Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių Kazio Starkevičiaus ir Rasos Petrauskienės pranešimas: „Lietuvos daržininkai sunerimę dėl investicijų į žemės ūkio valdas“

2020 m. liepos 8 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Kazys Starkevičius ir Rasa Petrauskienė kreipėsi į žemės ūkio ministrą Andrių Palionį prašydami išsiaiškinti, kodėl neatsakingai buvo parengtos „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklės.

„Į mus kreipėsi Lietuvos daržovių augintojų asociacija, kuri informavo, kad vadovaudamiesi šiomis taisyklėmis žirnius, lęšius ir kitus ankštinius javus auginantys žemdirbiai keičia specializaciją ir teikia paraiškas paramai gauti kaip daržininkyste užsiimantys augintojai, nes investicijos į daržininkystę yra didesnės. Todėl daržininkai reiškia nepasitenkinimą, nes kyla pavojus, kad tikriesiems daržininkams investicijų neužteks“, – sako Kazys Starkevičius.

Žemės ūkio ministerijos specialistai taisyklėse nurodė, kad „augalų priskyrimas specializuotam sodininkystės, daržininkystės, uogininkystės ar augalininkystės sektoriui atliekamas pagal 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei Bendrojo muitų tarifo I priedą“. Šiame priede žirniai, pupos, pupelės, avinžirniai traktuojami kaip ankštinės daržovės.

„Manome, kad ministerijos specialistai, rengdami taisykles, pasielgė formaliai, neįsigilino, kad galbūt šiuo reglamento priede žirniai ir pupos traktuojami kaip ankštinės daržovės statistikai bei muito tarifų nustatymui, o ne auginimui. Neaišku kodėl rengiant taisykles nebuvo vadovaujamasi Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriumi, kuriame vikiai, žirniai, lęšiai, lubinai traktuojami kaip ankštiniai javai“, – pažymi Seimo nariai.

Yra žinoma, kad žirniai gali būti auginami dviem tikslais: grūdams, kai jie kuliami subrendę ir naudojami kaip baltyminių pašarų papildas, šiuo atveju jie turėtų būti traktuojami kaip baltyminiai javai, kitas atvejis – kai žirnių derlius nuimamas nesubrendęs ir naudojamas žaliųjų žirnelių konservų gamybai ar užšaldymui, šiuo atveju juos galima būtų priskirti ankštinėms daržovėms.

„Manau, kad ministerijos specialistai priimdami paraiškas ir projektus gauti paramai daržovių auginimui, turėtų išsiaiškinti, kokiam tikslui, pavyzdžiui, žirniai, bus auginami: grūdams ar žaliųjų žirnelių konservams gaminti ir tik tada suteikti pirmumo balus tiems pareiškėjams, kurie keičia specializaciją iš javų auginimo į daržininkystę“, – teigė R. Petrauskienė.

Nacionalinė mokėjimo agentūra šių metų gegužės 25 d. yra išplatinusi išaiškinimą, kad ūkio specializacijos keitimas turi būti pagrįstas, tačiau jis nėra informatyvus ir neįneša aiškumo.

Lietuvos daržovių augintojų asociacija nuogąstauja, kad tokia pat tvarka gali būti taikoma priimant paraiškas susietajai Europos Sąjungos paramai gauti už plotus.

„Kreipiamės į žemės ūkio ministrą gerb. Andrių Palionį prašydami išsiaiškinti, kodėl, mūsų nuomone, neatsakingai buvo parengtos taisyklės ir prašome atsižvelgti į daržovių augintojų pagrįstą susirūpinimą bei pavesti ministerijos specialistams, kad vertinant paraiškas investicijoms į žemės ūkio valdas ir teikiant pirmumo balus daržininkams būtų įsitikinta, kad, keičiant specializaciją, žirniai ar kiti ankštiniai javai nebus auginami grūdams, o bus nuimami nepribrendę kaip žaliava konservavimui ar užšaldymui“, – pažymėjo Seimo nariai.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Kazys Starkevičius

Mob. 8 698 42 182

El. p. [email protected]

 

Seimo narė Rasa Petrauskienė

Mob. 8 652 76 248

El. p. [email protected]

 

 

 

   Naujausi pakeitimai - 2020-07-08 12:18
   Monika Kutkaitytė