monika Kutkaitytė