Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo nario R. Šarknicko pranešimas: „Mūsų ateities gyvenimas yra ir Lietuvos švietimo rankose“

2020 m. birželio 26 d. pranešimas žiniasklaidai

      

Emocinio raštingumo ugdymui švietimo įstaigose skiriamas nepakankamas dėmesys, vėluojama atnaujinti bendrojo ugdymo programų turinį. Uždelsta labai daug metų, skaičiuojant nuo nepriklausomos Lietuvos atstatymo.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai, pristatydami veiklas, Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisiją informavo, kad atnaujinant ugdymo turinį vienas pirmųjų darbų – parengtos ir patvirtintos Bendrųjų programų atnaujinimo gairės, kurios apibrėžia laukiamus ugdymo rezultatus ir programų atnaujinimo principus. Gairėse numatyta, kad viena iš šešių kompetencijų, naudojamų ugdymo rezultatams aprašyti, yra socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos kompetencija. Ši kompetencija suprantama kaip asmens savimonė ir savitvarda, socialinis sąmoningumas, tarpusavio santykių kūrimo gebėjimai, atsakingas sprendimų priėmimas ir asmens rūpinimasis fizine ir psichine sveikata. Socialinė, emocinė ir sveikos gyvensenos kompetencija padeda siekti savo gyvenimo tikslų, kurti darnius santykius šeimoje ir prasmingai veikti platesniame socialiniame ir kultūriniame kontekste.

Kompetencijomis grįstas ugdymo turinys reikalauja, kad kompetencijos būtų ugdomos įvairių dalykų pamokose, todėl šiuo metu mokslininkų komanda, konsultuodamasi su vaiko raidos psichologu, baigia rengti kompetencijų raidos aprašus 1–12 klasių mokiniams. Parengti aprašai bus naudojami atnaujinant dalykų programas, siekiant prasmingai integruoti kompetencijas į dalykų turinį.

Kitas dalykas, svarbus esamiems ir būsimiems pedagogams, yra vaikų ar mokinių auditorijų valdymas. Net ir pedagogui ar kurios nors srities dėstytojui, profesoriui, puikiai išmanančiam savo sritį, ne visada pavyksta suvaldyti emocijas, tokias kaip pyktis, ar retais atvejais net ir patyčios, psichologinis smurtas, nepagarba kitai nuomonei ir pan.

Šioje situacijoje negalima kaltinti nei vieno, nes niekas tiesiog nebuvo ruošiamas, mokomas pažinti emocinį raštingumą. Ištisos kartos į švietimo pasaulį žengė be šių pažintinių dalykų. Taigi, būtina imtis ir padėti mums visiems, ne tik pedagogams, bet ir bet kokios srities specialistams, net tėvams auklėjant savo vaikus. Emocinis raštingumas mums visiems yra naudingas, ypač patiriant netikėtus gyvenimo socialinius ar ekonominius sunkumus ar sunkesnius mokslus švietime. Emocinio raštingumo dėka būtų galima sumažinti ir tarpusavio konfliktus gyvenant šeimoje, girdint ir nemėgstamą nuomonę ar net pažeminimus ir t. t.

Siekiant kuo geresnių rezultatų, didelis dėmesys skiriamas pedagogų kvalifikacijai ir dalykinei kompetencijai – Pedagogų rengimo reglamente numatyti bendrųjų ir specialiųjų kompetencijų (viena iš jų – socialinė emocinė kompetencija), kurios plėtojamos ir gilinamos visą aktyvios profesinės veiklos laikotarpį, reikalavimai pedagogams.

Kaip pabrėžė švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Jolanta Urbanovič, į emocinį raštingumą žiūrima tiek per pedagogų rengimą, tiek per bendrojo ugdymo programų turinį.

Tikimasi, kad sutelktai ir nuosekliai plėtojant emocinio raštingumo ugdymą, bus sėkmingai sprendžiamos patyčių, smurto, mokyklos nelankymo problemos, reikšmingai prisidedama gerinant mokinių akademinius pasiekimus.

Būtina, kad emocinio raštingumo integravimo į kitus mokomus dalykus švietime metodas būtų kokybiškai paruoštas ir į gyvenimą paleistas aukščiausiu žmogiškuoju lygmeniu. Taigi, mūsų ateities gyvenimas yra ir Lietuvos švietimo rankose.

 

Lietuvos Respublikos Seimo narys,

Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas

Robertas Šarknickas

   Naujausi pakeitimai - 2020-06-26 08:25
   Valdas Sinkevičius